У п'ятницю, 1 червня, відзначається день пам'яті святого Іоанна, який на Русі називали ще Оберегом Ниви. У цей час прийнято вимовляти різноманітні замовляння – вони повинні захистити поля від напастей. Про це повідомляють ЗМІ.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяІснувала, наприклад, така змова від вітру: "Вітер, вітрило, з семи братів старший брат, ти не дуй із гнилого кута, ти не лий дощем із заходу, ти подуй-ка теплим теплом, сослужи службу роду нашого, пригони дощі добрі пахарям на радість, а тобі, буйному, на славу!".
До речі, в народі кожному вітру давали своє прізвисько. Південно-східний називали обідником, південний — річним, південно-західний — верховим, північно-західний — глубником, північно-східний — полунощником.
Сильний вітер обіцяла і така незвичайна прикмета: ворони сідають дзьобами в одну сторону. У народі помічали: якщо на Івана Довгого йде дощ, то весь місяць буде сухим.
Також говорили: "На Івана дощ несе жито", — тобто опади віщували ще й гарний урожай. Про майбутню родючість свідчили і рясні роси, а часті тумани обіцяли, що в лісах буде багато грибів.
Традиції та обряди
Жінки печуть пироги з пшеничного борошна. Ними пригощають мандрівних людей, невдоволених і жебраків. Частування роздає старше покоління. Спеціально для цього вони виходять на дороги або людні перехрестя. В народі вірять, що, якщо не роздати всіх пирогов, і з ними повернутися в будинок – це означає, що Бог гнівається за якусь провину, і тому відмовив у можливості зробити добру справу. Пироги, які залишилися, віддають птахам. Ні в якому разі не можна їх з'їдати самому.
Прикмети
Якщо день ясний – влітку не буде грибів. Якщо ллє, як з відра – грибів будуть повні лукошки.
Похмурі дощові хмари пливуть купами – чекай на негоду.
Якщо місяць на небі поволоке – погода скоро зіпсується
Якщо вранці небо червоне – скоро піде дощ.
Червоний захід говорить про те, що погода буде гарною ще кілька днів.
На черемусі багато кольору – літо буде дощовим.
Дивіться сюжет про свята