Багато українців вже з жахом готуються до початку опалювального сезону і до тих цін, які будуть супроводжувати цей процес.

Як багато хто знає, вже зовсім скоро мільйони українців отримають нові рахунки за житлово-комунальні послуги, що суттєво виросли. Жахає те, що конкретних даних і цифр досі немає.

Детально в цій ситуації розібралися Факти.

комунальні послуги

Як відомо, офіційний новий тариф на газ для населення не затверджено, хоча в уряді прогнозують його підвищення приблизно на 25%. Це вкрай важливо, адже саме від тарифу на газ безпосередньо залежить, скільки буде коштувати опалення і гаряча вода в наших будинках.

Популярні новини зараз
Збережуть пружність та молодість шкіри: продукти з високим вмістом колагену "Це п*здец": Наталці Денисенко під час операції видалили не те, що треба Українцям виплачують щомісяця по 2800 гривень: хто має право на допомогу Новий етап мобілізації в Україні: кому точно вручать повістку вже з 1 жовтня, список
Показати ще

Багато хто також чув про те, що на державну субсидію, як це було раніше, мільйони сімей вже не можуть розраховувати. Оскільки після нещодавньої зміни порядку надання субсидій багато родин втратили право на державну допомогу.

Згідно з новими поправками на субсидію можуть навіть не розраховувати власники квартир площею понад 120 кв. м, а також приватних будинків більше 200 кв. м. Важливо згадати, що на отримання субсидій не впливає те, які доходи має сім'я власника такої нерухомості.

комунальні послуги

Крім того, в держдопомозі буде відмовлено і людям, які володіють автомобілем «молодше» 5 років. Також субсидію не дадуть особам, які вчинили останнім часом покупку на суму від 50 тис. грн (виняток зроблено для витрат, пов'язаних з лікуванням) або отримали майно на таку суму, в тому числі і в спадок.

При цьому згідно з правилами людина, яка зробила велику покупку, наприклад, квартиру, але за всіма іншими параметрами відповідає вимогам для отримання субсидії, може звернутися до спеціальної комісії, яка приймає рішення, призначати субсидію або відмовити.

комунальні послуги

Як додав керівник директорату сім'ї та соціальної підтримки населення Міністерства соціальної політики України Віталій Музиченко:

Припустимо, сім'я зробила покупку на суму понад 50 тисяч гривень. Але ця покупка - єдине житло, куплене до того ж в кредит. У такому випадку субсидія може бути призначена, але на комісії, в індивідуальному порядку. І акт обстеження умов проживання в домогосподарстві - обов'язковий документ для розгляду такої справи на комісії. Соціальний інспектор виїжджає на місце, робить перевірку, заносить все в акт, і на підставі цього акту комісія приймає рішення

Багато українців знають про те, що раніше субсидія призначалася в залежності від доходів сім'ї в межах соціальних норм на житплощу. В даний час ці норми теж скоротили. Так, якщо раніше субсидія видавалася на житплощу до 62,5 кв. м. для домогосподарств з однієї особи, то тепер тільки на 48,87 кв. м.
В контексті цього варто згадати ще один момент. Тепер площа житла, на яку поширюється субсидія понад соціальної норми розрахованої для даного домогосподарства, не може перевищувати 30% відсотків.

витрати

Наприклад, пенсіонер живе в приватному будинку площею 100 кв. м. На одну людину соціальна норма житла для призначення субсидії на газ становить 13,65 кв. м плюс 35,22 кв. м на домогосподарство. Тобто в сумі - 48,87 кв. м. До цієї площі додаємо ще 30%, і виходить, що субсидію цього пенсіонеру призначать тільки на 65,5 кв. м житла, а за решту 34,5 кв. м він буде платити за повним газовим тарифом. Таким чином, з урахуванням майбутнього подорожчання сума вийде чималенька. Крім того, в середньому на 20-30% стали менше субсидовані норми витрати газу, води, електроенергії.

Підсумувавши, можна помітити, що в змінах порядку надання субсидій, уряд розраховує істотно скоротити витрати держбюджету на підтримку населення. Цього року українцям вже видали в два рази менше субсидій, ніж в минулому. Так, в період з січня по липень 2018 року виплати отримали близько 2,6 млн українських сімей, що на 50% менше, ніж було за аналогічний період в 2017 року. До того ж, якщо в минулому році середній розмір субсидії становив 300 грн, то зараз він зменшився до 200 грн.

З цією ж метою нещодавно запрацював реєстр одержувачів субсидій, в якому можна перевірити наявність субсидії по будь-якою адресою в Україні. За три місяці роботи цього реєстру вдалося виявити близько 20 тис. українців, які отримували подвійні виплати.

Однак багато фахівців вважають, що нинішній порядок не досконалий і нерідко утискає права малозабезпечених громадян.

