За останній рік в Україні відбувся найбільший відтік грошей із депозитних рахунків за всю історію. Вкладники вивели понад 90 млрд. грн. Причиною закриття депозитів стало різке падіння гривні та подорожчання всіх товарів.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
Підписатися- Всі побігли купувати долари. Але це не єдиний спосіб зберегти гроші від знецінення. Якщо їх правильно інвестувати у банки, можна навіть у кризу отримати прибуток і збереження купівельної спроможності, - вважає голова відділу депозитів банку ПУМБ Микита Малясов. Він розповідає, як правильно розпорядитися грішми у кризу.
Банки пропонують депозити у гривні й іноземній валюті. Яку валюту вкладу краще обрати?
- Вкладник має виходити із власних потреб. Якщо він збирається їхати за кордон чи купувати там товари, краще відкривати депозит у іноземній валюті. Якщо ж заробляє гроші у гривні й витрачає їх тут, в Україні, вигідніше вкладати у гривні. Заощадження понад 100 тисяч гривень бажано розділяти щонайменше на дві частини й вкладати як в іноземній валюті, так і в нашій. З іноземних валют найвигідніше обрати долар. На нього нараховують доволі високі відсотки. Такий кошик валют дозволить без втрат пережити валютні коливання. Якщо наприклад, впаде гривня, то виросте долар і навпаки.
Чому диверсифікувати вклад радите саме від 100 тис. грн?
- Менші суми теж можна розділяти. Просто помітні втрати через зміну курсу чи інфляцію є саме із сум понад 100 тисяч гривень.
На депозит у гривні зараз нараховують удвічі вищі відсотки, ніж на вклади у іноземній валюті, проте й інфляція гривні більша. Чи вигідно вкладати у національній валюті?
- Так, звісно. Інфляція справді велика, проте відсотки її перекривають. Наприклад, минулого року банки в середньому нараховувати 20 відсотків річних на гривневі депозити, а інфляція була нарівні 8 відсотків. Зараз інфляція приблизно – 15 відсотків, а банки нараховують 20-22. На відміну від депозитів у іноземній валюті, вкласти у гривнях приймають в усіх банках. Також важливим фактом є те, що більшість заробляють в Україні й тут же витрачають гроші. Вкладаючи на депозит в іноземній валюті, можна втрати багато на її конвертації. Спочатку потрібно продати гривні й купити долари або євро, щоб вкласти. А потім після кінця терміну депозиту приходиться продавати іноземну валюту й купувати гривні.
Переважна більшість вкладників розміщає на депозитних рахунках приблизно 8-9 тис. грн Такий депозит щомісяця приносить 148-160 грн доходу. Чи варто заради такого невеликого прибутку нести заощадження в банк?
- В умовах теперішньої криміногенної ситуації це необхідно. Це набагато надійніше, ніж тримати кошти вдома під подушкою чи в сейфі. Мало того, що гроші можуть вкрасти, так вони ще й знецінюються. Поклавши заощадження у банк, наприклад, на рік, відсотки по депозиту точно перекриють інфляцію. Також на депозиті гроші менш доступні, їх складніше звідти взяти, ніж із сейфа вдома. Відтак, легше забрати на омріяну покупку.
А якщо людина не знає, коли їй знадобляться заощадження?
- Можна відкрити гнучкий депозит. На них нараховують нижчі відсотки, але кошти можна знімати до закінчення терміну депозиту.
Що впливає на розмір ставки за депозитом?
- Чим більш гнучкий депозит, тим менше відсотків пропонують. Адже кожна приваблива умова для клієнта – це витрати банку. Наприклад, якщо немає штрафних санкцій при достроковому знятті коштів, відсоток менший, бо банк має щодня бути готовим виплатити депозити. Якщо пропонують виплату відсотків щомісяця, у гривні на такий депозит на 0,5-0,7 відсотки менше нараховують у рік. У доларах – на 0,3-0,5 відсотків менше.