У понеділок, 1 квітня, відзначається народне свято Дарина Брудна (за старим стилем – 19 березня). Для віруючих православної церкви це дата вшанування пам'яті святої мучениці Дарії Римської і її чоловіка Хрісанфа. Дарину прозвали Брудною, тому що до цього дня вже активно тануть сніги.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяДарина Брудна 1 квітня: заборони і прикмети свята
Зазвичай на початку квітня природа по-справжньому оживає: починала цвісти верба, мати-й-мачуха, цвіла ліщина, а береза пускала сік. Сніг біля водойм до цього періоду вже танув, береги омивалися, річки і озера ставали жовтими і брудними. Про це в народі говорили не дуже шанобливо, але дуже точно: «Дарина ополонки обгидила». Крім того, по Дарині зазвичай передбачали погоду в жовтні: яка погода у цей день — така і 1 жовтня.
У цей день прийнято молитися святий Дарії про благополуччя і щастя в родині. Не прийти в храм у цей день вважалося великим гріхом. Віруючі люди боялися, що Дарія Римська розгнівається і нашле багато горя та хвороб у дім.
Також у цей день заборонялося думати про погане і лихословити – Дарина може обмазати брудом. Тому визначити в цей день погану людину було легко — по забрудненому одягу. Були й інші прикмети, пов'язані з таненням снігу. Наприклад, якщо зовнішня вода йшла з шумом — це віщувало гарні трави влітку. Успішний рік віщував і гній, що був у цей день на дорозі.
Вважалося також, що цього дня прокидається домовик. Тому його, злого після довгого сну, потрібно було задобрити — почастувати хлібом і молоком і розвеселити невеликою виставою. Інакше він почне мстити господарям і пустувати.
Особливо сміливі намагалися домовика обдурити — а для цього говорили один одному неправду і постійно жартували. З цього приводу існували різні приповідки: «Якщо першого квітня не збрешеш — коли ще годинку знайдеш?».
Дівчатам рекомендується на Дарину Брудну влаштовувати якомога більше розіграшів. Вважається, чим краще вона впорається, тим менше її буде обманювати майбутній чоловік.