Збитки українських платоспроможних банків сягнули 66,6 млрд. грн. Про це повідомили в НБУ. Це на 13 млрд. грн більше ніж 2014 року.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
Підписатися"Це не дивно. Такої тяжкої ситуації в банківській системі вже не було років 10. До цього призвела розхристана політика НБУ", - говорить "Знай" Володимир Лановий, колишній міністр економіки України.
За його словами, зараз Нацбанк більше застосовує адміністративні методи, а не ринкові. Через це у бізнесу і вкладників серед фізичних осіб немає впевненості у збереженні своїх вкладів, а банки не можуть займатися кредитуванням. Їхнє керівництво не знає, настільки можуть змінитися умови роботи через кілька місяців.
"Проблема в тому, що Нацбанк надає кредити деяким фінустановами, випускає облігації у величезних обсягах. Таким чином порушує прийнятний баланс на ринках. Наслідком цього є знецінення нашої валюти й дорожчання іноземної", - пояснює експерт.
Він вважає, що зараз недоречно було закривати більше 50 банків.
"Як тільки закривають один банк, відтік депозитів починається й у інших через паніку. Звісно, це впливає на стан всієї банківської системи. Та й величезна інфляція вимила грошові кошти із фінустанов, ніхто не кладе гроші на депозит. Оскільки в банках меншає коштів, вони не можуть налагадити нормальну роботу. Що вже говорити про доступні кредити для бізнесу. Зараз ті банки, які їх дають, пропонують ставку не менше 20 відсотків. Це не підсилу нашим бізнесменам", - говорить Володимир Лановий.
Читайте також За півроку НБУ закрив 20 банків
На його думку, подолати банківську кризу зараз не підсилу жодному спеціалісту в НБУ, варто міняти економічні пріорітети й запроваджувати глибокі реформи.
"Відродити нормальну здорову банківську систему можна лише, запустивши реальний сектор економіки, — виробництво. Потрібно зробити все, щоб українці користувалися вітчизняними промисловими товарами. Завдяки цьому матимемо рух грошей всередині країни, скорочення безробіття і, як наслідок, хорошу банківську систему".
Нагадаємо, У грудні 2014 року керівництво НБУ зобов'язало всі вітчизняні фінустанови підняти статутний капітал. Його робитимуть більшим кожного року на 20-50 мільйонів гривень, щоб до 2022 року вийти на 500 млн грн замість 120, як було раніше.