Кореспонденти "Знай" почергували один день із експериментальною поліцією у місті Васильків під Києвом. Лише протягом одного дня копи повернули додому дідуся-втікача, врятували місто від масштабної пожежі, лікарів — від вагітної жінки, а бабусю — від смерті.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяНових поліцейських у Василькові усього шістдесят. Тут не влаштовували набір з новеньких, як у столиці, а створили з місцевих "ппсників", співробітників ДАІ та дільничних. Для експерименту обрали найкращих — красивих та струнких, із хорошою фізичною підготовкою. В основному, хлопців. Але є в команді й троє дівчат. Потрапили в поліцію майже всі місцеві, бо знають вулиці та людей.
Сідаємо в новенький "Пріус" з блималками та кружляємо містом. На 12-годинному чергуванні їздить лише три групи, у районі - чотири.
"На виклик маємо прибути за 3-7 хвилин. А в районі, у найвіддаленіші куточки — 15-30 хвилин, - вводять в курс справ поліцейські. – Нам би побільше патрулів, а то рук не вистачає. Інколи пообідати ніколи".
Тим часом ми об'їжджаємо містом. На околиці помічаємо вогнище. Поруч – поле скошеної пшениці. Якщо полум'я перекинеться на суху траву, то загориться половина міста. Поліцейські починають обходити будинки через дорогу – шукають, хто влаштував багаття. Знайшовся чоловік, який розпалив вогнище. На зауваження правоохоронців спокійно реагує та погоджується. Вже за декілька хвилин місцеві принесли відра із водою. І багаття загасили.
"Сьогодні спокійний день, як на диво, - розповідає один з полісменів. – А так і бійок та крадіжок вистачає. Місцеві не рідко викликають на побутові чвари. Ось буквально сьогодні вранці жінка зателефонувала та поскаржилася на свого сина-алкоголіка. Та він від нас через вікно втік".
Ганяють несанкціоновану торгівлю та любителів курити в парках
Ми заїжджаємо у двори. Біля одного з дому помічаємо легковушку, з якої торгують сиром та молоком. "Бізнесмен" пояснює, що документи в нього є, але він їх загубив. Поліцейські радять перенести торгівлю на ринок. Чоловік все ж вирішує зробити як говорять, хоча не ховає невдоволення. "А що, правильно! На ринку хай торгують!", - каже одна з його клієнтів.
"А на ринку все на гривні дві дорожче", - відповідає інша, та все ж крокує на базар за молочником.
Тут же неподалік посеред вулиці раптом впала бабуся, яка не втримала рівновагу. Першими біля неї були наші копи.
"Тільки кошенят ще не знімали з дерев, - сміється один з вартових порядку та веде нас до парку. - Якщо бачимо когось із цигаркою, то на перший раз робимо зауваження. В громадських місцях у нас ніхто не курить".
Через пару хвилин патрулювання парком помічаємо двох чоловік, які відпочивають і палять прямо у сквері. На зауваження загасити сигарету чоловік не тільки погодився, а навіть потиск руку правоохоронцю. Дивно, що ніякої агресії ми не почули.
Навіть, як і столичних поліцейських, васильківських інколи прагнуть пригостити жителі міста. "Якось бабуся грушами нас пригощала. Ні, не взяли, звичайно. Нам не дозвляють, - говорить коп за кермом. – Але безкоштовної кави або перукарських послуг, як в Києві, тут немає. Хоча нас часто зупиняють ось так просто, щоб сказати спасибі або просять увечері за якоюсь адресою заїхати, а то любителі випити збираються".
"Так, підтримка є, - вступає в розмову його напарник. – Люди нам довіряють. Навіть частіше стали телефонувати у відділок, а це значить що рівень довіри росте. Нам навіть люди допомагають. То якось дебошир розійшовся, так перехожі взялися допомагати його присмирити. Потім ще цей п'яний дядько, який буянив, наступного дня приходив вибачатися".
