У новому Трудовому кодексі заклали інші правила щодо звільнення українців з роботи: як за власним бажанням, так і на вимогу керівника.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяЗа згодою сторін
Можливе тільки у тому випадку, якщо працівник і роботодавець заздалегідь домовилися щодо термінів та компенсації. Тоді вам не треба виконувати свої обов'язки ще 14 днів, як це було раніше, але вашому шефу слід дати вам можливість за два тижні заяву відкликати – якщо ви раптом з певних причин передумали.
Розмір виплат та біржа
Одразу після звільнення краще зареєструвався в Центрі зайнятості і тоді з восьмого дня вам почнуть нараховуватися кошти як допомога по безробіттю, але якщо пішли за власним бажанням, то тільки через 91 день. Мінімальна сума, на яку можна розраховувати від державі – 1280 гривень, максимальний – 6400 гривень.
За перші три місяці нараховують 100% суми, а в наступні – від 80% і нижче, тривалість соціального забезпечення також різниться. Наприклад, для громадян перед пенсійного віку – 720 днів, якщо до пенсії далеко – 360 днів, для випускників вищих навчальних закладів – 180 днів.
Відпрацювати два тижні: чи можна без цього обійтися?
Згідно ст. 38 КЗпП ви маєте на це повне право у кількох конкретних випадках:
1) переїзд на нове місце проживання;
2) переведення чоловіка або дружини на роботу в іншу місцевість;
3) вступ до навчального закладу;
4) неможливість проживання у даній місцевості, підтверджена медичним висновком;
5) вагітність;
6) догляд за дитиною до досягнення нею 14-річного віку або дитиною-інвалідом;
7) догляд за хворим членом сім'ї або інвалідом I групи;
8) вихід на пенсію;
9) прийняття на роботу за конкурсом;
Проте існує ньюанс: ви повинні підтвердити кожну з цих причин документально.
Що робити, коли керівник примушує писати заяву?
Директор може позбавити вас посади на підставі п. 3 ч. 1 ст. 40 КЗпП –тобто якщо ви постійно порушує правила компанії та не виконуєте свої обов'язки. Але якщо звертаєтесь до суду для оскарження рішення у випадку підозр щодо його незаконності, роботодавцю доведеться збирати докази, щоб аргументувати свій вчинок.
Трапляється так, що відверто про звільнення вам не говорять, але створюють некомфортні умови, ніби навмисне: щоб самі пішли, або навіть примушують писати заяву за власним бажанням. Тоді краще також не затягувати і звернутися до юристів та волонтерських організацій: вони допоможуть вам в оформленні скарги та можливості відстояти свої права.
Як повідомляв портал "Знай.ua", в рамках запровадження нової пенсійної системи від зарплат українців щомісяця буде відраховуватися 5%.