За даними Міністерства економіки, сьогодні в Україні понад 3400 державних компаній: 1600 з них не працюють, а 1186 приносять збитки. Тільки в 2017 році держкомпаніям було виділено понад 500 мільйонів гривень за рахунок платників податків.
Хто винен і що робити, розібрався "Знай.ua".

Приватизувати не можна залишити

Не так давно на сайтах держорганів з'явилася офіційна інформація: протягом 2017 - 2020 років уряд збирається віддати на приватизацію 893 державні підприємства, включаючи ПриватБанк, Ощадбанк, Укргазбанк, "Турбоатом", "Центренерго", "Маріупольський морський торговельний порт", Морський торговельний порт "Южний", "Іллічівський морський торговельний порт", "Одеський морський торговельний порт".

Приватизовані будуть Національний цирк України та ще 6 українських циркових установ. Крім іншого - до переліку потрапила навіть "Національна кіностудія художніх фільмів імені Олександра Довженка".

Перелік підприємств, що підлягають приватизації, уряд затвердив ще 4 липня.
У Міністерстві економічного розвитку і торгівлі підкреслили: приватним структурам для тимчасової експлуатації будуть передані 359 держкомпаній, серед яких міжнародні аеропорти "Бориспіль" і "Львів", а також регіональні служби автомобільних доріг та підприємства Державного агентства лісових ресурсів.

В ході обговорення законопроекту про приватизацію міністр інфраструктури України Володимир Омелян звернувся до уряду з проханням виключити ряд морських портів країни з переліку об'єктів, що підлягають приватизації, та внести їх до переліку об'єктів, що підлягають концесії (тобто держава укладатиме з приватними фірмами договір на здачу об'єкта в оренду).

Популярні новини зараз
Тарифи на воду вже підняли: де платитимуть дорожче Безкоштовний проїзд для всіх: українцям скасують плату за комунальний транспорт Українцям кардинально змінять правила оплати комуналки: до чого готуватись Чому в СРСР будували 5- та 9-поверхівки - ви навіть не здогадуєтеся, у чому "секрет"
Показати ще

За словами Омеляна, це питання він має намір доопрацювати спільно з Європейським банком реконструкції та розвитку.

У той же час у держвласності залишаться 378 підприємств, серед них - "Нафтогаз України", "Укрзалізниця", Чорнобильська АЕС, "Енергоатом", "Енергоринок", "Укргідроенерго" та інші.

Генерали приватизаційних кар'єрів

У державній власності і в управлінні відповідних профільних Міністерств передбачається залишити тільки 15 держпідприємств. Ще 359 пропонується передати в концесію, 1255 підприємств - реорганізувати або ліквідувати.

Все це не вирішувалося за один день. Ще на початку року, коли Україна прийняла бюджет на поточний рік і націоналізувала ПриватБанк, тема постала гостро й актуально.

Вся справа в тому, що в Україні ніколи не створювався Єдиний реєстр держпідприємств. Найбільші підприємства відомі - це "Нафтогаз", "Укравтодор", "Укрпошта" та інші. Але є дуже багато галузевих господарств, про які держава навіть не знає.

ПриватБанк дав свого роду зелене світло для отримання траншу МВФ у розмірі 1 млрд доларів.

Офіційний представник Фонду Джеррі Райс тоді зазначив: істотний прогрес України в останні місяці - в реалізації необхідних для перегляду програми реформ. Приватизація - одна з них.

В оновленому меморандумі про співпрацю України з МВФ
є ряд жорстких вимог, щодо яких у Фонді наполягали і раніше. Від України міжнародний кредитор вимагає: провести пенсійну реформу, в тому числі підвищити пенсійний вік, скоротити кількість держслужбовців і бюджетників, відкрити земельний ринок і запустити приватизацію підприємств.

До кінця року Україна зобов'язана вирішити питання з продажем землі. А тим часом, без жодних спеціальних рішень, на американських майданчиках The Debt Exchange, Inc. (Делавер) і First Financial Network, Inc. (Оклахома-Сіті) Нацбанк України почав продавати заставні активи під неповернені кредити: землю і майно підприємств агробізнесу. У той же час на обслуговування зовнішніх позик Україна витрачає 31% державного бюджету. Рівень держборгу по відношенню до ВВП сьогодні становить близько 80%. Тобто, ще рік-два - і все, що заробляє країна зараз, потрібно віддавати за борги.

Така ж доля може спіткати і великі державні компанії.
Біда ось тільки в тому, що багато українців пам'ятають приватизацію 90-х, і чим це все обернулося - великі олігархи "прихватизували" стратегічні підприємства і зараз, не соромлячись, встановлюють свої правила гри. Дрібні й малоприбуткові підприємства просто вирізали і здали на метал.

Все проп'ємо, але флот не зганьбимо

В даному серйозному питанні в українського політикуму немає єдиної і чіткої позиції. Не всі народні депутати згодні з подібними планами.

Крім того, 1255 підприємств планується ліквідувати, 364 з них розташовані на території проведення АТО, 195 - в Криму.

Прем'єр-міністр Володимир Гройсман, перебуваючи з візитом у Великій Британії, заявив, що на процес приватизації в Україні поширюватимуться норми англійського права. Правда, що це - нікому не відомо.

Сумарна вартість активів українських державних підприємств становить 1,604 трлн грн. Чистий прибуток вітчизняних державних компаній в січні-вересні 2016 року склав 38,3 млрд грн.

Минулого року бюджет отримав від приватизації 188,92 млн грн, або 1,1% від очікуваних 17,1 млрд грн, а роком раніше - 151,5 млн грн, або 0,9%. У цьому році уряд вже отримав 2,9 млн грн при плані в 5,54 млн.

На 2018 і 2019 роки ці цифри в сумі складають 17,1 млрд грн. А наступний транш від Міжнародного валютного фонду Міністерство фінансів очікує влітку - на початку осені.

Державний і гарантований борг України за січень - березень 2017 року зріс в доларовому еквіваленті на 1,38 мільярда доларів, або на 1,9%, - до 72,35 мільярда доларів США.

2019-й - це рік, коли закінчується мораторій на виплату власникам українських єврооблігацій. Якщо в країні не відбудеться глобального економічного прориву, то Мінфіну доведеться заново домовлятися із зовнішніми кредиторами і просити їх про нові відстрочки - розтягнути виплати ще років на п'ять.

Але рано чи пізно, доведеться платити іноземним кредиторам, і чим пізніше - тим набагато більше. І при збереженні поточних тенденцій в економіці спеціалісти сумніваються, що Україна зможе розрахуватися з кредиторами.

Так що продавати щось потрібно - хоч землю, хоч держпідприємства.