Екс-заступник Генерального прокурора України, правозахисник та адвокат Віталій Касько дав свою оцінку діяльності Генпрокуратури
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
Підписатися- За 2,5 роки в Україні змінилося 4 Генпрокурори - це правильно?
- Це свідчить про те, що система працює ненормально. Генпрокурор повинен відпрацювати визначений йому Конституцією термін.
Читайте також: Азарова викликають на допит у Генпрокуратуру
Генпрокурором повинна бути людина, не залежна від політичної верхівки держави. У нас Президент і депутати не розуміють, що це має бути саме так. Вони думають, що він зобов'язаний бути залежним. Депутати мають право зібрати підписи за відставку Генпрокурора - і нерідко цим користуються, щоб вплинути на нього. Ось приходить група депутатів до Генпрокуратури й починає шантаж: або ти зроби те і те, або почнемо підписи за твою відставку збирати. Ніде в цивілізованих європейських країнах депутати не ходять до Генпрокурора, а Генпрокурор не їздить до Президента, як на роботу. Якщо вже Генеральний настільки залежний від зовнішнього політичного впливу, то що можна сказати про пересічного прокурора, який залежний від свого керівника?
У цьому наша головна проблема.
- Зараз суспільство аплодує новому Генпрокуророві Юрію Луценку - то він в Рівненській області ловить "дахувальників" бурштину, тепер ось взявся за Єфремова. Яка Ваша оцінка ситуації?
- Є ситуації, які стосуються компетенції Генпрокуратури, а є ситуації - не в її компетенції. Затримання заступника прокурора області на Рівненщині, який нібито дахував видобуток бурштину - це компетенція НАБУ, так як мова йде про корупцію. Генпрокуратура не повинна займатися справами не своєї підслідності.
- А як з приводу Єфремова?
- Запізнілий, але давно очікуваний суспільством крок - активізація слідства по колишнім чиновникам режиму Януковича. Більш того, це ось як раз компетенція ГПУ.
Важливо, щоб затримання було здійснено без порушень процедури, щоб у подальшому справа в суді мала перспективи. Будемо далі спостерігати за тим, як розгортаються події в цій справі.
- Онищенко, який втік, міг би повторити долю Єфремова. Його дійсно упустили?
- Я так не вважаю. Олександр Онищенко - народний депутат. І НАБУ обмежено тією ж депутатською недоторканністю, яку нам наші народні обранці регулярно обіцяють скасувати. НАБУ у випадку з Онищенком діяли в рамках законодавства відповідно до процедури - поки сходили в Парламент за отриманням дозволу на зняття депутатської недоторканності - Онищенко опинився за межами України. Інакше працівники НАБУ просто не могли зробити - згадайте випадок із нардепом Мосійчуком, коли порушили всі процедури, і чим все це закінчилося.
- Не можу не запитати про хвилю скандалів, пов'язаних із Вами. Спочатку був скандал з квартирами, потім заступник військового прокурора Кулик заявив, що Ви пов'язані з Курченко.
- Ви правильно висловилися - саме хвилі, які проходять періодично й на замовлення. З приводу претензій Шокіна щодо квартири, де я проживаю, НАБУ давно висловила свою позицію - складу злочину там ніякого немає. Справу ГПУ чомусь тепер передала до Національної поліції, куди мене вирішили викликати відразу ж після заяви про створення нової політичної сили. З приводу заяв Кулика - можу сказати, що я особисто навіть не знаю Кулика, його просто використовують у певних цілях. Оскільки я займаюся зараз створенням нової політичної сили, до подібних речей доводиться, на жаль, звикати.