Чиновники лякають українців тотальними перевірками їх банківських рахунків. Обіцяють перевіряти депозити, карткові рахунки, виявляти нелегальні доходи та навіть блокувати картки. У суспільстві з приводу цього вже розпочалася паніка.

"Знай" розпитав у адвоката Андрія Турія – як далеко може зайти держава та банки?

- На основі чого держава буде втручатися у банківські справи українців?

- 1 січня 2016 року набрав чинності Закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стабілізації фінансового стану держави та удосконалення окремих положень соціальної політики". На основі нього Мінфін отримав доступ до всіх банківських рахунків громадян, котрі мають субсидію чи отримують інші пільги від держави.

- До цього держава не мала такого права?

Популярні новини зараз
Українцям пообіцяли зробити життя трохи простішим: понад 10 тис грн на людину Довідку можна викидати: чоловіків огорошили новим правилом Українцям виплатять матеріальну допомогу: хто отримає гроші і як оформити заявку Встановлення інвалідності буде проходити по новому: які документи готувати для МСЕК
Показати ще

- Мала, але не в такому обсязі. Приміром, держава мала доступ до банківської таємниці на основі рішення суду. Також Закон "Про банки та банківську діяльність" передбачав, що у кожному банку мають бути спеціалісти, котрі б відслідковували підозрілі операції, які могли б бути зв'язані з протиправною діяльністю, фінансуванням тероризму, тощо. Банк діє на підставі законодавства України та Закону "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення".

- Але ми зараз ведемо мову не про фінансистів тероризму чи тих, хто потрапив до суду, а про звичайних громадян. Чи відомо, скільки людей підпадуть під дію цього закону?

- За останніми даними, в Україні 5 мільйонів родин отримують субсидії. У родині в середньому 2 чи 3 людини, тому з упевненістю можу сказати, що понад 10 мільйонів. Невідомо, скільки осіб отримує інші види державної допомоги. Гадаю, сміливо можна говорити, що мінімум 20 мільйонів осіб потраплять під дію цього закону.

- Але це величезна кількість людей. Як чиновники встигнуть перевірити усіх?

- Поки що це не відомо. Може, збільшуватимуть штат працівників і в Мінфіні, і в банках. Також невідомо, як будуть співпрацювати Мінфін та Міністерство соціальної політики. Чіткого механізму немає. Адже закон дозволив лише Мінфіну втручатися у банківську таємницю. А субсидії дає Мінсоцполітики, котрі не мають право вимагати у банку виписку по клієнтах. Так вказано у Законі "Про банки"

- Чому банки не спробують опротестувати вимогу розкриття таємниці вкладів?

- Гадаю, що банки просто побоюються держави. Можна подати до суду на мінфін, але Нацбанк може потім відкликати ліцензію у цього банку. Тому банки мовчатимуть.

Читайте також: МВФ не доручав уряду піднімати тариф на комуналку - екс-міністр ЖКГ

- Чи зацікавлені банки в таких діях держави?

- Звісно, що ні. Бо розкриття банківської таємниці призведе до відтоку клієнтів та коштів. Якщо раніше людина несла гроші в банк, то зараз знатиме, що держава слідкує за нею та зберігатиме їх удома під матрацом.

- Що конкретно контролюватиме держава? Адже вклади є різні – є депозит, є пенсійні накопичення, є карткові рахунки, є кредитні картки….

- Думаю, що будь-які види накопичень – депозити, пенсійні накопичення, карткові рахунки також. Кредитки не будуть враховуватися, бо це ж не власні кошти. Також не будуть враховуватися кошти, затрачені на лікування.

- Найбільше контролю з боку держави побоюються люди, котрі отримують заробітну платню на картку – адже не секрет, що в Україні чимало працівників не оформлені на роботу, а з оформлених переважна більшість на паперах отримує мінімальну зарплатню.

Читайте також: За "законом Савченко" винному вигідне затягування слідства - юрист

Так, держава матиме повне право проконтролювати їхні рахунки та надходження. Але не думаю, що до цього дійде. Зараз у держави не вистачатиме рук, аби все це перевірити. А у нас 90% людей не зможуть пояснити державі надходження коштів на рахунок. Якщо справа дійте до перевірки зарплатних краток – гадаю, в країні буде бунт. Люди просто вийдуть на вулиці. Бо у нас ні найманий працівник, ні роботодавець не винен, що у держави таке велике податкове навантаження, і що їм не вигідно вести себе з державою по-чесному.

- Не секрет, що українські багатії періодично виводять свої кошти за кордон. Може й простому українцеві скористатися такою схемою та тримати заощадження десь у Швейцарському банку?

- Раніше у Кримінальному кодексі була стаття про відкриття рахунків та їх використанні поза межами України. На даний час цю статтю виключили з Кримінального кодексу. Проте на відкриття такого рахунку зараз потрібен дозвіл НБУ – індивідуальна ліцензія. Якщо такої ліцензії немає і особа відкрила рахунок за кордоном їй загрожує штраф до 17 тисяч гривень. Якщо особа не закриє рахунок – наступний штраф може сягнути вже 51 тисячу гривень.