Мозкові імпульси – основний показник, за яким можна сказати про здоров'я та емоційний стан людини практично все. Нещодавно вченим вперше вдалося адаптувати їх у звуки.

Як виявилося, коливання мозку, викликані скороченнями серця, дещо слабкі, аби проводити дослідження звичайними методами. Нова посилена томографія дозволила вперше розглянути ці рухи - в нормі і при патології.

Буря думок і хвилі тіла

Які б передчуття та емоції ми не відчували, час від час мозок сприймається як нерухомий орган всередині своїх оболонок, але це зовсім не так. Кожне скорочення серця проштовхує кров через судини, по рідинах тіла розбігається хвиля - і мозок пульсує у відповідь.

Лише недавно модифікована техніка томографії дозволила розглянути цей рух. Днями американські вчені продемонстрували новий метод aMRI на практиці.

За результатами експерименту фахівці встановили: сама по собі пульсація мозку у відповідь на роботу серця навряд чи повинна дивувати. Однак рухи ці виключно слабкі і лежать за межами роздільної здатності класичної томографії.

Популярні новини зараз
Борги анулюють: українцям дали новий шанс у важкі часи Залишився тиждень: українці ризикують пропустити важливу процедуру Українцям вказали на два обов'язкові платежі, які не можна ігнорувати Які електроприлади "тягнуть" найбільше - зараз це дуже важливо знати
Показати ще

МРТ нового покоління

Новий підхід до неї Саманта Холдсворт (Samantha Holdsworth) і її колеги з США і Нової Зеландії описали ще півтора роки тому. При такій "фазово-посиленою МРТ" (Phase-Based Amplified MRI, aMRI) робота томографа синхронізується з пульсом пацієнта. Це дозволяє отримати серію зображень, прив'язаних до певних моментів циклу серцевих скорочень, і скомбінувати їх, посилюючи відмічені між зображеннями зміни.

Таким чином можна не тільки оцінити їх точно і в деталях, але і просто розглянути "пульсацію" мозку. Рухи мозку - не просто ефектна картинка: в недавній статті Холдсворт з співавторами розглянула записи aMRI хворого, який страждає мальформації Арнольда - Кіарі.

"Це порушення розвитку черепа призводить до опущення мозочка в потиличний отвір і веде до здавлення довгастого мозку. Зрозуміло, це повинно призводити до порушень нормальної "пульсації" мозку, і такі відмінності дійсно виявили. В майбутньому метод дозволить краще зрозуміти перебіг і інших аномалій мозкової анатомії, включаючи, наприклад, гідроцефалію", - йдеться в матеріалі.

Дивіться: приховані можливості людського мозку

Як повідомляв портал "Знай.ua" у туманності Мураха міжнародна група астрофізиків знайшла дивний гігантський космічний лазер. Вчені відзначають, що подібний астрофізичний об'єкт є досить незвичним, оскільки володіє ознаками планетарної туманності, фізичні умови в якій не підходять для випускання когерентних фотонів.