17 травня було підписано Угоду про безвізовий режим між ЄС і Україною. Скасування віз стосується всіх країн Шенгенської зони, крім Ірландії і Великої Британії. Крім того, українці можуть відвідувати чотири країни, що не входять в ЄС: Ісландію, Норвегію, Швейцарію та Ліхтенштейн.

Але на ділі не все виявилося так просто. Все частіше у пресі можна почути, що наші співвітчизники стикаються з відмовами у видачі шенгенської візи або ж просто на кордоні.

З останніх новин інформпростір заповнила інформація: у в'їзді в ЄС та інші країни відмовляють бійцям АТО.

Фейк Рабиновича?

Вперше про такий факт заявив нардеп Вадим Рабинович. Він стверджував, що проти громадян України налаштована чи не вся Європа. Крім того, за словами Рабиновича, воїнів АТО не сильно шанують на кордоні і часто відправляють назад.

Популярні новини зараз
Нові правила бронювання від мобілізації: що зміниться з 1 грудня Пенсіонерам "навісять" новий фінансовий тягар: ніяких пільг не чекайте Масштабне березневе підвищення пенсій: 2300 отримають не всі Пенсіонери також отримають свою "тисячу" на карту: кому адресовано надбавку
Показати ще

Спіч колишнього опоблоківця тут же радісно підтримав київський журналіст В'ячеслав Піховшек, і у своєму блозі написав, що Євросоюз заборонив видавати візи учасникам АТО. При цьому він посилається на "достовірні джерела".

"Джерела інформації в МЗС України, двох посольствах України в Європі і трьох посольствах країн ЄС в Україні, серед яких одна - з республік колишньої радянської Прибалтики, твердять: відповідальні за видачу шенгенських віз особи понад місяць тому отримали команду не видавати візи, взагалі ніяких віз, демобілізованим учасникам АТО", - повідомляє Піховшек.

Втім, гадати, наскільки надійні джерела, не доводиться - офіційно таку інформацію не підтверджує жодне відомство.

А вірити депутату-регіоналу Вадиму Рабиновичу і його "придворному" В'ячеславу Піховшеку - себе не поважати. Політологи вже помітили, що Опоблок і його кишенькові партії обрали нову тактику - пошук ворогів України поза Росією. Першою під критику потрапила Польща.

У пошуках причини відмови

Неофіційно такі випадки, звичайно, зустрічаються. Але досить складно судити, що людині відмовили на кордоні саме через участь в АТО.

Колишній військовослужбовець батальйону "Донбас" Максим два роки був в АТО - служив розвідником. У розмові з журналістом "Знай.ua" хлопець попросив не називати його прізвища.

Після повернення додому з АТО Максим вирішив поїхати в Ізраїль - друзі запропонували підробіток. До війни Максим працював у сфері комп'ютерних технологій.

"Згадав, що у мене є земельний пай - дідусь заповів. Поїхав на батьківщину, взяв наперед гроші за пай - за кілька років. Загалом зібрав гроші, оформив усі документи, купив квиток на літак. А після прильоту до Ізраїлю мене чекав сюрприз - ізраїльські митники мене просто не пропустили до країни, хоча всі документи у мене були в порядку. На всі мої запитання відповідати відмовилися", - розповів колишній розвідник.

Варто додати, що ізраїльтяни дуже пильно приглядаються до будь-якого туриста - чоловік це, жінка чи дитина. Тому про справжні причини відмови можна тільки гадати.

За словами Максима, він знає прецеденти, коли колишніх учасників АТО не пускали до Польщі і Німеччини.

"Мого знайомого завернули на кордоні. Було це після того, як українські АТОшники, що знаходяться в Польщі на реабілітації, влаштували якусь бійку на вулиці. Але в ЗМІ про цей інцидент я нічого не знайшов", - поділився роздумами Максим.

Військовослужбовець Вадим демобілізувався влітку 2016-го. На роботу назад у будівельну фірму чоловіка не взяли, мотивуючи це тим, що місце зайняте. Пошуки нової роботи результатів не принесли, тому вирішив поїхати в Польщу, на сезонні роботи, щоб хоч якось забезпечити сім'ю.

"Ми порадилися з дружиною і вирішили їхати разом на все літо. Але відмовили у візі нам обом. Причини не назвали. Потім, у черзі почув, що люди говорили про те, що колишнім АТОшникам відмовляють, і виїхати нереально. Спробую ще виїхати до Фінляндії, може, вийде", - каже чоловік.

