Сьогодні на території України існує багатопрофільна цифрова пропаганда, "онлайн-популяризація", яка активно діє в соцмедіа, маючи можливість обробляти просто величезну кількість даних, а значить, і маніпулювати думкою і вподобаннями громадськості.

Про це йдеться в дослідженні Оксфордського проекту по алгоритмам, пропаганді і цифровій політиці. Його результати прозвучали на конференції, яку організував Національний демократичний інститут США: як раз в цей час проходив тиждень протидії дезінформації. Автори дослідження з'ясували, наскільки великим є вплив ботів на внутрішню політику і медіа в дев'яти країнах, у це число ввійшла і Україна.

На конференції заявили, що цифрова пропаганда в Україні найчастіше використовується для очорнення політичних опонентів, а також для маніпулювання громадською думкою: це вигідно різного роду бізнесам і політичним групам. Незважаючи на те, що в Україні діє куди більш "просунута" система пропагування, ніж в Росії, країна дуже потерпає від інформаційних нападів останньої. Зараз в Україні в більшості випадків використовують фейкові акаунти, "життєздатність" яких імітують вручну. Автоматизовані політичні боти тільки набирають популярність і можуть захопити медіа-простір уже за декілька років.

Вибір онлайн-майданчика, на якій середньостатистичного українця будуть напихати "корисною" інформацією, обмежується вартістю: раніше це було дуже просто робити у ВКонтакте: ця мережа дозволяє масову реєстрацію користувачів і не може похвалитися високим рівнем інформаційної безпеки. На другому місці знаходиться Twitter, адміністрація якого бореться з фальшивими даними без особливого ентузіазму. Дослідники впевнені: більше 15% користувачів цієї соцмережі не є реальними людьми.

Для пропаганди та інформаційної війни найскладніше використовувати Facebook: використовувати цей ресурс в Україні найдорожче, оскільки він найпопулярніший серед політичної і соціальної еліти. Одним із найяскравіших прикладів "бото-пропаганди" став сплеск медіа-активності після краху малайзійського Боїнга МН17 (трагедія сталася 17 липня 2014 року на окупованих територіях Донбасу і забрала 298 людських життів). Навколо події блискавично з'явилася величезна кількість теорій змов, наприклад, Боїнг був збитий військовим літаком. Вперше таке припущення на своїй сторінці в Twitter опублікував нібито іспанський диспетчер з Борисполя. Інформацію тут же підхопили росЗМІ, а Міноборони не упустило можливість використати це на прес-конференції.

Популярні новини зараз
Індексація пенсій у 2025 році буде не для всіх: хто опиниться за бортом підвищень Коли скасують графіки відключення світла: хто та як формував черги Не наплутайте з показниками лічильників цього місяця: Нафтогаз звернувся до українців Українцям виплатять по 4 500 гривень: кому пощастить отримати допомогу
Показати ще

Українське Міністерство інформполітики довело, що писав заяву бот, а не реальна людина. До речі, саме цей бот поширював антиукраїнські гасла під час Євромайдану. У вересні 2016 остаточно довели, що Боїнг збив БУК з території, яку контролювали проросійські сепаратисти. Дослідники підсумували, що українському уряду слід прикладати більше зусиль для боротьби з дезінформацією і залучати до цього процесу компанії, які допомагали б відслідковувати ботів і фейкових учасників.

Нагадаємо, раніше інформаційний портал "Знай.ua" писав про те, як користувачів соцмереж розсмішив черговий шедевр російської пропаганди.