По обіді поступає перший серйозний виклик. В супермаркеті знайшли бомбу. Повідомлення виявляється хибним. Передивившись відео з камер спостереження, патрульні з'ясовують, що дитина залишила упаковку від іграшки. А відвідувачі супермаркету сприйняли коробку за "підозрілий предмет".
Одразу прийшов наказ доставити жіночку у наручниках. Як пояснили нам правоохоронці, її давно розшукували за організацію підпільних ігрових автоматів. Жіночка із червоним обличчям дихає перегаром та ховається від фотоапарату.
"Я вас у тюрму посаджу! – починає лаятися затримана до міліціонерів. – Я на вас скаргу у нову поліцію напишу!".
Дідусь-мандрівник та кортеж для породіллі
Близько 16-ї години до міськвідділу приводять дідуся. Літній чоловік тинявся містом та був переконаний, що він у Києві, вийшов з дому яблук нарвати. "Я в розшуку не числюся, проблем із законом ніколи не було", - говорить дідусь, руки чомусь тримає за спиною.
В міліції кажуть, що іноді літній чоловік починає про себе щось згадувати, а потім забуває. За київською адресою знаходять доньку Юлію. Увечері вона забере батька. Та розповість, що вони купили собі дачу у селі під Васильковом. Дід часто намагається втекти з дому, забувається. Сусіди знають про його спроби піти пішки на Київ. Коли бачать на вулиці, завертають додому. Цього разу дід пішов непомітно.
О 17-ій годині лікарі "швидкої" попросили про допомогу. Вагітна жінка, в якої почалися пологи, відмовилася їхати до лікарні. А її мама спустила на медиків собак. "У нас вимагають сім тисяч за кесарів розтин. А для чого, якщо донька сама може народити?", - сварилася родичка. Але побачивши поліцейських, вона перестала кричати. І пішла допомагати доньці збиратися до пологового будинку. "Ви поки не їдьте. Хай вони вже з нами поїдуть, бо можуть знову передумати", - попросила нас лікар.
Уже пізно увечері рятувальникам знадобилася допомога поліції. 86-річна бабуся не відкриває двері. Її подруга, яка щодня приходить годувати стареньку, забила на сполох. Літня бабуся мешкає на другому поверсі однієї з багатоповерхівок у центрі міста. Рятувальники швидко підігнали пожежну машину із драбиною. Через відчинену хвіртку зайшли в квартиру, а за мить відчинили зсередини двері. Бабуся, на щастя, була жива. Вона лежала на підлозі біля вікна, схопившись рукою за штору та тільки стогнала. Рятівники обережно підняли стареньку, вклали на ліжко та викликали "швидку".
На зарплату в 2500 грн виживають
Офіційно в поліції про заробітну плату не говорять. Але хлопці зізнаються, що вони отримують 2300 гривень на місяць і ще 200 грн премії. Тобто, співробітники нової реформованої служби, зараз не працюють, а виживають.
"Дружина свариться. Вона мене майже не бачить. А додому грошей взагалі не приношу. Окрім футболок нічого нового з форми не видали. Черевики купити собі дозволити не можу. Коли у листопаді міліцію остаточно відмінять, нам, можливо, піднімуть зарплатню. Обіцяють чотири тисячі. Хоча, ціни тут однакові із Києвом. От якби платили, як колегам зі столиці – 7-8 тис., то цього б вистачало", - мріє один з нових патрульних. Та додають, що їхні колеги вже планують піти з нової поліції, бо не вірять, що платню піднімуть. А роботи в них тільки прибавилося.
Читайте також: Львівські поліцейські винесли пасажирів із затопленого автобуса (відео)
А от місцеві жителі не дуже в захваті від блималок на автомобілі. "Вони нас одного разу спеціально викликали. Щоб поскаржитися на блималки, які вночі їх сліплять. Подивіться, люди руками обличчя закривають, - каже пізно увечері один з поліцейських. – Ми теж, коли з чергувань додому повертаємось, ще довго від цього відходимо. Лягаєш спати, закриваєш очі, а воно ще довго блимає".