Безжальні жорнова масової культури пропускають крізь себе все те, що хвилює світ, вхоплюють тренди та думки. Кожна трагедія – сюжет, кожен біль – тема. Жодних співпереживань, тільки рефлексія. З моменту катастрофи пройшло вже 30 років, за цей час митці створили сотні проектів, всебічно вивчаючи її. Портал "Знай.ua" дослідив, кого з митців не полишає надихати найбільша в світі техногенна катастрофа.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяЧорнобиль став потужною, але дуже негативною заявою про існування України в світі, хоч вона і була в момент катастрофи республікою СРСР. Трагедія, пов'язана з радіацією породила міф, який розійшовся в масову культуру: про Чорнобиль пишуться книги, знімаються фільми і робляться комп'ютерні ігри. Зона користується успіхом у туристів, перетворившись на такий собі екстремальний атракціон постапокаліптичного майбутнього.
Наша відповідь
"Час, коли ми можемо дозволити собі не забувати про те, що було - настав. А як ще ми можемо передати знання своїм нащадкам, якщо припинимо відтворення історії руками художників і майстрів? Мистецтво в усі часи було найсильнішим важелем впливу на людський розум. Ми можемо довго говорити про те, що сталося, а можемо побачити, згадати і запобігти. Саме тому, до цих пір подібні гострі соціальні теми інтегрують і об'єднують різні художні світи і креативні процеси навколо себе", - говорить Ann Kotz (BLACK HOLE by Ann Kotz), одна з учасників виставки "Clouded of Lands", що відкривається завтра в Мистецькому Арсеналі .
Читайте також: 5 тематичних подій до роковин Чорнобиля (афіша)
Проект "Мені вже тридцять", створений художником в рамках виставки, показує життя людини, яка стала жертвою подій під час катастрофи на ЧАЕС. Те, якою ми можемо побачити її сьогодні, - фізична форма, спогади, відгомони душевного болю, - є прямим доказом того, що наслідки більш значуща, ніж ми думаємо. "Через призму мистецтва я покажу стан, що живе всередині кожного. Те дзеркало, в якому ми спостерігаємо наші страхи, і так боїмося бути не як усі. І поки ми так люто піклуємося про тіло і чистимо думки, вибираємо квасолю в супермаркеті, сортуємо сміття, у когось, хто став свідком аварії, не залишилося нічого, крім мутованих тілесних форм і гучної тиші, як відповідь на наше запитання: ми це те, що ми їмо? Покоління тридцятирічних перевірило на собі як важливо пам'ятати і розбиратися в тому, що нас калічить . Якщо ти не був там, повір, тебе це теж торкнулося ", - розповідає Ann Kotz.
Сумна пісня
Девід Боуї, створюючи композицію "Time Will Crawl" у 1987, надихнувся катастрофою в Україні, пісня була написана про забруднення і руйнування планети промисловістю. В своєму інтерв'ю, Боуї сказав, що згоден з ідеєю, "що лише одна людина може бути відповідальна за те, що знищить весь світ". Саме ця пісня є його улюбленою з того альбому, а пізніше, він додав її до свого списку кращих пісень, додавши до збірки "iSelect".
Культовий італійський поп-співак Адріано Челентано, через 26 років після трагедії, але зізнався, що "йому сниться Чорнобиль" у пісні "Sognando Chernobyl". В своїй 11-хвилинній пісні співак непокоїться за майбутнє людини в цьому світі.
Американський співак Пол Саймон в своїй пісні, що вийшла в 1990 році "Can't Run But" теж згадує лихо Чорнобиля.
Німецька електронна група Kraftwerk згадує Чорнобиль в реміксі своєї пісні "Radioactivity", яка вийшла в альбомі The Mix в 1991 році. Чорнобиль згадується поряд з іншими місцями ядерних інцидентів і трагедій, таких як Харрісбурзі, Селлафілде і Хіросіма. В реміксі пісні були додані ці назви, тому що деякі критики звинуватили оригінальну версію пісні, в тому, що вона є занадто оптимістичною, як для атомної енергетики.
В кадрі
Кінематограф, певно, найширша сфера за частотою появи образа чорнобильської аварії. Наприклад, у Франції, вийшов, досить блюзнірський по відношенню до тих реальних людей, які постраждали від радіації, короткометражний анімаційний фільм "Діти Чорнобиля" (Chernokids). Він показує життя чорнобильських дітей-мутантів, які розмовляють українською і живуть неподалік від самого реактора, у одного з них декілька очей, інший живе з двома головами.
Читайте також: Чорнобиль перетворять на зону для експериментів
"Батько" японського аніме Хаяо Міядзакі в 1995 році зняв аніме-кліп "На старт!" на однойменну пісню японського поп-дуету "Chage and Aska". Ситуація в відео була навіяна чорнобильською катастрофою. В одному з інтерв'ю Міядзакі підтвердив: "Велика будова в кінці і на початку фільму - саркофаг ЧАЕС".
Культова американська франшиза "Міцний горішок" не обійшла увагою український Чорнобиль. Останні 20 хвилин п'ятої частини фільму повністю зняті в Прип'яті.
Популярний в 90х роках серіал "Секретні матеріали", що сьогодні отримав продовження, присвятив другу серію другого сезону моторошному чорнобильському чоловіку-хробаку, що став одним з найбільш популярних і відомих монстрів в середовищі шанувальників серіалу.
Гра в катастрофу
Однією з перших відеоігор з Чорнобилем стала Maniac Mansion - пригодницька комп'ютерна гра, випущена в 1987 році студією режисера Джорджа Лукаса Lucasfilm Games. В грі є сюжет, коли гравець може знайти прихований ядерний реактор, на якому написано "зроблено в Чорнобилі".
Певно, кожен, хто хоч трохи захоплюється комп'ютерними іграми, знає про "S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl" — пост апокаліптична гра від першої особи. Дія гри відбувається в альтернативній реальності, де відбувся другий вибух на території Чорнобильської атомної електростанції. Цей вибух став причиною появи "Зони" — місця, усередині якого, з'являються різноманітні аномальні явища, наприклад, різноспрямований гравітаційний потік. Історія другого вибуху на колишній ЧАЕС оповита мороком, і, бажаючи розслідувати цю ситуацію, уряд України посилає в Чорнобильську зону, війська. Однак, їхні дії на території зони, закінчуються провалом.
Не менш популярна гра Call Of Duty 4: Modern Warfare має дві місії, які відбуваються в покинутій Прип'яті, де небезпека радіації є елементом ігрового процесу.