З радянських часів ми звикли уявляти собі вчених, як суворих і сильних людей, які самовіддано штовхають науку вперед без зарплати і віри в уряд. У нас, звичайно, так справи часто і йдуть. А ось в розвинених країнах вчені можуть і пожартувати, і навіть витратити на це гроші та час. Саме тому з 1991 року була заснована так звана Шнобелівська премія (Ig Nobel Prize), яка вручається за наукові досягнення, які "спочатку викликають сміх, а потім змушують замислитися". Вчора в Гарвардському університеті якраз пройшла 26-а церемонія вручення цієї премії. Портал "Знай.ua" дізнався, які кумедні відкриття були зроблені в цьому році.

Всього в цьому році було подано близько 9 тисяч заявок, з яких журі відібрало лише дев'ять. Церемонію відкриття премії провела Ніколь Шарп, авторка сайту FYFD, на якому ви можете дізнатися все про динаміку рідин. І почалася церемонія з того, що всі присутні запустили до сцени паперові літачки. Кожному лауреату на виступ за традицією відводиться 60 секунд. Якщо він не встигає, то три спеціальні людини починають "дзвеніти" як будильники. У перерві відбулося перше публічне виконання міні-опери "Остання секунда", яку написав особисто Марк Абрахамс, творець і розпорядник Шнобелівської премії. Опера розповідає про всесвітню змову економістів, які намірилися додати в хід часу одну зайву секунду. Взагалі і цілому, вручення пройшло у теплій та невимушеній обстановці, як це зазвичай і буває.

Тепер про лауреатів. Цікаве відкриття зробив біолог Ахмед Шафік, який вивчив вплив трусів з поліестеру, вовни та бавовни на статеве життя щурів. Виявилося, що поліестер - непоганий контрацептив. За це Ахмед отримав Шнобелівську премію з розмноження.

Премія з економіки дісталася групі ентузіастів з Британії і Нової Зеландії (Сарі Робертс, Марку Евісу і Шилі Фергюсон), які спростували теорію економіста Дженніфер Аакер про сприйняття споживачем брендів. Виявилося, що люди не відносяться до брендів як до особистостей і не ототожнюють себе з ними, як вважалося раніше.

Інтернаціональна група дослідників зі Швеції, Швейцарії, Угорщини та Іспанії з'ясувала, що ґедзі ніколи не сідають на білих коней через особливості свого зору і будову очей. За цю радісну для білих коней новину вони отримали премію з фізики. Крім того, в цьому році ті ж молоді вчені встановили, що темні надгробки на кладовищах дуже привабливі для бабок. Комахи приймають їх за воду.

Популярні новини зараз
Пенсіонерам дадуть знижку на продукти 20%: що потрібно взяти в магазин Головне за 24 квітня: бунт українців у Польщі, трагедія Каті Репяхової, важливий день та різке підвищення цін Нові тарифи на воду для трьох категорій споживачів: як зміняться платіжки Перерахунок пенсій з 1 травня: чого чекати стареньким
Показати ще

Приз з медицини дістався німецьким вченим, який довів, що можна полегшити свербіж будь-якої частині тіла, якщо почухати шкіру з протилежного боку тулуба, дивлячись в дзеркало. Мозок пошле сигнал, що людина почухалась. Це велике відкриття для всього прогресивного людства.

Цілий концерн "Фольксваген" отримав премію з хімії за створення пристрою контролю за вихлопними газами, яке дозволяє обдурити експертів. Автомобіль виділяє окис азоту як і раніше, а датчики показують, що його кількість знижено. Дуже зручно, якщо ви - дрібний аферист.

Важливу роботу провели фахівці з США і Канади (Гордон Пеннікук, Джеймс Аллан Чейні, Натаниел Барр, Дерек Колер і Джонатан Фьюглсенг), які написали фундаментальну працю "Про сприйняття і виявлення псевдофундаментальної ахінеї". За що заслужено отримали премію миру.

У сфері психології в цьому році вручили відразу дві премії двом різним групам дослідників. Першим - за обгрунтований доказ того, що найвправнішими брехунами є юнаки та підлітки. А другим - за з'ясування того факту, що любителі "найглибших" і "найрозумніших" фраз в інтернеті найчастіше мають низький рівень інтелекту і вірять у лженаукову нісенітницю (а ми і не знали).

Лауреатів премії з біології теж двоє. Чарльз Фостер вивчав повадки борсука, видри, оленя і лисиці так детально, що якийсь час вжився в їх образи. А Томас Туейтс зробив те ж саме з козами. Три дні жив як проста коза.

Ну і нарешті, премію з літератури отримав швед Фредрік Щеберг, відомий ентомолог. Він видав книгу "Шлях колекціонера мух". Про що ця книга? В принципі, зрозуміло з назви.

Окрема спеціальна премія "За сприйняття" була вручена японцям, які довели, що предмети здаються більше, якщо подивитися на них вниз головою між своїх ніг.

Всі лауреати отримали і грошову винагороду - купюру в 10 трильйонів зімбабвійських доларів (щось близько двох доларів США). Так що вчора в світі стало на кілька трильйонери більше. І доказів це не вимагає.