Нещодавно відомий російський музикант Найк Борзов дав годинне інтерв'ю інтернет-виданню TJ, в якому він поділився своїми роздумами щодо стану сучасної музики, політичної ситуації в країні, футбольних уподобань, а також особистого досвіду.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяМузикант Найк Борзов почав сольну кар'єру в 1992 році - виходить, що в 2018 році він займається музикою більше 25 років. В основному його пам'ятають за пісні про конячку, політ на зірці і три лайливих слова. Якщо ж послухати сучасні підліткові рок-групи, наприклад «Нерви», «Байрак» або «Пасош», можна знайти багато подібностей з іншого, менш популярною музикою Найка Борзова. Вона була придумана і записана у 2000 році - коли більшість нинішніх рок-музикантів ще були дітьми.
У січні 2018 року у музиканта вийшов кліп «Кислотний бог», а 1 серпня - ще один, на пісню «Про дурника» (кавер на Єгора Лєтова). TJ дізнався у Найка Борзова, чи знає він про своє вплив на сучасних російських рокерів, чи сидить в соціальних мережах, чи поїде на «Нашествие» і чи подобається йому жити в Росії.
Я дізнався про Найка Борзова зовсім недавно, коли подивився фільм «Даун Хаус» і послухав пісню «Кислотний бог». Мені 22 роки, тому розквіт твоєї творчості я не застав (Найк відразу сказав, що зручніше буде спілкуватися на «ти» - прим. TJ). Чи слідкуєш ти за молодою частиною своєї аудиторії?
Так, стежу. Я активний користувач інтернету, тому все проникає.
Твоя пісня «Сварка», якраз з фільму, дуже схожа на те, що роблять групи «Байрак» або «Нерви». Чув про них?
Чув про групи, але не впевнений, що чув їхню музику.
Але недавно був на фестивалі нової альтернативної музики Motherland і виступав з групою RSAC. До мене підходили різні музиканти, яке говорили, що я на них вплинув. Періодично мені кажуть приємні слова. Може бути, я не зовсім це усвідомлюю, але знаю про це.
У тебе є теорія, чому така проста і гітарна музика знову популярна в Росії?
Всіх втомила жирна, пригладжена, правильно зроблена, добре темперована музика, яка звучить з усіх прасок і ящиків. Сучасні люди хочуть слухати чесне, відверте, нехай і погано звучить, але в цьому є життя і справжнє мистецтво, а не зроблене за кліше і форм, які чисто ведуть до популярності і заробляння грошей.
Маєш на увазі реп?
Я говорю про музику, яка лунає з приймача, тому все одно.
А репери тобі не подобаються?
Мені подобається Ghostemane, але його не крутять ні на якому радіо і в телевізорі. Це альтернативний проект, але тим не менш хлопець робить цікавий реп. Є такий, який не крутять, а є офіційний реп, який виступає на державні свята. Все залежить від музиканта і його бажання.
Чому в Росії до цих пір збереглася така шалена любов до Курту Кобейну і Nirvana?
Він відвертий, чесний і незважаючи на те, що став дико популярним, залишився таким же ідіотом, як і був. Це подобається людям. Чи не ідіотом, а дитиною. Він заявив, що як тільки запрацює свій перший мільйон, то стане справжнісіньким джанки, тобто сторчма. Що власне кажучи і зробив.
Зараз такого панк-року немає?
Зараз є дерьмово Papa Roach і більше нічого. Є ще група «Нікельована дупа” або Nickelback. Не знаю, як це люди слухають. Я не слухаю таку музику. Мені вона не подобається. Є ще група System of a Down - це все не моє.
Нікого з сучасників не назвав би своїми гідними наступниками? Або ми все просрали.
Та ніхто нічого не просрали. Все відмінно. Андеграунд - це окрема субкультура, яка живе своїм життям, але тим не менше розвивається і рухається. Незважаючи на те, що у нас все побудовано на наслідуванні західним кумирам, з'являються цікаві групи, які вилазять з цього андеграунду і їздять по всьому світу.
Наведи приклад.
Motorama, On-The-Go, Антон Севідов з Tesla Boy. Він теж займався інді-роком. У нього була група «Неонавт». Я давно з ним знайомий. Він теж вийшов з андеграунду. Це все сучасні музиканти. Вони все на рівні.
