5-го вересня у кінопрокат вийшов важливий фільм для українського кіно та культури в цілому - Заборонений. Це байопік про життя та смерть видатного українського поета-дисидента Василя Стуса. Його постать та значення довгий час були заборонені, як і тема боротьби проти радянського тоталітарного режиму.

“Всі, хто проти диктатури, встаньте!” - одне з гасел стрічки. Ці слова лунають із вуст Василя Семеновича - людини, яка не могла мовчати, терпіти та закривати очі на ті події, що відбувалися в країні у 60-80-ті роки минулого століття. Стус завжди боровся за правду, свободу та справедливість, за що і був суворо покараний.

Його засудили до в’язниці на 10 років примусових робіт та 5 років заслання, але додому він так і не повернувся. У фільмі глядач побачить останні дні життя поета. Мало кому відомо про ті події, крім тих, хто був тоді поруч зі Стусом. Авторська група стрічки провела велику роботу зі збору інформації щодо тих подій, аби правдиво та достовірно показати все на екрані. Але це художній фільм, в якому є місце вигаданому сюжету.

Напередодні прокату, 4 вересня, якраз у той день, коли вшановується пам’ять Василя Стуса, у Києві відбулася гала-прем’єра “Забороненого” за участю знімальної групи та відомих українських персон. Знай.ua також відвідав цю презентацію.

Популярні новини зараз

Анастасія Приходько наїхала на нардепів ВРУ, що йдуть на "канікули" разом з дітьми: "Сиділи рівно на ж*пі, а тут..."

У військовій частині 20-річного Артемія Рябчука, який вбив 5 людей, сталося два самогубства: командувач Нацгвардії подав у відставку

У Запоріжжі 7 квартир злетіли на повітря через вибух газу: є загиблі і постраждалі

"Холостячка" Злата Огнєвіч практично зняла труси і засвітила "равлика", Задворний може кусати лікті

Показати ще

Першими подивитися фільм у кінотеатрі “Оскар” прийшло дійсно чимало зірок, зокрема Катерина Осадча, Ніна Матвієнко, Тоня Матвієнко, Сергій Лещенко, Петро Ющенко, Володимир Омелян, Тарас Тополя, Alyosha, Марічка Падалко, Єгор Соболєв, Лідія Таран, Ігор Кондратюк, Василь Вірастюк, Ірма Вітовська, Римма Зюбіна.

Фото 1 из 69.
Фото 2 из 69.
Фото 3 из 69.
Фото 4 из 69.
Фото 5 из 69.
Фото 6 из 69.
Фото 7 из 69.
Фото 8 из 69.
Фото 9 из 69.
Фото 10 из 69.
Фото 11 из 69.
Фото 12 из 69.
Фото 13 из 69.
Фото 14 из 69.
Фото 15 из 69.
Фото 16 из 69.
Фото 17 из 69.
Фото 18 из 69.
Фото 19 из 69.
Фото 20 из 69.
Фото 21 из 69.
Фото 22 из 69.
Фото 23 из 69.
Фото 24 из 69.
Фото 25 из 69.
Фото 26 из 69.
Фото 27 из 69.
Фото 28 из 69.
Фото 29 из 69.
Фото 30 из 69.
Фото 31 из 69.
Фото 32 из 69.
Фото 33 из 69.
Фото 34 из 69.
Фото 35 из 69.
Фото 36 из 69.
Фото 37 из 69.
Фото 38 из 69.
Фото 39 из 69.
Фото 40 из 69.
Фото 41 из 69.
Фото 42 из 69.
Фото 43 из 69.
Фото 44 из 69.
Фото 45 из 69.
Фото 46 из 69.
Фото 47 из 69.
Фото 48 из 69.
Фото 49 из 69.
Фото 50 из 69.
Фото 51 из 69.
Фото 52 из 69.
Фото 53 из 69.
Фото 54 из 69.
Фото 55 из 69.
Фото 56 из 69.
Фото 57 из 69.
Фото 58 из 69.
Фото 59 из 69.
Фото 60 из 69.
Фото 61 из 69.
Фото 62 из 69.
Фото 63 из 69.
Фото 64 из 69.
Фото 65 из 69.
Фото 66 из 69.
Фото 67 из 69.
Фото 68 из 69.
Фото 69 из 69.

