Дорога успішної держави вимощена квитанціями про сплату податків. Розвинуті держави вкладають зібрані із своїх громадян кошти в будівниутво доріг і мостів, ровиток науки і покращення соціальної сфери. "Знай" поцікавився, скільки українці сплачують державі і чи знають вони, куди йдуть ці гроші.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяЗа середнім показником оподаткування, який визначається Всесвітнім банком при складенні міжнародного рейтингу Doing business, Україна займає 107 місце по ефективності податків. Експерти пояснюють – усе через кількість пунктів, по яких мають сплачувати громадяни і через непрозорість розподілення отриманих коштів.
Аналітики організації CASE-Україна підрахували, що із зарплатню в 1378 грн українець сплачує до державної казни 10 253 грн на рік. Левова частка зібраних коштів витрачається на виплату пенсій (понад 58%), освіту (10%) та медицину (понад 5%), по 3% держава витрачає на правоохоронців та утримання чиновницького апарату. А з позаминулого року з'явилися і додаткові витрати на армію. Ці сфери, зазвичай, вважають одними з найкорумпованіших у країні.
Читайте також: Блокада російських фур триває всупереч рішенню влади
Згідно досліджень центру Разумкова, 30% українців вважають, що держава та чиновники їх обкрадають, 28% українців висловили думку, що гроші забирає держава та тринькає, понад 17% думають, що їхні податки використовуються неефективно.
Впорядкувати систему збору і розподілення податків — справа кропітка. Активісти Всеукраїнської Асоціації Платників Податків вирішили допомогти владі. Голова Асоціації Григол Катамадзе 7 місяців добивався лібералізації податкового законодавства, проте, кабмін проігнорував проект, а згодом взагалі відхилив його. Нотомість, прийняли "компромісний" варіант, податкового законопроекту, що направлений не на розвиток економіки, а на задоволення вимог зовнішніх кредиторів.
Щороку держава підвищує податки для платників та вводить нові, а українці нарікають на їх обтяжливість. Лише за минулий рік ми сплатили державі понад 522 мільярди гривень – такі дані Державної фіскальної служби. Не дивлячись на постійний ріст стягувань, спад економіки України у минулому році став одним з найбільших у світі.
Усвідомлюючи кризову ситуацію, прості українці, активісти, юристи та бізнесмени розробили новий податковий кодекс та вимагають у держави йти на контакт з громадськістю. Проте достукатися до владних кабінетів поки не вдалося.
"Ми йшли на майдан і робили революцію для того, щоб провести у владу простих людей, близьких до народу. Ми думали, що вони, які ще вчора були разом із нами і мали однакові із нами проблеми, будуть якось їх вирішувати. Але вони виявилися героями, які вбили дракона, і, побачивши багатство і розкіш, у якому він жив, самі стали драконами. Тепер вони сховалися за тими ж високими парканами, з-за яких вигнали минулу владу, і забули про проблеми простих люей" - нарікає приватний підприємець Олексій Крук із Києва.
Читайте також: Економісти розповіли, чиї платіжні картки НБУ заблокує найближчим часом
Нині в суспільстві наростає обурення – люди не розуміють, чому сплачуючи величезні суми податків, вони не бачать результатів. Щотижня у ЗМІ з'являються повідомлення про чергове банкрутство великого підприємства, рейдерське захоплення чи податковий тиск. За даними Держкомстату, рівень безробіття по Україні сягнув майже 10%, а у столиці – близько 7%.
"Ми розробили Податковий кодекс, котрий дає можливість залишати гроші у кишені кожного українця, дає шанс стати йому заможним та будувати своє майбутнє. Проте рішучі реформи в державі відсутні, йде лише імітація реформи податків", - стверджує Тарас Козак, голова бюджетного комітету Громадської ради при Міністерстві фінансів
"З весни 2014 року, вже два роки проводять якісь форуми, круглі столи, запрошують англомовних радників. Замість комплексної ліберальної реформи, спрямованої на розвиток підприємництва і зростання економіки, вже двічі, під Новий рік імітація реформ. Введення системи депонування ПДВ - це взагалі апогей фіскального пресингу і по цьому параметру наш прем'єр з міністром фінансів - "попереду планети всієї". Це на тлі повного падіння економіки, катастрофічного рівня інфляції, відсутності реструктуризації податкової служби. Думаю, правильніше було б взагалі фіскальну службу ліквідувати", - пише Ольга Богданова, керівник аудиторської компанії.
В Асоціації платників податків України (АППУ) покликали представників Державної фіскальної служби на відкритий діалог у прямому ефірі. Проте чиновники запрошення проігнорували. Як припустили в АППУ – все через перелік підприємств, на який здійснюється регулярний податковий тиск.
Президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко пояснює, що усі проблеми з Податковою реформою у нас через відсутність кваліфікованого уряду.
"Міністр фінансів Наталя Яресько – людина дуже далека від бізнесу. Вона працювала у фінансових корпораціях, а це - не бізнесові структури. Натомість, наші чиновники слухають МВФ, який радить нам, як ліпше зробити. Його поради, може й кваліфіковані, проте списані з економіки США, яка в наших умовах не працює. Як вихід з ситуації – треба тиснути на депутатів та олігархів, аби міняли міністра фінансів на більш досвідчену людину",- каже Охріменко.
Тож нині вся надія на небайдужих активістів та бізнесменів, котрі могли б запропонувати реальні кроки та алгоритми з реформування податкової системи. Нові можновладці вирішили піти шляхами старої влади, яка жила окремо від народу, обдираючи і доводячи його до зубожіння. Тому українцям не залишається нічого іншого, як обєднуватися і вимагати у влади прислухатися. Один із таких заходів, який об'єднає активних і небайдужих платників податків, пройде у Києві, 29 лютого в готелі "Премєр-Палас" під егідою Всеукраїнської Асоціації Платників Податків, а з 26 по 29 лютого такі ж заходи пройдуть у різних містах України. Активісти донесуть своє бачення реформування податкового законодавства і дадуть в по ладі ще один шанс прислухатися до них.