За останні кілька років в Україні гостро постало питання про самозахист населення. За статистикою, в країні щорічно від рук злочинців гине близько 10 тисяч українців.

Не встигли вщухнути пристрасті після страшного вбивства колишнього депутата Госдуми РФ Дениса Вороненкова практично в центрі Києва, як недавно прямо на вулиці був застрелений екс-глава підприємства «Укрспирт» Віктор Панков, в Дніпропетровській області застрелили депутата Миколу Бондаренко і важко поранили чоловіка, який прийшов йому на допомогу. Постраждала також і дружина депутата. До сих пір тягнуться суди у справі про стрілянину нардепа Пашинського.

Експерти стверджують, всіх цих смертей і поранень можна було б уникнути, якщо дати українцям законне право на зброю.

Знай.ua розібрався стосовно цього..

Депутати бояться

Проблема самозахисту була завжди - незалежно від часів або політичної ситуації. Але з огляду на те, що країна вже понад три роки перебуває у військовому конфлікті, та ще й в політичній та економічній кризі, ситуація ускладнюється з великими темпами.

Тільки за минулий рік вулична злочинність зросла в рази, і тенденція невтішна, що в свою чергу змушує задуматися про ефективний спосіб захисту себе і своїх близьких. Плюс - величезна кількість зброї на руках безпосередньо із зони АТО.

Популярні новини зараз
"Бусифікацію" обіцяють викорінити: ТЦК застосують новий підхід до мобілізації Гороскоп на 21 листопада для всіх знаків Зодіаку: час покінчити з мотлохом у голові та справах настав Не наплутайте з показниками лічильників цього місяця: Нафтогаз звернувся до українців Плюс 2361 грн на картку щомісяця: хтось із пенсіонерів у 2025 році отримає солідний бонус
Показати ще

Минуло чимало часу з тих пір, коли у Верховній Раді був зареєстрований відповідний проект закону - №1135 «Про легалізацію громадянської вогнепальної зброї». Але до цього дня справа стоїть на місці. Депутати заявляють, що не вистачає необхідної кількості голосів. І це не дивлячись на те, що петиція про зброю в лічені дні зібрала потрібну кількість голосів.

Законопроект не просувається, а саме питання не втрачає актуальності. Все частіше в пресі розповідають про злочини, які змушують прихильників легалізації зброї активно домагатися прийняття закону.

«Закон влада затримуює навмисно, тому що боїться роздати громадянам зброю. Бояться не чесні депутати. Тому що це досить ризикований крок. Як Яценюк говорив: "Кулю в лоб", - коментує експерт Олексій Мішин.

Тільки вчора у Львові активістами була захоплена облрада, командир корпусу «Азов» Андрій Білецький заявив, що його люди готові до подібних дій по всій Україні. Періодично в суспільстві спалахують розмови про третій Майдані.
І легальна зброя на руках в такій ситуації нікому не вигідна. Розлючений народ зі зброєю - це вже навіть не коктейлі «Молотова».

МВС не вигідно

У 2014 році дослідження Київського міжнародного інституту соціології показало, що ставлення українців до легалізації практично не змінилося в порівнянні з «мирним» часом. Тільки 9,6% українців підтримують питання узаконення вогнепальної зброї, в той же час проти - 63% українців. Експерти запевняють, що якщо провести повторне дослідження сьогодні, то цифри поміняються місцями. Якщо раніше українці боялися виходити на вулицю в пізній час, то зараз навіть серед білого дня вони не відчувають себе в безпеці. А це означає, що реформа поліції провалилася. І незабаром перед громадянами стане проблема - захищати себе самим.



У МВС впевнені, що в українців оптимальний рівень доступу до зброї.

За даними Асоціації власників зброї, сьогодні в Україні налічують близько 4,5 млн. одиниць нелегальної зброї.

Що робити з нею - ніхто не в курсі.

