Сьогодні виповнилось 145 років із дня народження мужньої жінки та одного із найміцніших символів держави - Лесі Українки. У Києві влаштовують читання та вечори пам'яті, а Google присвятив письменниці яскравий дудл, проілюструвавши один із її шедеврів.

Кореспонденти Знай.ua зібрали декілька документальних фото, цікавих фактів біографії та документальних відео-кадрів, щоб згадати, як це було майже півтора століття тому. Лариса Косач, як насправді звали письменницю, була донькою іншої відомої літераторки - Олени Пчілки (Ольги Косач).

1. Маленький геній

Дівчинка була маленьким генієм: у чотири вільно читала, у п'ять - грала на роялі, а у вісім - почала писати вірші. Вперше надрукували її твори, коли їй виповнилось всього 12 років. Її прізвище можна було побачити у закордонних журналах, таких як "Зоря", "Літературно-науковий вісник", "Житє і слово". У 19-літньому віці написала для своїх сестер підручник "Стародавня історія східних народів".

Читайте також: Сковорода, Шевченко і Леся Українка боротимуться з корупцією (фото)

Популярні новини зараз
Штрафи від ТЦК зростуть вдвічі: ухилянтів добряче потрусять Масштабне березневе підвищення пенсій: 2300 отримають не всі Пенсіонерам приготували доплати: хто отримає надбавку до пенсії понад 2 тисячі гривень Заплатять усі, але один раз: чому українцям почали надсилати додаткові квитанції на газ
Показати ще

2. Могла стати віртуозною піаністкою

Дехто говорить, що якби вона не захворіла, то цілком могла стати видатною піаністкою. Через туберкульоз, який увірвався у її життя ще у дев'ятирічному віці, вона могла місяцями лежати із загіпсованою ногою та руками. Вільною від гіпсу ніжкою часто відбивала такт, таким чином - подумки грала на роялі.

3. Сміливо дивилась своїм страхам у вічі

Зі своїми страхами впевнено боролась із дитинства. Її лякали хижі звірі та ніч, тому вона по темряві тікала у ліс, щоб зустрітися із страхами та стріти русалку.

4. У 12 років мала домашню козу

Дитям мала кізоньку. Коли тваринка виросла, у лісі її розірвали вовки. За спогадами рідних, тоді мала зціпивши зуби та стиснувши кулачки, хоробро заявила, що задушила б звіра власноруч, щоб не ображав слабших за себе.

5. Три різних кохання поетеси

Перше велике кохання було зовсім юним: Лесі було 15, а Максиму Славинському - 18, коли вони разом перекладали Гейне. Пізніше, хлопець буде у керівництві Центральної Ради та стане послом УНР у Празі, а згодом - помре у в'язниці, закатований чекістами. "Горить моє серце", "Стояла я і слухаю весну", "Сон літньої ночі", "Хотіла б я піснею стати" Леся присвятила саме йому.

Друга любов стрілась у Ялті у 1897 році. Революціонер Сергій Мержинський хворів на сухоти, і познайомились вони також на лікуванні. Їй було 26, йому - 27. Чоловік помер у дівчини на руках. Коло смертного одра вона написала поему "Одержима".

Третє кохання також було незвичайним: у 36-річному віці жінка закохалась у студента першого курсу Климента Квітку, який був музикознавчем та збирачем народного фольклору.

6. Шлюб всупереч мамі

Матір була категоричною стосовно рішення вийти заміж за студента, проте Леся діяла рішуче. Вона відмовилась від грошей батьків і почала самостійне життя із Климентом. Чоловік доводив щирість своїх почуттів знову і знову, розпродавши все, щоб лікувати дружину у найкращих закордонних лікарів Єгипту, Греції, Німеччини та Австрії. Вінчались вони 7 серпня 1097 року.

7. Смерть у Грузії

Померла Леся Українка 1 серпня 1913 року у містечку Серамі, у Грузії. Поховали 42-річну жінку на столичному Байковому кладовищі. У Києві є музей, присвячений поетесі на вул. Саксаганського, 97. З нагоди річниці, сьогодні тут відбудеться арт-речиталь "Лесині мрії" о 15:00. Читання та вистави супроводжуватиме скрипка та акордеон.