Закінчився навчальний рік, в усіх школах вже пролунали останні дзвінки, а на календарі вже літо. А значить, у житті кожного школяра наступила найчудовіша пора, чого не скажеш про батьків.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяБагато з них хочуть відправити дітей подалі від міської метушні - хтось обмежується бабусею в селі, а хтось підшукує придатний табір для дитини.
"Знай.ua" вирішив дізнатися, як в Україні справи з дитячими таборами, і чи відповідає реклама реальному відпочинку.
В Україні працює велика кількість оздоровчих таборів і дитячих санаторіїв - від державних і до приватних, хоча статистики заявляють про їх регулярне скорочення.
За 5 років у країні кількість таборів для дітей скоротилася майже на 44%. Станом на 2015 рік в Україні налічувалося 9,7 тис. дитячих закладів оздоровлення та відпочинку, що на 43,9% менше, ніж в 2010 році. Про це повідомили в прес-службі Державної служби статистики України.
Ще 7 років тому в Україні налічувалося 17,3 тис. дитячих закладів оздоровлення та відпочинку, 290 будинків і пансіонатів відпочинку, 234 санаторії-профілакторії і 1,9 тис. баз та інших закладів відпочинку.
Не всі батьки можуть відправити свою дитину в "Артек-Буковель", який рекламують уже з новорічних канікул і обіцяють шикарний відпочинок. Але перелік дитячих таборів величезний - від найпростіших і недорогих, до приватних, розташованих на морі або в горах, із викладанням іноземних мов і оздоровчими процедурами.
Вартість таких таборів - від 3 тисяч гривень і до кількох тисяч доларів. Реклами в інтернеті вистачає: вибирайте на свій смак і гаманець.
Привіт СРСР
Більшість установ у країні і їх система, в тому числі і літніх дитячих таборів, дісталася Україні від СРСР. Типовому українському табору років 30 і понад. У більшості таких таборів жодного разу не проводили капітальний ремонт, і, як правило, вони «висять» на балансі якої-небудь профспілки або формально переведені на Товариство з обмеженою відповідальністю, іншими словами - кооператив, залишаючись ніби як державним.
Така робота під прикриттям зрозуміла. Державний табір, продає путівки все ще за бюджетні гроші. Звичайно, не в таких обсягах, як кілька років тому, але подібна практика існує. Система налаштована дуже серйозно. Так, багато з таких таборів є міцно закріпленими за одними і тими ж організаціями, які з року в рік закуповують усі їхні путівки і поширюють, за традицією, серед своїх же співробітників.
"Багато дитячих таборів України працюють із фондом Соцстраху, що дозволяє батькам купити путівку в дитячий табір за пільговою ціною та істотно заощадити. Щоб не потрапити до, скажімо, погано організованого табору, перевірте всю інформацію. Є система державна, затверджена законом, проведення тендерів. І є певні умови, які висуває кожна адміністрація і кожен державний орган, що проводить цей тендер. Вони повинні внести це в умови і простежити, що такі умови виконуються. Це серйозна відповідальність. Це корупція, якщо людина неправильно до цього поставилась, вибравши табір, який не відповідає цим критеріям. Це кримінальна відповідальність!" - нагадав міністр соціальної політики Андрій Рева.
Для статистики це відмінні показники, і все виглядає чудово. Система налагоджена, реалізація путівок стовідсоткова, а головне - гарантована, адже діти постійно відпочивають у таких "державних" таборах.
Вартість путівки в дитячий табір залежить від багатьох факторів. Велику роль відіграє розташування оздоровчого закладу. Наприклад, ціни на путівки в дитячі табори на Азовському морі нижче цін в табори на узбережжі Чорного моря. Так само велику роль грає тривалість зміни, умови розміщення дітей, якість харчування, якість навчальної та розважальної програми, а також кваліфікації викладачів і вожатих.
Великий плюс, якщо батьки мають можливість реально вибрати табір, тобто не по картинці, а безпосередньо відвідавши заклад, визначити зміну і кількість днів перебування дитини в дитячому закладі, виходячи з власних можливостей.
