Місяць тому, немов грім серед ясного неба, пролунала новина про ліквідацію банку "Преміум", яка стала одкровенням для банківської сфери України! "Знай.UA", спираючись на свої достовірні джерела в НБУ і "Преміум", вирішили розібратися, що ж все-таки відбулося і яка причина безпрецедентних репресій НБУ.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяЗа останні два роки банк "Преміум" піднявся на 85 пунктів в рейтингу, не рахуючи 65 закритих банків і став на 47 місце в рейтингу НБУ. Причому банк активно не залучав депозити громадян масовою рекламою, а ставки по депозитах, судячи з інформації на їхньому сайті, були на рівні європейських країн. Наприклад, за депозит в доларах, розміщений на місяць, "Преміум" давав всього 2,5% річних. Тобто, висловлюючись на сленгу банкірів, депозити не "пилососив", як роблять банки з важким фінансовим становищем.
Звернувшись в рейтингове агентство "Рюрік", акредитоване в НБУ, ми запитали про кредитний рейтинг фінустанови. Агентство надало нам дані за листопад 2015 року, де зазначено, що "Преміуму" присуджено позитивний кредитний рейтинг ua BBB позитивний (це одна з найвищих щаблів кредитної стійкості).
Напередодні міжнародна фінансова система VISA нагородила банк "Преміум" вищою нагородою 2015 року, як "прорив року в преміальному сегменті", і нарешті Всеукраїнське агентство "Зірка якості" назвало "Преміум" кращим підприємством 2015 року! Отримати "Зірку якості" можна виключно за результатами незалежного голосування експертів.
Але найбільшим показником прозорості банку було відкриття прямих кореспондентських рахунків з авторитетним німецьким банком "Комерцбанк". Необхідно відзначити, що банк "Преміум" - це єдиний банк на території СНД і України, який відкрив прямий кореспондентський рахунок з великими західними банками протягом останніх двох років! Більше 5000 юридичних осіб та 16 000 фізичних осіб довірили свої гроші банку "Преміум". Клієнти-експортери завели понад 120 млн доларів валютної виручки.
Це стало можливим тільки після ретельної піврічної перевірки банку "Преміум".
Читайте також: Гонтарева заступилась за російські банки
Хочеться звернути увагу на дуже цікаву деталь: у травні 2015 року "Преміум" пройшов без зауважень податкову перевірку за два роки. А в липні закінчилася планова комплексна перевірка того ж НБУ, після якої ніяких претензій до банку не було.
І ось після всього цього бекграунду банк закривають, причому з поспіхом, що нагадуює сталінські суди - "трійки": дві хвилини на вирок і хвилина на виконання. Формулювання - "за порушення фінансового моніторингу", яка в близько банківських колах викликає, м'яко кажучи, подив ...
Здається, справа в тому, що рідний брат одного з трьох акціонерів на минулих місцевих виборах балотувався на пост мера Києва і виступав з різкою критикою чинного мера. Представники "Преміума" стверджують, що через це тут, як то кажуть, "на холодну воду дули", не кажучи вже про проведення якихось ризикових операцій. Але навіть якщо, гіпотетично, повірити в те, що говорить НБУ, то за процедурою тут було все, крім слова "закон" ...
Багато ЗМІ вірно підмітили, що це перший випадок в історії банківської системи України, коли банк ліквідують, минаючи будь-які інші стадії і процедури закриття.
Відповідно до статті 77 Закону України "Про банки і банківську діяльність" банк може бути ліквідований: 1) за рішенням власників банку; 2) у разі відкликання Національним банком України банківської ліцензії 3) за власною ініціативою або за пропозицією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
І ось тут цікава друга частина даної статті: Національний банк України має право відкликати банківську ліцензію з власної ініціативи у разі, якщо: 1) виявлено, що документи, надані для отримання банківської ліцензії, містять недостовірну інформацію; 2) банк не виконав жодної банківської операції протягом року з дня отримання банківської ліцензії; 3) встановлено систематичне порушення банком законодавства в сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдженню зброї масового знищення.
Відповідно до постанови НБУ "Про затвердження положення про застосування НБУ заходів впливу" систематичним порушенням банком законодавства з питань фінансового моніторингу є порушення банком законодавства з питань фінансовго моніторингу після застосування Національним банком до банку не менше двох заходів впливу (санкцій) протягом двох років і/або встановлення фактів здійснення ризикової діяльності. Але банк "Преміум" не отримував жодного попередження за останні 2 роки.
Ось і маємо в сухому залишку: закрито успішне підприємство. У той час, коли бізнес в Україні і сам згортається, НБУ принесло для себе абсолютно єзуїтське ритуальне жертвопринесення. В результаті більше 300 чоловік втратили високооплачувані робочі місця, країна залишилася без стабільного платника податків, тисячі юридичних осіб мають заморожені рахунки, а акціонери залишилися без бізнесу, який вибудовували по цеглинці протягом багатьох років ...
Все це є "хорошим" сигналом для всіх інвесторів - і внутрішніх і зовнішніх, кожного, хто хотів вкласти кошти в нашу країну. На жаль, країна була і залишається для чиновників і олігархів, а середній бізнес, на якому тримається економіка України, був і залишається заручником.