13 січня за церковним календарем відзначається Василів вечір (за старим стилем – 31 грудня – переддень Нового року). Свято отримало назву від імені святого Василя Великого – архієпископа, письменника і богослова Кесарії Каппадокійської, пам'ять якого православні віруючі вшановують на наступний день, 14 січня. 

Василів вечір 13 січня: головні заборони свята

Василів вечір відзначається народними гуляннями. У цей день люди ходять в гості вітати один одного, носять частування. Господині накривали щедрий стіл, щоб вистачило пригостити всіх знайомих і сусідів. Люди вірили, що це забезпечить сім'ї достаток на цілий рік.

Особливою популярністю користувалися страви зі свинини, тому що святий Василь вважався покровителем свинарів. Крім того, свиня символізувала плодовитість і благополуччя. Наші предки в цей день говорили: «Свинку та борівку для Василіва вечора»; «Не чиста тварина свиня, та немає у Бога нічого нечистого - Василь Зимовий освятить!».

Святковим блюдом вважалося порося, яке символізувало родючість землі та плодючість худоби у прийдешньому році. У Василів вечір їли все найкраще, що було в домі і що заготовлялось заздалегідь. 

Народні прикмети на 13 січня

Надмірність під новий рік пояснюється повір'ям, ніби велика кількість їжі в перший день нового року забезпечує прибуток у господарстві на весь рік.

Василів вечір здавна вважається найкращим часом для передбачення майбутнього. Наші предки вірили, що все нагадане в цей час неодмінно збудеться. Також у цей день прийнято було струшувати сніг з яблунь. Робити це потрібно було неодмінно опівночі, щоб яблука вродили.

Також перед вечерею щедрувальники ходять по домівках, співають обрядові пісні, в яких прославляють родину господаря, бажають благополуччя і багатого врожаю. За це вони отримують винагороду у вигляді солодощів і грошей.

Вважається великим соромом не обдарувати колядників. Таким жадібним господарям ряджені посилають «прокляття»: «Дай їм, Свароже, по спині і по пиці. Покарай їх, Перун-батюшка! Порожній їм мішок, дірявий горщик!».

Як повідомляв Знай.ua багато людей дуже бояться високосного року. І не дивно, адже існує стільки прикмет з цього приводу. Дізнайтеся, чи 2020 рік буде таким страшним або все це просто забобони.

Також Знай.ua писав, що європейські синоптики надали свій прогноз погоди на цю зиму, в 2019 і в 2020 році. Холодна пора покаже, якою вміє бути: м'якою, зі снігопадами, але також і з морозами.

Нагадаємо, 2020 рік – це рік білого Щура. Вн принесе багато приємних моментів. Але деяким знакам Зодіаку все ж варто перестрахуватися. Чого чекати в 2020 році від металевого Щура розповіли астрологи.