До 2018 року влада збирається продати 20% державних фінустанов. Про це повідомили у Мінфіні. Частково дозволять приватизувати акції "Ощадбанку", "Укрексімбанку", "Укргазбанку", "Українського банку реконструкції та розвитку", "Земельного банку" та "Родоводу".
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяОглядач і журналіст Олександр Дубінський припускає, що урядовці недарма вирішили у такий короткий період позбутися державних банків. Вбачає у цьому інтерес команди прем'єра та президента.
"Ощадбанк - вотчина однокласника прем'єра, Андрія Пишного, залишиться в "чернівецькій сім'ї". З чуток, валютні облігації банку активно скуповує депутат "Народного фронту" Андрій Іванчук. Скуповує із великим дисконтом, і вступає з ним у права кредитора - щоб при аукціоні з продажу 20 відсотків акцій Держбанку тупо поміняти на папери - в рахунок їхнього погашення", - пише він на своїй сторінці у "фейсбук"
Укргазбанк, на його думку, запланували віддати на поталу групі мільярдера Леоніда Юрушева-і Гранца. Вони зараз умовляють прем'єра поставити в "Укргазбанк" свого менеджера, щоб підготувати його до вигідної для них приватизації.
"Дуже ймовірно, що для цього навіть пройде свого роду рокіровка в держбанках. Пишний піде з "Ощадбанку", а на його місце переставлять Кирила Шевченка з "Укргазбанку". Готуватимуть банк до продажу друзі Арсенія. "Укрексімбанк" вважають президентським, а голову правління Олександра Гриценка називають племінником президента. Цю фінустанову також заберуть у держави. За чутками, валютні папери банку активно скуповують брокери в інтересах компанії ICU, співвласником якої була голова НБУ Валерія Гонтарєва", - пояснює Олександр Дубінський.
Читайте також Узбецькі автомобілі подешевшають на 15 тисяч гривень - експерт
У компанії AFS вважають, що зараз потреби приватизовувати держані банки немає.Вони в складний економічний час лишаються гарантами стабільності й можуть акумулювати в собі фінансові ресурси населення.
"Розмови про продаж цих банків саме зараз говорять про одне — їх хочуть викупити за безцінь. Не впевнений, що купуватиме саме президент чи прем'єр. Швидше за все, це будуть наближені до них олігархи. Адже за останні півроку вартість фінустанов сягнула дна. Це спричинено високою збитковість банків і великою недовірою до них із боку населення", - пояснює "Знай" Володимир Марченко, економіст компанії AFS.
За його словами, можливий і інший сценарій — частину українських державних банків хочуть придбати іноземні фінустанови.
"Це нічим не краще, ніж купівля банків нашими олігархами. Іноземні банки робитимуть у нас все, аби підтримувати свою економіку — стимулювати попит на національні машини, побутову техніку тощо. Справа в тому, що іноземні фінансові інституції вже перерахували в Україну чимало грошей. Ймовірно, вони домовлялися із нашою владою, що матимуть можливість приватизувати вітчизняні державні банки", - пояснює експерт.
Читайте також Фонд гарантування вкладів не встигає закривати банки
Іншу думку має колишній заступник голови Нацбанку Олександр Савченко. Він вважає, що приватизація державних фінустанов дасть можливість створити ефективний банківский ринок в Україні.
"В Україні не повинно існувати державних банків. Їх всі краще якомога швидше продати і сформувати великий банк розвитку. Такі є в багатьох країнах. Наприклад, в Угорщині, Китаї та Польщі. А ось великої кількості державних фінустанов в успішних розвинених країнах немає", - говорить "Знай" Олександр Савченко.
За його словами, банк розвитку має давати кредити на довгий термін, створювати програми фінансування малого і середнього бізнесу.
"Також держбанк повинен давати позики на крупні проекти із будівництва доріг, підприємств і крупних будівель. Всі інші функції повинні виконувати приватні банки. НБУ має налагодити роботу так, щоб надійність комерційних фінустанов була не гіршою, ніж зараз у приватних", - пояснює він.
На думку колишнього заступника голови НБУ, приватизацію потрібно проводити обережно й не допустити до зосередження державних банків у відомих олігархічних групах.
"Приватизація має бути максимально прозорою. Від цього залежатиме стан нашої банківської системи".
Нагадаємо, зараз головна державна фінустанова "Ощадбанк" є найбільшою за кількістю відділень. Загальні активи банку становлять понад 128 млрд грн.