Святошинський суд учергове засідав у справі п'яти екс-"беркутівців", обвинувачених в масових розстрілах майданівців у лютому 2014 року. Судді та присяжні слухали свідчення киянина Романа Котляревського. Волонтер Червоного Хреста, допомагаючи протестуючим під час бойових дій на Майдані, сам постраждав від кулі. Відео його поранення випадково зафіксував журналіст CNN, згодом ці кадри бачив кожен у світі, хто цікавився подіями в Україні на час революції.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
Підписатися20 лютого Роман із колегами вийшли на чергування, з Хрещатика піднялися на вулицю Інститутську. Атмосфера була стресовою і волонтери природно відчували страх: довкола метушилися люди, носилки з пораненими, крики, стрілянина. Залишили дівчат у готелі "Україна", учотирьох повернулися до епіцентру подій. До пункту медичної допомоги занесли першого пораненого, другий підійшов сам, упав на коліна, сказав, що почувається зле й з рота йому хлинула кров.
"Ми встановили, що в нього наскрізне вогнепальне поранення, передали нашим медикам в "Україні", вище по Інститутський побачили ще постраждалого в блакитній касці. При ближчому огляді з'ясували: хлопчина мертвий, але вирішили його забрати з тротуару. Дістали носилки, я піднявся і тієї ж секунди відчув біль у правому стегні. Носилки знадобилися вже мені. Згодом дізнався, загиблим у касці блакитного, миротворчого кольору, виявився Герой Небесної Сотні Устим Голоднюк", - згадує Роман.
До того дня, волонтером Червоного Хреста, Роман надавав медичну допомогу як мітингувальникам, так і правоохоронцям, в залежності від ділянки, куди призначали на чергування їх бригаду. Він розказав про неодноразові подяки від правоохоронців. Випадково поцілити, стверджує, в нього теж не могли, адже усі вони мали свою, добре впізнавану уніформу яскравих кольорів.
"Нам гукнув, хтось з мітингувальників, як ми 20 лютого стояли біля готелю: "Чого стоїте, йдіть, там багато поранених, по медиках стріляти не будуть". Але я єдиний, хто з волонтерів гуманітарної місії отримав вогневе поранення", - пояснює свідок тих подій.
Роман зауважив, що під час трагічних подій на Майдані 18-20 лютого, чув постріли, порятував багатьох учасників мирного протесту з вогнепальними травмами та всього двох спецпризначенців, травма одного з яких була взагалі побутовою. "Свою" кулю зловив на Інститутській, поблизу входу на метро "Хрещатик". Погоджується з припущенням експертів: стріляючий знаходився в районі банку "Аркада". Ймовірно там розташовувалися п'ятеро колишніх спецпризначенців. Нині вони на лаві підсудних: Сергія Зінченка, Павла Аброськіна, Олега Янішевського, Олександра Маринченка, Сергія Тамтуру підозрюють у вбивстві 48 активістів Євромайдану на вулиці Інститутській.
Адвокати спецпризначенців зауважили розбіжність у відеодоказах: місця, де волонтер отримав поранення на відео журналіста CNN та правоохоронців під час відтворення – різні. Підсудні наполягають на тому, що постріл зробила третя сторона, аби дискредитувати "беркутівців".
Мати одного з підсудних вважає, що керівництво підрозділу назначило цю п'ятірку "цапами-відбувайлами". Інакше чому сина заарештували аж через рік після подій, хоча він не переховувався. А 18-19 лютого 2014 року перебував на лікуванні, позаяк напередодні отримав струс мозку, з його зброї, довела балістична експертиза, не стріляли.
"Беркут" створений для попередження масових заворушень. У нас нема досвіду стріляти в людей, - прокоментував ситуацію Володимир Александров, колишній очільник Київського спецпідрозділу "Беркут", - мої хлопці стріляли в землю. Нам заборонено використовувати зброю в місцях масового накопичення людей. Була третя сторона, яка власне й розпалювала конфлікт між людьми і "Беркутом", але правоохоронній верхівці вигідно звинуватити нас, вибрати серед нас кількох "козлів-відбувайлів", посадити на лаву підсудних щоб змонтувати суспільству картинку "Як добро покарало зло". Хлопці виконували свою роботу совісно, віддано, без додаткових доплат. Судилище над ними зараз – це суд над собакою, що кусається, тоді як покарати треба господаря. Не палець треба судити, а руку, в ідеалі – голову, котра керувала діями кінцівки. По суті, хлопці зараз винні в тому, що просто перебували там в той день і той час".
Суд перенесено на перше вересня. У разі доведення вини, "беркутівцям" загрожує пожиттєве ув'язнення.