гроші

Як додала народна депутатка України Ірина Констанкевич для джерела:

Українці з острахом чекають початку опалювального сезону. І справа не тільки в ймовірному колосальному збільшенні ціни на газ для населення. Влада підготувала для українців ще один сюрприз у вигляді нового порядку призначення житлових субсидій. Після його введення тисячі українських сімей і домогосподарств залишаться без необхідних пільг вже під час наступного опалювального сезону

На думку депутатки, новий порядок не враховує безліч нюансів, в результаті чого державної допомоги можуть позбутися люди з дійсно низьким доходом.

Депутатка вказала, що:

Наприклад, якщо хто-небудь з членів вашої сім'ї перебував за кордоном сукупно понад 60 діб протягом періоду обліку доходів для надання пільги, субсидії ви не отримаєте. Зауважу, що їздити на заробітки за кордон змушені, як правило, молоді люди, які працюють. Вони роблять це не від хорошого життя, а виключно через важку економічну ситуацію на ринку праці в Україні. Внаслідок таких змін без державної підтримки залишаться перш за все їхні батьки - люди пенсійного віку. Крім того, нові правила нарахування субсидій позбавлять пільг домогосподарства і родини, члени яких протягом року отримали у власність земельні ділянки, нерухомість або транспортні засоби вартістю понад 50 тисяч гривень. Згідно з цією нормою, на субсидії також не зможуть претендувати громадяни, які отримали таке майно у спадок. Ця норма є несправедливою. До мене і моїх колег, народних депутатів, масово надходять звернення від жителів різних населених пунктів, які вже зіткнулися з проблемою при нарахуванні субсидій. Тому на початку вересня ми направили відповідне депутатське звернення на ім'я прем'єр-міністра України Володимира Гройсмана. Ми закликаємо уряд негайно переглянути правила призначення субсидій і не забирати таку пільгу у сімей, члени яких змушені працювати за кордоном, а також - виключити спадкування майна і нерухомості з переліку підстав для відмови в нарахуванні субсидії

У нового порядку надання субсидій є і позитивні сторони, вважають експерти.

У свою чергу, директор економічних програм Українського інституту майбутнього Анатолій Амелін додав: «Перевірки сімей, які отримують субсидії - нормальна європейська практика. Справа в тому, що субсидія виплачуються з нашого бюджету, тобто це гроші платників податків. Досить багато людей користуються субсидіями, маючи непогане фінансове становище, що підтверджується наявністю хороших автомобілів і дорогої техніки. В Європі не можна претендувати на субсидію, якщо у тебе є атрибути добре забезпеченої сім'ї ».

За словами експерта, це нераціональне використання державних фінансових коштів, а отже - грошей платників податків.

гроші

Наостанок Анатолій Амелін додав:

Мені здається, що коли повноцінно почне діяти новий механізм нарахування субсидій, кількість сімей, які їх отримують, може скоротитися до 30 відсотків. І введення в реєстр даних про субсидіантів - це нормальний процес автоматизації інформації про одержувача державних грошей. Це дозволяє моніторити використання фінансів і відстежувати матеріальне становище тих людей, які отримують субсидії. Такий реєстр може періодично перевірятися разом із загальними податковими базами, що підтверджують доходи людей. В ідеалі держава повинна будувати єдину інформаційну систему, зі зведеною інформацією на кожну фізичну особу. Людина матиме свій електронний кабінет з усією інформацією про її фінансовий стан. Хочу зазначити, що в зв'язку з прийдешнім підвищенням тарифів на газ, виростуть і інші комунальні тарифи. Це може стати стимулом для людей утеплити своє житло. І в цій ситуації потрібні не субсидії, а цільова допомога, наприклад пільгові кредити. Згідно з дослідженнями, для того, щоб максимально утеплити двокімнатну квартиру, потрібно приблизно 1,2-1,5 тисячі доларів. Таке утеплення дозволяє при тому ж обсязі використаної енергії на 40 відсотків знизити енерговитрати і приблизно на 10 градусів підвищити температуру в приміщенні. Тобто якби держава видавала не субсидію, а, наприклад, 5-відсотковий цільовий кредит на 5-10 років для утеплення приміщень, це б на 40 відсотків зменшило енерговитрати. Тобто підвищення тарифів на 25 відсотків залишилося б непоміченим для бюджету громадян, а утеплення, навпаки, зменшило б витрати

Однак, прогнози зовсім оптимістичні.

Нагадаємо, український уряд сформував проект держбюджету на 2019 рік та направив його до парламенту для подальшого погодження та затвердження.

Як повідомляв Znaj.ua, власники сільських господарств в Україні зможуть зберегти субсидію з допомогою нового органу, введеного в регіонах. Про це в ефірі одного з українських телеканалів повідомив керівник директорату Міністерства соціальної політики Віталій Музиченко.

Також Znaj.ua писав про те, що український уряд та представники Міжнародного валютного фонду обговорюють варіант запуску нової програми фінансової допомоги.