До слова про державні свята і музиці з приймачів: ти ж сам виступав на «Фестивалі уболівальників» на Чемпіонаті світу.
Це були прекрасні концерти, і я відмінно провів час. Все було круто організовано. Я беру участь у заходах на кшталт «Ліги здоров'я нації» або в благодійних концертах. Я люблю національні свята, а державні заходи - це трохи інше.
Тобто бути сусідами на одній сцені з музикантами з приймачів - це норма?
Це абсолютно нормально. Я їду на «Нашествие», незважаючи на те, що багато музикантів відмовляються там грати через участь Міноборони. Я їду туди тому, що в моїй музиці стільки любові, що від неї вже плавляться танки.
Музиканти, що відмовляються, не праві?
Вони вважають, що не зможуть перебороти концепт мілітаризації фестивалю. Вони слабкі і зізнаються у своїй слабкості.
У коментарях в інстаграмі ти відповів одному із слухачів про «Навала». Сказав, що навмисно виступаєш на сцені «Наше 2.0», тому що виступати на «Великій сцені» - зашквар.
Це говорить про мене, що я цікавлюся реп-культурою. «Зашквар» - це реп-вираз.
Noize MC, «Сплін», «Animal ДжаZ» - це зашквар?
Це вже їхня справа. Це моє особисте ставлення. Я його сказав за себе. Вони самі говорять за себе, співають ті пісні, які пишуть, і виступають, де хочуть.
Якщо спробувати пояснити, чим зараз займається Найк Борзов, то що це за музика?
Не знаю. Який рок? Цим займаються журналісти і критики, а мені все одно. Для мене в музиці є два основних критерії - вставляє або не вставляти.
Концерти виходить давати?
Так, відмінно. У мене дуже гарне гастрольне літо. У мене було пару тижнів перерви, коли я працював в студії і займався музикою. Зараз з вересня знову почнеться затяжний гастрольний графік. Крім заказників є багато звичайних концертів і фестивалів.
«Замовники» - це весілля і дні народження?
Не обов'язково. Це можуть бути корпоративи компаній. Нещодавно виступав на корпоративі металургійної компанії. Їм було запропоновано список артистів. Вся компанія вибрала мою кандидатуру. Це був чудовий концерт, аудиторія знала всі пісні напам'ять, навіть ті, які не крутилися по радіо.
У металургійній компанії були все старше 30?
Напевно, все старше.
Буває таке, що виступаєш для молодих?
Буває, наприклад, граю на весіллях. Багато людей шлють один одному цитати з моїх пісень по SMS, коли закохуються. Як вони мені розповідали, я стаю частиною їхнього життя. Мені це приємно. Вони мене сприймають як члена сім'ї. Це завжди так відбувалося і досі відбувається.
Орієнтуєшся на сучасні майданчики - соцмережі або стрімінгові сервіси?
Все працює. Я не ділю простір, як і землю на кордони держав - для мене це єдиний простір, і ми все одне ціле. Також приблизно і в ЗМІ - від стрімінга до останньої газети - все це одне ціле.
Сам займаєшся цим або окремі люди?
У мене є група менеджерів і адміністраторів, які займаються чимось таким, що не пов'язане з творчістю. Але там теж потрібно застосовувати творчість, тому навколо мене знаходяться цікаві люди.
А не хотів би як Дмитро Маліков - сам активно вести твіттер? Бути популярним у того покоління, що не знає твою музику.
Стати блогером? Мені це не дуже цікаво. Можливо, коли я стану зовсім старим.
А як же тоді, будучи музикантом, просувати себе в інтернеті?
Якщо є щось цікаве, то я читаю соцмережі, але не ставлю за мету отримати інформацію. Це не головний критерій для мене. Можна писати власні думки як Ернест Хемінгуей: випиваєш пів пляшки вина, залазиш в інтернет і пишеш. Я не п'ю, тому це не моя історія.
