Учора запрацювала система е-декларування. Це інтернет-програма з базою даних із деклараціями чиновників про їхні доходи та майно. Законодавчу базу під неї готували з грудня 2015 року. Зараз у держструктурах можна отримати інформацію про фінансові рахунки державних службовців і посадових осіб.

"Якщо ввести прізвище службовця до системи пошуку цієї бази даних, одразу буде зрозуміло, живе він на свою зарплату чи отримує великі хабарі. Також чиновників можна фільтрувати за маркою автомобіля, елітного селища з маєтками тощо", - говорить порталу "Знай" Олександр Жолудь, аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень.

Читайте також Польща переманює українських абітурієнтів

За його словами, така система повинна допомогти у викритті найбільших корупціонерів країни.

"Це може зробити тільки електронна система, бо вона миттєво відповідає за різними запитами. А паперові декларації займають багато місця й дуже важко знайти потрібну інформацію. Електронні декларації вже давно працюють у розвинених країнах. Наприклад, у Польщі їх заповнюють навіть пересічні громадяни, а не лише чиновники", - пояснює спеціаліст.

Популярні новини зараз
Хліб, молоко, м'ясо та навіть яйця: в Україну несеться різке подорожчання на важливі продукти А що так було? Українець "категорично відмовився" від повістки - чи підтримав його суд ПриватБанк без розбору блокує платежі українців: покупки перетворилися на "лотерею" "Київстар" попередив українців про небезпеку: що треба знати
Показати ще

Однак, на його думку, запровадження електронних декларації поки суттєво не змінить ситуації з викриттям чиновників. Багато з них вказуватимуть там неправдиві дані.

"Їх мали б за це карати. Передбачена кримінальна відповідальність за брехню в електронній декларації. Однак, згідно з іншими законами, ця декларація не гарантує чиновникам таємниці їхніх даних і вони можуть вказувати не всі свої доходи та майно. Причиною такої колізії є те, що Держспецзв'язок не може присвоїти цій системі сертифікат, який би гарантував безпеку даних і неможливість втручатися в них", - каже Олександр Жолудь.

Він вважає, що Держспецзв'язок зумисне затягує із сертифікатом, аби деякі чиновники й люди при державних посадах могли уникнути кримінальної відповідальності за неправдиві дані у деклараціях.

"Просто кажучи, ця організація лобіює інтереси цілих груп чиновників. І поки цього сертифікату не буде, доти не можна говорити про реальну роботу е-декларування", - каже він.

Нагадаємо, запровадження системи електронного декларування було вимогою, прописаною в угоді про Асоціацію з ЄС. У грудні минулого року група депутатів із пропрезидентської фракції "Блок Петра Порошенка" вирішила в законі про е-декларацію змінити терміни запровадження кримінальної відповідальності за неправдиву інформацію — почати притягувати недобросовісних чиновників із 2017 року. Після обурення громадськості та єврочиновників президент наклав вето на ці зміни.