У неділю, 24 лютого, відзначається народне свято в Власіїв день (за старим стилем – 11 лютого). Для православних віруючих це день пам'яті християнського святого, священномученика Власія Севастійського.

Власіїв день 24 лютого: історія життя святого

Власій жив у 3-4 століттях в Малій Азії, служив єпископом в Каппадокії. В часи гонінь на християн за правління Діоклетіана святий постійно підтримував свою паству. Коли християни покинули місто, Власій переселився в печеру Аргеос. За переказами, там Власія оточувало безліч різних звірів, які не чіпали його, а, навпаки, охороняли. Хворі тварини від дотику його рук зцілювалися.

Власій Севастійський

Саме тому у народі святого вважають покровителем домашніх тварин. За іншою версією, християнський Власій у свідомості народу став «спадкоємцем» слов'янського Волоса, зберігача селянської худоби.

Потім його затримали язичники і відправили до в'язниці. Єпископа намагалися відвернути від віри вмовляннями і тортурами, однак це не зламало дух Власія. У результаті його засудили до смерті через обезголовлення.

Популярні новини зараз

Газ, дрова чи пелети: як українцям дешевше зігрітися взимку

Дженніфер Лопес і Бен Аффлек віддалися пристрасним поцілункам просто на вулиці, правду не приховати

Українську пенсію запропонували підняти в 20 разів і прирівняти до зарплати, вище за польську

Юлія Саніна з The Hardkiss перетворилася на героїню "матриці": Нова Трініті для Кіану Рівза?

Показати ще

Власіїв день 24 лютого: традиції і обряди свята

У цей день наші пращури годували домашніх тварин найкращим кормом, а також здійснювали спеціальні обряди, щоб вберегти худобу від злих духів. Для цього необхідно закрити усі грубні труби вьюшками або взагалі замазати глиною. Крім того, до святого Власія у свято зверталися з молитвою: «Дай щастя на гладких телушек, на товстих бичків, щоб з двору йшли-грали, з поля йшли-скакали».

Здавна Власіїв день народ відзначав як велике свято. Тому в цей день було прийнято заколювати кабана, свиню або молоду телицю і подавати до столу печеню. Ще в цей час влаштовували молебни, під час яких освячували короваї з житнього хліба, щоб потім згодувати худобі.

До Власія були морози: різдвяні, водохресні, афанасьєвські, тимофіївські, нікольські. Але власіївські морози вважались найбільш «крутими», і останніми. У народі говорили: «Проллє Власій маслечка на дорогу — зимі пора прибирати ноги», тому що у цей день часто бували відлиги.