Вчені опублікували першу геологічну карту Харона – супутника Плутона. Вони відновили йому передбачувану історію. Вона виявилася вельми бурхливою.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяХарон – це небесне тіло, радіус якого складає 600 кілометрів. Він складається з метанового, водяного та азотного льоду.
У 2015 році повз супутника пролетів зонд Нові горизонти і зробив перші подібні знімки. По цих фотографіях експерти склали карту рельєфу 35% поверхні Харона.
Це стало першим етапом. Необхідно було також виділити геологічні шари, класифікувати форми рельєфу, а також встановити черговість виникнення шарів. Так і виникла геологічна карта Харона, завдяки якій можна будувати гіпотези про історію небесного тіла.
Вчені виявили 16 стратиграфічних одиниць (один або кілька суміжних геологічних шарів, які об'єднані загальною ознакою). Вони також виявили більше тисячі протяжних форм рельєфу начебто гірських хребтів і розломів. Практично всі з них мають тектонічне походження. Це свідчить про те, що коли-то супутник стрясали сильні "харонотрясения".
Планетологи виявили сліди стародавньої глобальної катастрофи.
Перший автор статті, вчений Стюарт Роббінс з Південно-Західного дослідницького інституту розповів про дослідження:
"Дивовижно, але ми бачимо дуже і дуже мало зруйнованих кратерів. На Марсі є старі (зруйновані) і нові кратери. На Хароне практично кожен кратер виглядає так, ніби він з'явився зовсім недавно".
Те, що у бурхливій юності Сонячної система на супутник не падали комети і астероїди, повірити дуже складно. Тому вчені прийшли до висновку, що якийсь геологічний процес стер древні кратери з особи Харона. Вони вважають, що це було глобальне вилив так званої магми.
З супутником сталося щось, що розігріло його надра. Внутрішні шари тіла розширилися, їм стало тісно, і супутник просто лопнув. Після цього пройшла хвиля кріопотоків.
В історії Харона планетологи виділили 3 геологічні епохи: озіанська (освіта одного з острівців супутника, не займаного кріопотоком), вулканічна (той самий потоп), спокіанська (свіжі метеоритні кратери).
"Знай.uа" писав: новий супутник Нептуна названий на честь царя риб
Нагадаємо: інопланетяни можуть мешкати на супутнику Сатурна
Як повідомлялося, в сузір'ї Великої Ведмедиці виявили одну з найближчих до Землі планет