Щодо легальної зброї цифри дещо застаріли. За інформацією МВС, станом на 2015 рік кількість зареєстрованої вогнепальної зброї, що перебуває у власності фізичних осіб, склала 793 877 одиниці. Експерти відзначають, що найбільший відсоток зареєстрованої вогнепальної зброї припадає на Київ і Київську область. Як виняток - велика частина вогнепальної зброї зареєстрована на Волині, так як там зброя користується популярністю у місцевих жителів-мисливців.

Але в той же час в МВС зазначають, що відповідний проект закону розглянути потрібно. У нашій країні купити зброю можна, це не заборонено.Ось тому потрібні рамки, щоб зброя небула знайдена в руках злочинців.

«Легалізація вогнепальної зброї шляхом прийняття відповідного закону призведе до обмеження незаконного обігу зброї. На сьогодні в Україні немає жодного діючого закону, який обмежує або забороняє оборот вогнепальної зброї. У нас де-юре якраз вільний обіг зброї. Повинен бути прийнятий закон, який створить правила і порядок, за яким громадяни зможуть мати право на збройний захист», - пояснює представник «Всеукраїнської асоціації власників зброї», - Микола Ореховський.

Нардеп Андрій Немировський впевнений - і в МВС і в Нацполіціі бояться цього закону, як вогню - все через закон Савченко, за яким на свободу вийшла маса небезпечних кримінальних елементів. І ці самі елементи не будуть сидіти вдома і захищати свій нехитрий скарб, а зовсім навіть навпаки – почнуть озброюватися на законних підставах і підуть займатися звичними для себе справами.

Поліцейські навіть реформовані не можуть самі себе захистити, що говорити про простих українців. Так 25 вересня в Дніпрі біля автовокзалу були розстріляні двоє поліцейських. Співробітник патрульної поліції Артем Кутушев загинув на місці, а його напарниця Ольга Макаренко померла в лікарні.

«Коли я працював в МВС, виступав різко проти легалізації зброї. Зрозуміло, що легалізація зброї в умовах відсутності правової культури у людей може привести до додаткових трагічних випадків і збільшення статистики неправомірного використання зброї, тяжких і середніх злочинів - поранень, вбивств. Але зараз, коли, по суті, державі складно захистити нас, громадян, від кримінальної свавілля, а криміналітет має можливість, в тому числі за рахунок дешевої зброї з зони АТО або інших кримінальних шляхів, отримати зброю і чинити напади, грабежі, то я вважаю, що необхідно серйозно поговорити про те, що потрібно легалізувати короткоствольну вогнепальну зброю і, таким чином, дати можливість громадянам самим себе захищати», - каже екс-спікер МВС Володимир Поліщук.

«Зараз оборот зброї серед цивільного населення регулює міліцейська інструкція № 622. Ця інструкція прийнята на основі законів, які втратили силу, і вона вже не спроможна регулювати ці правовідносини. Зараз в МВС і Нацполіціі ведеться робота по заміні цього нормативно-правового акта на більш сучасний, який би давав відповіді на багато питань», - каже речник МВС Артем Шевченко.


Окремим громадянам - окрему зброю

Згідно з Конституцією України, всі українці рівні, але в аспекті володіння вогнепальною зброєю ця норма порушується. Така ситуація склалася за рахунок нагородження короткоствольною вогнепальною зброєю на основі відомчих статутів МВС і Міноборони окремих громадян.

Так, наприклад, у дружини міністра інформполітики Юрія Стеця, Яни Конотоп, є нагородна зброя від міністра оборони і від міністра МВС.Отримали зброю прем'єр-міністр Володимир Гройсман, Валерія Гонтарєва, міністр освіти Лілія Гриневич, спікер Верховної Ради Андрій Парубій, міністр юстиції Павло Петренко і міністр екології Остап Семерак. Кому саме вручають нагородну зброю глави силових відомств невідомо. Таких списків у відкритому доступі немає, незважаючи на те, що вони не є секретними.