З акторського складу був присутній і виконавець головної ролі Дмитро Ярошенко, який зовнішньо дуже схожий на Стуса і зміг передати всю біль та переживання поета на екрані.

Василь та Валентина Стус (Дмитро Ярошенко та Діана Розовлян)

Як зазначив ексміністр культури Євген Нищук, він дуже радий, що фільм нарешті можна побачити.

Євген Нищук

“Я не кінокритик і робив все з колегами з Держкіно, щоб ми в ці останні роки спровокували поступ українського кіно, щоб ми торкалися тих тем і тих постатей, які справді були під грифом “заборонено” багато років”, - сказав ексміністр.

Він додав, що ім’я Василя Стуса і сьогодні має широкий розголос у суспільстві.

“Це те ім’я, яке і зараз провокувало у пресі обговорення, скандали, позови судові - значить все правильно. І я дуже дякую за цю сміливість всій команді. Це дуже важливо! Я дуже дякую експертам Держкіно, які відібрали цей фільм, бо це ще раз можливість повернутися до творчості Василя Стуса, до його життя, до його щоденників, до того, що у нас такі велети духу”, - відзначив Нищук.

Команда фільму Заборонений

Рік тому розгорівся скандал через те, що з фільму виріжуть сцену з судового засідання за участю державного адвоката Стуса, яким був у той час молодий Віктор Медведчук. Багато думок було про те, чому знімальна група вирішила так зробити, чи був якийсь тиск на творців. Найголовніше - сцена залишилася, а на роль адвоката підібрали схожого актора. Як повідомив Сергій Неретін, перший заступник Голови Державного агентства України з питань кіно, минулорічний скандал став найкращою рекламою для фільму.

“Я до цієї сцени (от я не знаю - на жаль чи на щастя) доклав руки. Був такий фільм за романом Сергія Жадана “Ворошиловград”, має назву “Дике поле”, під час перегляду цього фільму я помітив актора, який мені видався схожим на людину, яка власне присутня в цьому фільмі тепер уже. І от з моєї легкої руки - продюсери на дадуть збрехати - ця людина з’явилася в цьому фільмі. Потім можете мені дорікати, якщо захочете, чи схожий він, чи не схожий на того відомого адвоката, який засудив Стуса - принаймні так вважається, що він засудив Стуса”, - поділився Неретін.

Режисер Роман Бровко (у центрі)

На гала-прем’єрі можна було побачити майже усю знімальну групу “Забороненого”. Деталями про роботу над стрічкою поділився і її режисер, Роман Бровко.

“Праця над цією картиною почалася з досить потужного збору інформації, на котрій вона базується. Наші автори зібрали дуже багато інтерв’ю учасників тих подій, котрі пережили ті скрутні часи, котрі були зі Стусом в моменти найстрашніших випробувань. І завдяки цікавим свідченням Левка Лук’яненка, Василя Овсієнка і Маргарити Довгань, ми маємо дуже багато цікавих фактів, які ми поставили в основу цієї історії. Звісно, кіно художнє, є художні інтерпретації, але вони мають право бути. Я скажу чесно, у Вікіпедії ви не прочитаєте це, або те, що було зі Стусом на зоні в останні дні - лише Лук’яненко і Овсієнко знають. Це, знаєте, таке сокровення, це таємниця. І це є в нашій історії”, - розповів Бровко.

Василя Стуса не стало вночі з 3 на 4 вересня, після тижневого перебування у карцері. Він голодував на знак протесту проти несправедливих звинувачень. Досі невідомо, що саме стало причиною його смерті. Офіційною версією є зупинка серця. Є припущення про переохолодження. У фільмі показують ще один з варіантів, що з поетом насправді могло статися.

Фільм закінчується віршем Василя Стуса “Як добре те, що смерті не боюсь я…”. Слухаючи ці слова неможливо стримати сліз. Після чого починає лунати “Колискова” - душевний саундтрек від БЕZ ОБМЕЖЕНЬ з неймовірним вокалом Сергія Танчинця.

Ця пісня не просто послання сину поета, це звернення до всіх синів України, це присвята і подяка усім дисидентам!

Нагадаємо, раніше у Вінниці, де після окупації Донецька знаходиться ДонНУ імені Василя Стуса, урочисто відкрили погруддя відомого борця за волю та незалежність.

Крім цього, 4 вересня українці згадують великого дисидента Василя Стуса - одного з найвідоміших українських поетів і дисидентів Донбасу.