Дезертирів і ухилянтів від армії не братимуть на державну службу, не видаватимуть їм кредитів і не даватимуть земельних ділянок. Про це повідомив голова Адміністрації президента Андрій Таранов.

Штрафні санкції для неохочих служити діятимуть із четвертої хвилі мобілізації.

"Це абсолютно правильний підхід. Людей, які свідомо уникають військової служби, а потім ще й хочуть обіймати високі посади, потрібно карати", - говорить "Знай" аналітик компанії "АФС" Володимир Марченко.

Однак він вважає ініціативу Адміністрації президента запізнілою та сирою.

"По-перше, це треба було робити щонайменше півроку тому. По-друге, виходить, що до ухилянтів, які не збираються брати кредити і не прагнуть бути чиновниками, санкції не застосовуватимуть. За логікою Андрія Тарана, можна ухилитися від служби і просто займатися бізнесом. Якщо треба буде кредит, оформити його на дружину", - говорить експерт.

Заборона отримувати земельні ділянки також не загрозлива для ухилянтів, бо зараз не отримують землю, її купують.

"Щоб ввести такі санкції, варто створити чорний список ухилянтів у вигляді електронної бази даних, ввести її в банківську базу даних і в базу даних Держреєстру. Це непроста робота", - каже експерт.

Він вважає, що влада найближчим часом не реалізує цю ініціативу.

"Навіть відповідного законопроекту в Раді не зареєстрували. Зазвичай всі ініціативи, що стосуються скорочення фінансових свобод, у парламенті спускають на гальмах. Депутати побояться, що завтра їм прийдуть повістки, а післязавтра їх звинуватять в ухилянні від служби. Тому закон не приймуть. А якщо й приймуть, то це не означає, що президент підпише. За останні півроку депутати прийняти більше 20 фінансових законів. Це прозвучало в новинах, про це поговорили люди на лавочках біля під'їздів, але президент їх не підписав", - говорить Володимир Марченко.

Експерт вважає, що покарання за ухиляння від служби має бути жорсткішим.

"Виправні роботи, а потім протягом 10 років позбавлення економічних благ громадянина України. Це означає утричі більша плату за комунальні послуги, адже частину за кожного громадянина зараз сплачує держава. Також держава дотує залізничні перевезення. Тож квиток для ухилянтів має бути вищим, освіта для них та їхніх дітей платною. Ну і, звісно, ніяких пільг ні як пенсіонер чи інвалід до кінця життя"