На початку 90-х років Чехія створили нову спецслужбу на уламках радянської системи. Як виглядає реформа за "методом нарізання ковбаси", люстрація правоохоронних органів по-чеські та уроки сусідів для України.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяГолова служби безпеки Чехословаччини 1990-1992 років та безпосередній реалізатор реформи Іржи Новотний розповів у Києві про те, що повинно змінитися у роботі СБУ, аби стати європейською структурою.
"Знай" обрав ключові моменти виступу експерта.
Реформа розпочалася з того, що ми звільнили вісім тисяч співробітників спецслужби, яка залишилася нам з радянських часів. Це складало майже 80% працівників, наразі в цієї структурі працює менше людей, ніж ми тоді звільнили.
Люстрацією в Чехії займалися спеціальні комісії в кожній державній структурі, а не централізоване відомство. Кожному працівнику давали довідку, згідно з якою людина мала звільнитися, або захист від люстрації за цінністю фаху та досвіду.
Ми закрили усі районні та сільські підрозділи служби розвідки, бо не можна пояснити, якою "стратегичною безпекою" можна займатися в маленькому селі. Зі звільнених працівників ми вибрали рідкісніх фахівців в нову службу, до того ж, заощадили гроші на створення Центрів з навчання нових агентів.
"Ковбасний метод" реформ – це поступова заміна підрозділів та структур всередині МВС чи Служби безпеки. Неможливо великі структури реформувати за один день чи одним законом. Підрозділ за підрозділом ми оновлювали кадри, ніби "різали ковбасу", навчали нових працівників, будували нові структури – все це тривало три роки.
Коли мені було 25 років, кожен чех знав про Службу безпеки та боявся її. Зараз моїм синам 25 й 27 років і вони не знають точно, як ця служба називається, й це при тому, що я її очолював! За останні 12 років голова Служби дав одне інтерв'ю, бо так й мають працювати спецслужби.
Читайте також: СБУ відкриває вакансії для боротьби із корупцією
Корупція – це не відповідальність СБУ. В Україні десятки структур, які займають боротьбою та профілактикою корупції, спецслужба має займатися боротьбою з тероризмом та злочинами проти держави на вищому рівні.
В Україні зараз важливіше сформувати нові структури без огляду на кадри. Ніхто з нас не чарівник, щоб знайти ідеального кандидата для спеціалізованої структури "з вулиці". Краще поганий водій, ніж ніякого. Процес заміни старих кадрів – досить тривалий, якщо казати про розвідку та контррозвідку – дуже тривалий.