На 5 травня в православній церкві припадає день Луки – він був апостол від сімдесяти, сподвижником святого Павла. В цей день не можна йти проти святих, грішити і лихословити. Про це повідомляють ЗМІ.

Його шанують як автора одного з Євангелій і Діяння святих апостолів. Також Лука вважається першим іконописцем і покровителем лікарів і живописців.

У ляльний час — період хороводів та ігор, який припадав на травень, — не тільки дівчата веселилися, але і нечиста сила. Відьми розстеляли на траву біле полотно і танцювали на ньому голими. У народі вважалося, що цього дня нечисті були вагітні.

Якщо жінка хотіла зачати дитину — вона повинна була піти на лісову галявину, роздягнутися і непомітно встати в коло відьом. Однак багато хто боявся, що таким чином відьма може підкинути жінці в утробу свою дитину. А ватажком усієї нечисті називали найхитрішого риса — Луку-Луканьку.

Популярні новини зараз
Гороскоп на п'ятницю 22 листопада для всіх знаків Зодіаку: день для змін та простих радостей Не наплутайте з показниками лічильників цього місяця: Нафтогаз звернувся до українців Українцям виплатять по 4 500 гривень: кому пощастить отримати допомогу Долари з "заначки" можуть розчарувати: почали діяти нові правила обміну валюти
Показати ще

Ім'я святого знайшло відображення і в землеробстві. На Луку висаджували на грядки цибулю: "Лук — як татарин: як сніг зійшов — так він і тут". Цю рослину вважали на Русі цілющою — і недарма, згодом її властивості підтвердили і медики. Про цибулю говорили: "Лук від семи недугів"; "Хто їсть цибулю — той позбавлений від вічних мук"; "Лук та лазня все виправлять". Цибуля входила до складу багатьох народних ліків: у поєднанні з медом, наприклад, використовувалася як засіб від грипу і атеросклерозу.

Без цибулі не можна було уявити і кухню. Її їли в сирому вигляді — з солоною рибою і хлібом. Клали її в різні страви — додавали до м'яса, риби, овочів.

"Цибуля добро і в бою, і в щах"; "Голо-голо, а цибулька в щі є", — говорили в народі.

Народні прикмети на 5 травня Лукіна дня:

• Якщо зозуля закувала на 5 травня Лукін день, то морозів більше не буде.

• Якщо в ніч з 5 на 6 травня були заморозки, то очікували сорок ранкових заморозків.

• Якщо ранок на Луку був ясним і чистим, значить пора йти в поля сіяти хліб.

• Якщо ранок був туманний, то сіяти поки не треба було.

• Якщо в ніч на 5 травня Лукін день був місячним, то це було передвісником майбутніх заморозків. Тому цибулю висаджували ранньою, щоб встигнути вчасно зібрати врожай із грядок.

Безмісячна ніч говорила селянам про те, що з посівом цибулі можна і почекати.

Дивіться сюжет про свята