Проблема в тому, що доходи є, відпочивають щороку, і все літо розписано до кінця серпня, а умов немає. У таких таборах десятиліттями стоять старі ліжка, нові меблі закуповували ще, в кращому випадку, за Горбачова. Брудні матраци, цвіль на стінах, несправна сантехніка, іржаві труби, некомпетентний персонал і зграї комарів, від яких немає порятунку. Це звичайні умови, в яких відпочивають маленькі діти, яким то і поскаржитися немає кому, оскільки після приїзду у них відбирають телефони.
Щороку в пресу потрапляють шокуючі подробиці.
У минулому році в ЗМІ обговорювали скандал, пов'язаний з табором «Сонячний» під Кременчуком. Короста, воші, золотуха, стрептодермія, бронхіт — такі подарунки привезли додому після відпочинку діти. Організацією дитячого відпочинку займалася харківська секція дзюдо. За 14 днів у «Сонячному» батьки заплатили майже по 4 тис. грн. За прейскурантом табору відпочинок коштував майже вполовину менше. Але спортінструктори пообіцяли, що відпочиватимуть діти по вищому розряду. У програмі були тренування, тренінги та розважальна програма.
"Після відпочинку ми лікували алергію, запущений бронхіт і виводили вошей. Коли я намагалася зв'язатися з керівництвом цього табору, мене грубо послали куди подалі. Дитина по телефону нічого не розповідала, дзвонила рідко, телефон весь час був відключений. Коли я дзвонила директору, та обіцяла, що дитина подзвонить, говорила, що дітям не до телефону, так як час проводять вони дуже цікаво. Через тиждень я поїхала туди. Те, що побачила, шокувало. Бруд кругом. Діти розповідали, що самі миють підлогу. У туалеті немає паперу, а ночами бігають по кімнаті миші, і через це ніхто не спить", - поділилася мати 10-річного Дениса.
У 2014 році дитячий табір "Схід", що на курорті Лебедівка, виявився в епіцентрі скандалу. Батьки майже сотні дітей з Житомира, яких відправили в Одеську область на оздоровлення по соцпутівках, ополчилися проти керівництва бази і вимагали навести санітарний порядок.
Вартість путівки - 5 тисяч гривень на 21 день.
Кілька років тому в таборі "Чайка" на березі Азовського моря розгорівся скандал. Держтехногенбезпеки виявила там 89 порушень. Перевірка санстанції, прокуратури, МНС тривала в таборі тиждень. Зокрема, санстанція виявила більше відпочиваючих, ніж дозволено санітарними нормами, замість 240 дітей відпочивали 347. Від задухи діти непритомніли, хворіли. Продукти харчування зберігали біля миючих засобів, холодильники не працювали. Проте, після перевірок, табір продовжував роботу до кінця сезону.
До цього "прославився" табір "Сонячний берег" у Сергіївці Одеської області. Там дітей просто били, а вожатими працювали двоє хлопців без педагогічної освіти.
Приватний і елітний
Батьки сьогоднішніх дітей родом з 90-х. Більшість, побувавши хоч раз у дитячому таборі, категорично відмовляються пускати туди свою дитину. Зрозуміло, такі батьки були свідками "оздоровчого і захоплюючого відпочинку".
Причина таких "яскравих" спогадів — саме роки розвалу Союзу.
Фінансування закладів різко скоротилося. Після відпочинку діти розповідали страшилки про вожатих, які п'ють, курять і взагалі невідомо чим займаються, харчові отруєння після дієтичних обідів, мишей і щурів, які заважають спати, і відсутність зеленки і аспірину в аптечці медпункту.
Після таких умов табори тоді втратили довіру батьків, відповідно, прибутку не приносили.
Набагато більшою популярністю у сучасних батьків користуються приватні табори.
Влаштувати такий табір не становить проблем. Адже в курортних зонах маса готелів і кемпінгів, які пустують — деякі підприємливі бізнесмени беруть їх на літо в оренду, отримують всі дозволи, наймають вожатих — і табір готовий.
Ціна тут, відповідно, на порядок вище, але і обслуговування також. За додаткову плату в табір запрошують іноземців-волонтерів. Організовують дітям екскурсії, турпоходи і всілякі розваги. Батьків підкуповують веб-камерами, гарною інфраструктурою з басейнами, оздоровчими кімнатами і постійним зв'язком з дитиною і керівниками.
