Типове сяйво виникає, коли заряджені Сонцем частинки взаємодіють із земними молекулами азоту і кисню. Воно змушує молекули світитися. Сяйво буває південним або північним – залежно від півкулі, в якій воно знаходиться.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяЦе захоплююче видовище приваблює вчених, фотографів і мандрівників з усього світу. Найчастіше північне сяйво можна побачити в Ісландії, Норвегії, Швеції, Фінляндії та інших північних країнах. Вікінги вважали, що сяйво – це світло від мечів валькірій, дівчат, які супроводжували відважних воїнів, загиблих у бою. Сяйво називали "танцями духів".
У Канаді зафіксували явище, що нагадує північне сяйво. Воно отримало назву Стів (Strong Thermal Emission Velocity Enhancement або Сильне підвищення швидкості теплового випромінювання). Воно відрізняється від традиційного сяйва.
У північній півкулі явище видно з областей, які розташовані на південь від полярного сяйва. А Стів виглядає дещо інакше – як смуга бузкового або рожевого кольору. Іноді через неї проходять світлові колони зеленого кольору.
Протягом тривалого часу феномен Стіва залишався загадкою. Він був виявлений в західній Канаді в 2016 році.
Вчені з Університету Калгарі в Канаді провели дослідження, завдяки якому встановили, що зелені колони виникають за таким самим принципом, що і типове сяйво. А рожеві стрічки з'являються, коли заряджені частинки нагріваються до південь від полярних сяйв високо в атмосфері. Фахівці вважають це явище унікальним, оскільки воно відбувається за межами авроральної зони. Дослідження також показало, що всупереч одній з запропонованих гіпотез світіння Стіва не є результатом потрапляння заряджених частинок в атмосферу. Феномен може виникати в той же час, що і типове полярне сяйво.
У дослідженні використали дані з супутників, зібрані над місцями виникнення Стіва у квітні 2008 і травні 2016 року. До них відноситься інформація про електричні і магнітні поля в магнітосфері Землі, а також дані про області атмосфери планети, в яких магнітне поле сильніше, ніж вплив променів Сонця. Дослідники порівняли супутникові дані зі знімками Стіва, зробленими в той же час з землі.
Вчені з'ясували, що лілове світіння виникає, коли електрони високої енергії вливаються в іоносферу. Цей процес можна порівняти з роботою лампи розжарювання.
Супутники також показали, як з'являються світлові колони зеленого кольору. Світлові хвилі рухаються до іоносфери від магнітосфери планети. У цій області хвилі можуть порушувати електрони або виводити їх з магнітосфери. У результаті виникає так званий "паркан" з колон світла.
Портал "Знай.uа" розповідав про те, де і коли можна побачити північне сяйво.
Читайте також: житель Флориди став свідком незвичайного явища - сотні яскравих зірок переміщалися небом.
Як повідомлялося, американці зафіксували таємничий портал, через який прибульці потрапляють у наш світ.