Творча активність - це не питання, але мені не дуже подобається, коли глибоко копаються в моїх особистих заморочках. Це як у Володимира Путіна, який теж не любить, коли розмовляють про його родині. Він не веде блог. У нього є хлопець Діма (мається на увазі Дмитро Медведєв, прем'єр-міністр - прим TJ), який займається блогом. У нього багато передплатників. Він не найулюбленіший персонаж в Росії.
Раз в розмову увірвався Володимир Путін, не можу не запитати - підтримуєш його?
Складно його підтримувати, коли бачиш, що відбувається і до чого все ведеться. Мілітаризм, реклама війни, сварка з усіма сусідами і не сусідами, негативне ставлення до нас у всього світу. Це не дуже грамотна політика.
На мітингу в його підтримку виступати б не став?
Я взагалі не виступаю на мітингах. Я якось виступав з групою «Інфекція» на фестивалі, організованому «Єдиною Росією» в «Лужниках». Ми зіграли їм найогидніші і жахливі пісні.
Це була провокація і вона вдалася.
Вам заплатили за концерт? Претензій не було?
Нам заплатили до концерту. Увечері гроші - вночі стільці. Вночі гроші - вранці стільці. Претензії були, але не сильні.
На Чемпіонаті світу ти був експертом «Матч ТВ». Це державний канал. Теж частина провокації або цікаво поговорити про спорт?
Була спортивна футбольна лихоманка. Я теж трохи в неї утісував. Це було більше на ентузіазмі. В цьому не було провокації і бажання потрапити на державний канал. Я брав участь у святі.
Виглядало як бажання попіаритися на Чемпіонаті світу в Росії.
Це було свято футболу, на який мене покликали. Я із задоволенням відгукнувся. Я дуже люблю футбол і в дитинстві до певного віку грав в професійний футбол. Мені це близько.
За Росію хворів?
Я вболівав за наших. Хотілося чуда, і щоб було краще, ніж зазвичай, коли людям навіть не цікаво грати. Тут хлопці показали хороший футбол. Не можу сказати, що це було шедеврально і ми домоглися чогось художнього, але тим не менше це краще, ніж раніше. Була боротьба, що дуже важливо в спортивних заходах.
Якщо згадувати про кінець 80-х і 90-е. Коли здавалося все краще - тоді чи зараз?
Тоді було класно і зараз відмінно. Тоді було щось, що немає зараз і зараз є багато того, чого не було тоді. Мені подобається жити тут і зараз в даний момент в теперішньому часі. Це сама ідеальна позиція для життя.
Чи є правда в тому, що говорять про «лихих» 90-х?
Для кого-то це було важким часом, але я відмінно себе відчував і було дуже багато класних моментів. Було дуже багато кльовою музики і можна було робити все, що завгодно, і ніхто тобі за це нічого не зробить, тому що всім наплювати і всі зайняті своїми розбірками. Зрозуміло, що були небезпечні моменти для життя, але життя в безпеці - це скукота.
Зараз свободи менше?
Людей притиснули дуже сильно в побутових питаннях. Наприклад, свобода слова, інформації та друку. Всього цього зараз немає, а тоді цього було вдосталь. Країна була завалена божевільними газетами і журналами. Тоді друкувалося купа всього того, що зараз може бути нікому і не цікаво.
І навіщо це потрібно?
Мілітаризація і бажання зробити з людей робочих рабів. Як заявив міністр освіти: «Ми повинні виховати кваліфікованих споживачів» (це говорив колишній міністр освіти Андрій Фурсенко в 2007 році, а в 2017 році Ольга Васильєва цю тезу розкритикувала - прим. TJ).
Що це таке? Це маячня і сюрреалізм. Що таке кваліфікований споживач? Я вважаю, що виховувати потрібно кваліфікованих робітників і фахівців. Кваліфікація повинна бути в якійсь справі, а не в споживанні.
Тоді чому ти досі живеш в Росії?
Я сподіваюся завжди на краще. Я оптиміст при песимістичному погляді на речі.
А не через того, що тут є концерти, а за кордоном - ні?
У мене багато друзів живе по всьому світу. Вони мені все в один голос говорять, навіть російською мовою: «Чи можеш не паритися, приїжджай!» У багатьох країнах російських діаспор більше, ніж корінних жителів, тому проблем з виступами немає.
Думаєш, там підуть на Найка Борзова?