Багато українців не знають, що після першої відмови отримати візу в консульстві іншої країни не вийде. У жодному іншому консульстві з числа держав, що входять до Шенгену, згідно зі статтею 5 параграфа 1 Конвенції про застосування Шенгенської угоди, особі, яка отримала відмову у видачі візи, не отримати позитивної відповіді.

Експерти запевняють, що це не просто так. Європу захлинули теракти, а колишні учасники АТО, швидше за все, в очах Європи несуть загрозу експорту тероризму. Причина, через яку відмовили у виїзді, ніколи не називається. В Європі бояться терактів, а люди, які мали відношення до військових дій, навіть на стороні правди, схильні до вибухових емоцій. Волонтери і медики неодноразово говорили про порушення психіки демобілізованих.

Підірвати моральний дух

Ми запитали у волонтерів і глав ветеранських організацій - наскільки правдива така інформація?

Ніхто з них не підтвердив те, що колишні бійці АТО не можуть їздити по світу.

Легендарний кіборг, а нині глава "Київського Товариства ветеранів АТО" Євген Турчак зазначає, що АТОшники по закордонах не їздять - у них на це просто немає коштів.

"Якби ми дізналися про факти, коли людину не впускають в країну через те, що вона була в АТО - ми б зробили відповідну заяву. Але я не чув про таке", - каже Турчак.

"Я вважаю, що подібна інформація розганяється в рамках інспірованої ззовні кампанії з дискредитації евроінтеграційних процесів, які, хоч і не так швидко, як хотілося б нам, все ж реалізуються. Безвіз - один з тих, який реалізований повною мірою, і який розвертає Україну на 180 градусів. Й тому кремлівська медійна агентура запустила подібні чутки для того, щоб підірвати моральний дух воїнів. І хочу заспокоїти, український солдат - такий же громадянин України, як і всі, і має такі ж права і свободи, якщо він не виконує свій конституційний обов'язок на момент спроби виїзду в ЄС", - розповів блогер і патріот Назар Приходько.

Волонтер Олексій Лупоносов узагалі не розуміє, як учасника АТО можуть ідентифікувати.

"У закордонному паспорті немає такої інформації - АТОшник людина чи ні. У рідкісних випадках на кордоні потрібен український паспорт. Якщо митники щось підозрюють, і людина має схоже ім'я і прізвище з кимось, кому в'їзд заборонений - в такому випадку вимагають ще й ідентифікаційний код. Можливо, що на митниці підозрюють людину в нелегальній міграції або нелегальному працевлаштуванні - і можуть відправити назад. Але від АТО це не залежить", - розповів волонтер.

Росіюшка в поміч?

Не останню роль тут відіграє і Росія. Рік тому на просторах інтернету з'явився знаменитий сайт "Трибунал", де викладені імена українських військових, які брали участь в АТО, волонтери і просто патріотично налаштовані люди.

Валерія Лутковська, український омбудсмен, навіть звернулася в Нацполіцію, СБУ і ГПУ з вимогою почати кримінальне провадження, а сайт заблокувати. Але звернення не принесло, мабуть, результатів, так як сайт досі працює.

Зараз же в Москві запустили новий сайт "Без балаклав" і пропонують всім бажаючим "зливати" інформацію про військових, волонтерів і патріотів.

Колишній українець, який нині живе в Москві, Юрій Кот назвав сайт відповіддю українському "Миротворцю" і зазначив, що тільки за перші дні адміністраторам прийшла інформація про кілька тисяч людей, яких потрібно внести на сайт.

Можливо, колишні учасники АТО є в російських базах даних, і працівники посольств і митники так само стежать за його картотекою. Мотивувати відмову тим, що українець є в базі даних "Трибуналу" або іншого джерела, ясна річ, ніхто не буде, адже ЄС підтримує Україну і відповідно не керуватиметься терористичними списками.

У РФ в'їзд в країну учасникам АТО заборонили в серпні 2015 року. Також українців просять без потреби не відвідувати Білорусь та інші країни СНД. Звичайно, жоден поважаючий себе патріот не поїде до країни-агресора, яка відправляє своїх військових вбивати наших хлопців. Але якщо з боку Росії - це цілком зрозумілий крок, то від Європи цього ніхто не очікував...