Термін відпусток без збереження зарплати може зрости удвічі. Про це йдеться у законопроекті №5208. У ньому Кабмін пропонує законодавчо закріпити максимальну відпустку за власний рахунок не 15 діб, як зараз, а — 30. Також у законопроекті йдеться, що роботодавця зобов'яжуть виплачувати компенсацію тим працівникам, які не брали протягом 24 днів за рік відпустки. У разі смерті працівників, гроші повинні виплачувати родичам.

"Кабінет міністрів розробляє цю норму для себе та десятка інших державних установ. Це дозволить їм безкарно не працювати 2 місяці у рік — 24 дні оплачуваної відпустки й 30 днів неоплачуваною", - говорить порталу "Знай" Наталія Рудакова, експерт ринку праці.

За її словами, ці норми не діятимуть ні у приватних структурах, ні у більшості державних.

"Навіть у різних дослідних інститутах і державних компаніях жоден керівник не відпускатиме на 2 місяці своїх працівників. У державних установах і так двуло дві гвилі скорочень, зараз йде реорганізація. Відпускати на стільки людей — це означає завалити роботу", - говорить фахівець.

Читайте також 6 способів заробити під час декретної відпустки

Популярні новини зараз
"Раз на рік звітуватиму": Віра Брежнєва зізналася, як часто 40-річним хочеться сексу Повністю замінить ТЦК: які зміни чекають мобілізацію Подачу газу тимчасово припинять: газовики попереджають українців про ремонтні роботи до кінця листопада Індексація пенсій у 2025 році буде не для всіх: хто опиниться за бортом підвищень
Показати ще

На її думку, навіть у разі прийняття цього закону, в більшості приватних компаній ніхто його не дотримуватиметься.

"Урядовці теоретично могли б прописати у законопроекті й півроку неоплачуваної відпустки. Однак це б ніяк не вплинуло б на умови роботи або на кількість часу для відпочинку", - пояснює спеціаліст.

В першу чергу, варто розробити правила гри ринку праці з вимогами до нього та важелями контролю, вважає вона.

"Влада немає комплексного уявлення про ринок праці. Ініціює дрібні рішення, що фактично ні на що не впливають. Ну як працівник зможе вимагати від роботодавця-приватника довшої відпустки, якщо він навіть не оформлений офіційно, а власнику підприємства плювати на ці всі закони. Він платить більше своїм підлеглим, ніж у держструктурах і вимагає повної віддачі. Немає ні профспілок, ні інших органів, що могли б змусити його грати за державними правилами. Та й самі працівники під страхом втратити місце роботи не посміють перечити політиці свого шефа", - каже

Нагадаємо, минулого року Верховна Рада прийняла закон, відповідно до якого роботодавців штрафуватимуть за неофіційне працевлаштування на суму від 36 тис. грн. Однак поки цей процес не запущений.