Юрист Олексій Святогор каже про те, що громадян з нагородною зброєю в Україні близько 5,5 тисяч.

У МВС пояснюють, що зброєю нагороджують тільки за особливі заслуги перед Україною, але у громадськості таке пояснення позитиву не викликає.
Які такі особливі заслуги у дружини міністра інформполітики - незрозуміло.Один з останніх нагороджених відомий руфер Мустанг, який прикрасив в 2014 році зірку на московській багатоповерхівці в синьо-жовті кольори. Так що особливі заслуги теж під питанням.

Особливі привілеї з АТО

Влітку минулого року Служба безпеки України повідомляла про затримання француза, який намагався переправити через український кордон в Європу значний арсенал зброї. Контрабандисту вдалося придбати в Україні п'ять автоматів Калашникова, два протитанкових гранатомети і 125 кілограмів тротилу. Все це планували використати для організації терактів на різноманітних об'єктах на території Франції.

Скандал роздмухали до міжнародного масштабу. Скільки таких випадків вивезення зброї з АТО зафіксовано по Україні - ніхто сказати не може.

За словами голови наглядової ради Української асоціації власників зброї Георгія Учайкіна, щодня з Донбасу вивозять тисячі пістолетів, автоматів, гранатометів і боєприпасів.

«Цей експорт досяг вже промислових масштабів - можна сміливо говорити про новий вид бізнесу з оборотом у кілька десятків мільйонів доларів на рік. Все тому, що на зброю є попит», - говорить Учайкін.



Офіційно, кількість нелегальної зброї на руках у населення зросла до 4,5-5 мільйонів одиниць. Неофіційно цю суму можна помножити на три. У зоні конфлікту вартість автомата Калашникова становить сміховинні 100 доларів.

В Україні ні в кого з відомств немає окремих показників кількості зброї, яка поширювалася на території країни саме зі Сходу. Експерти припускають, що сьогодні великий відсоток власників нелегальної зброї становлять колишні бійці АТО.

«Часті випадки, коли зброя є предметом подарунків від тих, хто повертається із зони АТО. Статистику зафіксувати практично неможливо, тому що немає реальної перешкоди на шляху поширення вогнепальної зброї звідти вглиб України. Це зафіксувати фізично неможливо», - констатує директор Інституту дослідження екстремізму Олег Зарубінський.

Можливо дійсно в таких умовах, в яких сьогодні знаходиться Україна прийняти законопроект потрібно. Хоча б для того щоб зброя перестала продаватися всім без винятку.

Звичайно ж захист себе і своєї сім'ї може обернутися по-різному. Варто зауважити, що судова реформа в Україні так само не проведена. Так, наприклад, в Броварах при спробі проникнути на чужу територію загинула одна людина, інша була поранена. Господар, намагаючись запобігти вторгненню в свій будинок, застосував вогнепальну зброю. Діяв, начебто, згідно із законом, однак в підсумку був засуджений на 12 років за умисне вбивство.

З огляду на всі мінуси і плюси, і навіть те, що в Конституції України прописано право громадян на самозахист, законодавчі механізми для легалізації відсутні. Саме з цієї причини і процвітає нелегальний обіг зброї.



За даними генпрокуратури, в 2016 році було відкрито майже 1,125 млн кримінальних проваджень, де фігурувала зброя. А розкрито менше 30% з них. З 4 тисяч розбоїв до суду направили тільки 1,5 тисячі кримінальних справ.
А це означає, що пересічного українця просто нікому захистити, і рано чи пізно він буде змушений купити нелегальну зброю із зони АТО, щоб захистити себе і свою сім'ю. Так невже не простіше весь цей процес легалізувати і контролювати? Адже далеко не кожен може стати нардепом, отримати пістолет за «особливі заслуги», як, наприклад, Сергій Пашинський, або бути дружиною вже колишнього міністра інформполітики Юрія Стеця.