"У цьому році моя дочка їде в Карпати разом із друзями наших знайомих. Це приватний табір. Їде вперше, тому я дуже хвилювалася, але переговорила з Катериною, яка організувала цей табір, у соціальних мережах знайшла батьків, чиї діти там вже відпочивали. Загальна картина мені сподобалася", - каже Марія з Черкас.
Правда і ціна відповідна - 1500 гривень у день. Але жінка не турбується.
«Адміністратор табору мені пояснила, що на цю суму дитині організовують гідне триразове харчування зі свіжими фруктами і овочами, також додаткові заняття, екскурсії під наглядом педагогів, ну і пристойне проживання в курортному будиночку. Так що ціна цілком відповідає», - каже Марія.
Багато батьків зізнаються, що навіть не розглядають для дітей варіант державного табору.
Користуються попитом приватні табори не тільки у людей із середнім достатком, а й у еліти. Дитина високопоставленого чиновника по профспілковій путівці в аби-який табір не поїде. Варіант - тільки дорогий і елітний.
За всіма правилами
"Батькам потрібно з усією відповідальністю підійти до вибору табору. Є кілька критеріїв, які обов'язкові: чи охороняється територія, скільки років працює табір, хто входить до складу педагогів і вожатих, умови розміщення, медичне обслуговування, особливості харчування. Треба звертати увагу на репутацію того чи іншого табору. Якщо цей табір утворився тільки-тільки, ніхто там не відпочивав, то самі розумієте - ніхто жодних гарантій не дасть. Є реєстр таборів, за який відповідає Мінсоцполітики, але туди включені тільки ті табори, які пройшли перевірку СЕС, де дотримані всі норми", - пояснив уповноважений президента з прав дитини Микола Кулеба.
У дитячого омбудсмена радять підійти з усією серйозністю до питань безпеки дитини.
"Важлива безпека табору. Дізнайтеся, чи є паркан, як проходить купання, в якому стані проводка, хто стежить за дітьми, безпекою території, пляжу і т. д. Потрібно поцікавитися дозвільною, культурною, спортивною і пізнавальною програмою. Запитуйте, скільки у дитини вільного часу. Дуже важливе питання про харчування: чим годують, скільки разів, який питний режим у таборі, чи смачно готують. Який персонал взяли на роботу, чи є медкнижки; читайте відгуки батьків, які там вже були, шукайте групи табору в соцмережах. Уважно читайте всі документи, які вам надасть табір, шукайте рівень відповідальності табору в пунктах. Цікавтеся, чи є страховка", - рекомендує батькам, які планують відпустити свою дитину відпочивати в табір, Микола Кулеба.
На етапі підготовки дитячих оздоровчих закладів до відкриття повинні бути забезпечені всі умови для стабільної роботи харчоблоку. Установа має бути забезпечена доброякісною питною водою, а також проведена перевірка пляжів і місць купання дітей, безпека води і дна у відкритих водоймах. Перед оформленням на роботу персонал повинен пройти обов'язковий медогляд і мати особисту медкнижку з допуском, яку ви маєте право вимагати.
Вся продукція, що надходить на харчоблок дитячого табору, повинна мати супровідні документи, що засвідчують її якість і безпеку для дітей. До таких документів належать укладення ДСЕЕ, товарно-транспортна накладна, якісне посвідчення, сертифікат відповідності.
"Батьки повинні розуміти і чітко усвідомлювати, що несуть відповідальність за дитину. Краще не відпускати дітей до 9 років у табір відразу на всю зміну. Перший раз краще відправити дитину днів на 5-6, а вже наступного року - на весь термін. Не варто віддавати маленьких дітей в наметові табори, де від них будуть вимагатися навички туриста. Ідеальний вік для таких місць відпочинку 12-16 років. Приділіть увагу вибору профілю бази відпочинку. Якщо дитина активна, краще направити її енергію в спорт. Посидючі дитині припадуть до душі гуртки з малювання, вишивки, для хлопчиків це різьблення по дереву. Непоганий варіант віддати дитину в табір, де для дітей проводять всілякі екскурсії. Якщо минуло три дні, а дитина скаржиться, потрібно звернути увагу. У перший день дитина не може тверезо оцінити ситуацію, оскільки перебуває поза домом і нудьгує. 3 дні — час адаптації. Якщо скарги не минуть, це дзвіночок: щось там не так", - радить дитячий психолог Олександр Калашенко.