Буккроссинг - це, в прямому сенсі слова, обмін книгами. Сам термін з'явився всього п'ятнадцять років тому і мав на увазі не тільки обмін, але і відстеження долі книги через інтернет-сайт. Але, природно, явище буккросингу швидко стало значно масштабніше одного сайту і поширилося по всьому світу. Є точки для обміну і в Києві. Портал "Знай.ua" з'ясував, наскільки велика ймовірність знайти там хорошу книгу і чи варто залишати прочитану.

Вуличний обмін

У липні 2014 року в Києві був дан старт проекту "Вільна бібліотека". У столиці було встановлено сім точок буккросингу у вигляді шафок в формі жовтої букви V. Вважалося, що кияни будуть залишати там прочитані книги і брати все, що їм цікаво. Спочатку шафки дійсно були набиті художньою, науково-технічною та іншою літературою. Але її залишили там не кияни, а одне українське видавництво, яке відповідало за проект.

Зараз, через два роки, можна констатувати повний провал проекту. Книги, які залишало там видавництво, городяни розібрали, але от класти їм заміну не поспішали. В результаті точки вуличного буккросингу користуються популярністю тільки у різноманітних сектантів і проповідників, які використовують їх як засіб поширення своєї літератури. Так що, якщо вам потрібен "Новий заповіт" з авторськими коментарями якогось провінційного пророка або брошура про те, як впустити Господа в своє серце, то можете заглянути в таку шафку - там обов'язково буде щось подібне.

Книжкові магазини

Популярні новини зараз
Будуть великі штрафи: з якого віку юнаків чекають у ТЦК Коли скасують графіки відключення світла: хто та як формував черги Розмір виплат зміниться: що чекає на пенсіонерів у 2025 році Багатогодинні черги до ТЦК відміняються: у "Резерв+" запрацювала довгоочікувана функція
Показати ще

Київські торговці книгами традицію буккросингу, більшою своєю частиною, ігнорують. У більшості книгарень та профільних торгових мереж ви полиць, де можна обмінятися прочитаним, не знайдете.

Від інших завджи відрізнялась "Книгарня Є" (вул. Лисенка, 3), яка обладнала полки для обміну ще в 2007 році, при відкритті першого магазину. У свій час там і справді можна було знайти чимало гарної літератури, особливо радянських видань. Зараз полиці виглядають досить порожньо. При найближчому розгляді там виявляється стандартний вже знайомий нам набір - Біблія і сектантські брошури. З іншого боку, можливі там і раптові знахідки. Так, кореспондент "Знай.ua" виявив там досить рідкісне радянське видання довідника "Бактеріальні хвороби зернобобових культур". Якщо раптом вас цікавить саме ця тема, то користуйтеся моментом.

В цілому, можна сказати, що, звичайно, в книжкових магазинах справи йдуть краще, ніж у вуличних точках. Але все одно знайти щось вартісне дуже складно, а книг на полицях буккросингу мало. При цьому, звичайно, пошукати цікаві книги варто. Крім "Книгарні Є" вам можуть допомогти з буккросингом: магазин "Смолоскип" (вул. Межигірська, 21) і "Читайка" (вул. Вербова, 17).

Кафе, бари та інші заклади

Найсприятливіша ситуація з обміном книгами склалася в різноманітних кафе і кав'ярнях, які вирішили посприяти обміну книгами між киянами. Серед них можна виділити кнайп-клуб "Купідон" (вул. Пушкінська, 1-3 / 5), клуб-магазин настільних ігор "PartyGame" (вул. Братська, 8) і фестиваль-ресторацію "Диван" (пл. Бессарабська, 2 ).

З плюсів таких точок буккросингу потрібно відзначити відсутність сектантів і їх літератури. Поширювати свої брошури в закладах їм просто не дають. Але безпосередньо обмін книгами тут відбувається вкрай рідко. Так, звичайно, завжди приємно не тільки посидіти за столиком з чашкою кави або кухлем пива, але і почитати при цьому якусь випадково знайдену тут же на полиці книгу. Якщо вам потрібно вбити пару годин десь у Києві, то це непоганий варіант. Але помітно, що нові книги з'являються на полицях вкрай рідко, а старі ніхто не забирає. Можна навіть подумати, що вони стоять просто заради створення атмосфери.

Інша справа - Музей популярної науки і техніки "Експеріментаріум" (вул. Верхній Вал, 2а). Якщо ви принесете з собою книгу, то отримаєте 5% знижки на вхідний квиток. І пошукати щось для себе на полицях буккросингу музею можна. Звичайно, тут переважає наукова, науково-популярна та фантастична література.

Висновки

На жаль, кияни виявилися поки що не схильні до обміну книгами. У місті досить точок буккросингу на будь-який смак, але вони, якщо і користуються популярністю, то тільки у вузького кола завсідників кафе або книгарні. Можливо, просто поки не прижилася ця традиція. А може вже і не приживеться, враховуючи, що люди все більше читають книги за допомогою телефонів та електронних читалок. У будь-якому випадку, читання зайвим не буває. І якщо якась книга запала вам у душу - поділіться нею з ближнім. Хоч за допомогою точок буккросингу, хоч просто другу подаруйте, користь буде в будь-якому випадку.