Міністр економічного розвитку Айварас Абромавичус зі скандалом подав у відставку - він висунув ряд звинувачень президентській команді. Конкретно - першому заступнику фракції "Блоку Петра Порошенка" Ігорю Кононенко.

Міністр-агромагнат

До 2014 року про Айвараса Абромавичуса в Україні майже ніхто не чув. Його призначення Порошенком на посаду міністра шокувало багатьох. Своє особисте життя Айварас завжди намагався тримати в тіні.

Читайте також: Кононенко: пропоную разом з Абромавічусем пройти детектор брехні

Але невеликому колу людей все-таки стали відомі подробиці. Айварас одружений на українці Катерині Рибаченко - разом подружжя вже 10 років і виховують трьох дітей. До призначення в міністерство вони спільно контролювали великий аграрний бізнес в Україні.

Популярні новини зараз
Один день – 1 гривня: "Київстар" підказав як користуватися послугами майже задарма Пенсіонерам дадуть знижку на продукти 20%: що потрібно взяти в магазин Фруктів не наїмося: який дефіцит чекає Україну Що насправді роблять контролери з вашими лічильниками: чого боятися, а чого не варто
Показати ще

Зараз Катерина управляє агрохолдингом "Агро-Регіон", який володіє 35 тисячами гектарів землі в Київській, Чернігівській, Житомирській та Хмельницькій областях.

Компанія займається вирощуванням врожаїв і скотарством.

До 2014 року Абромавичус був членом наглядової ради агрохолдингу, його дружина там з 2012 року - генеральний директор.

Формально, засновником холдингу є кіпрська компанія Clarefield Limited, але ходять чутки, що реальним власником українського холдингу є шведська холдинг East Capital.

East Capital в свою чергу пов'язують ще з однією компанією - Horizon Capital, за якою стоїть Наталія Яресько.

Так що Абромавичус і Яресько - давні ділові партнери.

Абромавичусу пророкують крісло віце-прем'єра

Глава правління Центру прикладних політичних наук "Пента" Володимир Фесенко зазначає, що навряд чи Айварас Абромавичус вирішив повернутися в бізнес.

Якби він прийняв таке рішення - пішов би з посади міністра тихо і без гучних заяв.

"Абромавічус вказав на конкретних людей з оточення президента, але не сказав, що все оточення президента - корупціонери і заважають проводити реформи. Він не перший, хто говорить про складні стосунки з Кононенко. Тут Президенту потрібно взяти до уваги цей момент і, можливо, обмежити активність свого друга і соратника. Варто брати до уваги і той факт, що Абромавічуса призначав сам Президент. Знайшов його в рамках конкурсного відбору Ложкін і Порошенко підтримав цю кандидатуру ", - пояснює Фесенко.

За його словами, ще до скандалу Юрій Луценко розповідав, що на засіданні фракції спочатку звучала критика на адресу Абромавічуса, і від Коненко теж. Багато депутатів були впевнені, що його потрібно зняти.

Політолог каже, що зараз Президент схильний до того, щоб зам'яти цей конфлікт і залишити Абрамовічуса в уряді - свого часу така ж ситуація була між Шокіним і Сакварелідзе.

Також Фесенко допускає, що в разі змін в уряді, Абромавічус може бути навіть підвищений на посаді.

"У всякому разі - це було б хорошим технологічним ходом", - говорить Фесенко.

Як варіант - Абромавічуса можна було б призначити на посаду Арсенія Яценюка.

"Але більш реальна перспектива - призначити Айвараса віце-прем'єром з реформ", - резюмує Фесенко.

Якщо він не погодиться на пропозицію Президента залишитися в уряді - найвірогідніша перспектива для нього, це примкнути до руху Саакашвілі, який може бути причетним до вчорашнього скандалу.

Міністерські ігри

За словами Айвараса Абромавічуса, причиною його відставки стала неможливість побороти корупцію на державних підприємствах - серед таких називалися "Нафтогаз України", "Укрхімтрансаміак", "Держзовнішінформ", "Об'єднана гірничо-хімічної компанія", "Енерготяжмаш".

Читайте також: Кабмін – кладовище реформ - Саакашвілі

Діяльність цих підприємств пов'язують з нардепом Ігорем Кононенко і колишнім нардепом Миколою Мартиненком.

Депутат від БПП Сергій Лещенко дав більш конкретну оцінку відставці Абромавичуса.

"Людина, через "продавлювання "якого Абромавічус подав у відставку і призначення якого замміністра економіки лобіював Ігор Кононенко - це Андрій Пасішник. Нинішній заступник голови "Нафтогазу" історично близький до групи "Воля народу", яка з недавніх пір, після вступу туди Леся Довгого, стала рятувати коаліцію голосами. Але замість цього "Воля народу" хотіла відстояти свої інтереси на ринку енергоносіїв. зокрема, в компанії "Укргазвидобування". Відставку Абромавічуса наблизила вимога призначити заступника міністра економіки в статусі неформального "наглядача" такого собі Сергія Пінькаса. До недавніх пір Пінькас працював заступником голови "Укроборонпрому", ключового державного активу в сфері впливу адміністрації президента. Лобістом призначення Пінькаса називають Олександра Турчинова", - заявив нардеп.

Сам Абромавічус після гучної заяви також звинуватив нардепа від БПП Генадія Чикиту в тому, що він лобіює своїх людей на нараді в міністерстві.

"Наприклад, по порошковій металургії, ходить, лобіює своїх людей. Це повна маячня. Заходить мало не на внутрішні наради. Є люди, які насправді частіше ходять в міністерство (куди їх не запрошують), ніж до Верховної Ради. Приходить і сидить. Настійно рекомендує якихось старих людей з міністерства ", - зазначив Абромавічус.