Так, і відмінно приймають. У Росії дуже багато іноземців приходить на мої концерти, щоб послухати нормальну музику.
«У мене немає телевізора, я не слухаю радіо і намагаюся не читати новин»
Судячи з того, що ми зідзвонювалися в Telegram, ти стежиш за сучасними технологіями?
Я є у всіх месенджерах. Просто ти написав в Telegram.
Блокування месенджера тебе не торкнулася?
Працювати став гірше, але я поставив собі VPN, і все відмінно.
Як думаєш, навіщо потрібна ця блокування?
Щоб контролювати фінансовий потік. Ти закриваєш, а люди перестають продавати свої товари. Люди починають купувати товари на фабриках в Росії.
Але Telegram адже і далі працює.
Дурість ж теж ніхто не скасовує.
До речі про заборони: в твоїй пісні «Конячка» був рядок про кокаїн, через це її не пускали на радіо. Зараз би пустили?
Був би у неї треповий биток, можливо, так.
Недавня твоя пісня «Кислотний бог», вона теж про наркотики?
І про них теж.
Як ставишся до наркотиків?
Я вважаю, що це зайве. Все це є всередині кожної людини. Наркотики і алкоголь просто дістають або пробуджують з тебе те, що є спочатку. Це якийсь каталізатор. Я люблю писати музику і грати концерти на Чистяков. Музика дуже часто доводить мене до стану катарсису, тому все інше зайве.
У Росії останнім часом в кілька разів збільшилася кількість кримінальних справ за наркотики.
Це лицемірство. Вільно продається алкоголь, який має більш руйнують властивості. Горілка стоїть на одному рівні з героїном. Я вважаю, що це лицемірство. Якщо продається горілка, то і все інше повинно продаватися.
Не боїшся, що це негативно вплине на жителів Росії?
Я вважаю, що треба заборонити продаж алкоголю всередині міста, а можна їздити і закуповуватися за містом в десяти кілометрах за МКАД. Не можна продавати всередині міста, крім барів, де люди їдять і випивають. Все інше вже лицемірство.
Думаєш, допоможе?
Дуже багатьом буде просто лінь їздити.
В одному з інтерв'ю говорив, що у тебе 30 років як немає телевізора і радіо. Як ти дізнаєшся тоді все новости? Чи не боїшся потрапити на «фейковий новини»?
Все вірно. У мене немає телевізора, я не слухаю радіо і намагаюся не читати новин. Якщо новина про льодовик, який розтанув більше, ніж належить або новина про новий спосіб боротьби з раком, то звичайно читаю. Я читаю глобальні новини, які можуть скласти загальну картинку.
Тобто, скандал з «фейковий новин» в США і Росії ти не поділяєш?
Це інформаційна війна. Я жив в 80-х роках і була абсолютно така ж фігня під час холодної війни. Тоді було не вперше і зараз не останній. Я сподіваюся, що хлопці міряються пиписька і не більше того - без наслідків для всіх інших.
Які три сайти ти відкриваєш в першу чергу з ранку?
Я намагаюсь не заходити з ранку в телефон і в інтернет, якщо хтось не дзвонить. Небезпечно для очей спросоння залазити в інтернет. Я нічого не відкриваю. Потім залажу на пошту. На всіх потрібних мені додатках стоять оповіщення і там вискакує інформація про повідомлення. Якщо щось є, то я заходжу і гортаю. В основному це пошта і комунікаційні штуки.
Нагадаємо, починаюча російська зірка, особливо популярна серед підлітків, Монеточка, вперше приїде в Україну з концертом. Вона виступить в рамках свого туру в підтримку альбому "Розмальовки для дорослих".
Як повідомляв Знай.ua, особисте життя українського артиста Андрія Данилка для багатьох таємниця за сімома замками. З того часу, як він почав виступати під псевдонімом Вєрка Сердючка, намагався уникати відвертих розмов. Але нещодавно один із суддів відбору на "Євробачення 2018" вирішив привідкрити завісу і поділитися планами.
Також Знай.ua писав про те, що чоловік Ані Лорак, бізнесмен Мурат Налчаджиоглу був свого часу дуже закоханий у співачку. Однак не виключено, що з роками він міг піти на зраду.