Ранок понеділка 27 лютого ознаменувався черговою гучною заявою про те, що над одним з українських топ-чиновників нависла серйозна загроза звільнення. Відразу кілька популярних вітчизняних видань із посиланнями на власні джерела у Верховній Раді і Адміністрації Президента повідомили про те, що зі свого поста піде глава НБУ Валерія Гонтарева. Причому за власним бажанням.

Проте, вже буквально за годину після публікації матеріалів на них відреагували в прес-службі НБУ, повідомивши, що жодних змін у складі правління Нацбанку не планується, а якби й планувалися, про це б повідомили як мінімум за місяць до їх настання.

У тому, що ж насправді відбувається з українським фінрегулятором, і чого очікувати від відставки глави НБУ Валерії Гонтаревої - розбиралися журналісти порталу Знай.ua.

Контекст

Перш ніж вдаватися в подробиці хитросплетінь інтриг вищих ешелонів державної влади з їх перманентним продукуванням гучних інформаційних приводів, варто поговорити про більш насущне - про економічний контекст того, що відбувається.

Популярні новини зараз
Життя стане солодшим без цукру: в Україні супермаркети оновили ціни на сіль, майонез та кетчуп Подорожчання майже на 40%: українців чекає "сюрприз" у платіжках Астролог побачив у травні "лихо" для України Гроші на дітей: в Україні збільшилася сума допомоги батькам новонародженої дитини
Показати ще

Дивує, наприклад, той факт, що про зміну голови НБУ цього разу заговорили не в період чергової гучної розправи над банком або в момент істотного зниження вартості національної валюти. Навпаки, як ми бачимо, за останній тиждень гривня, хоч і не з причини економічного зростання, але зміцнилася. При цьому не пізніше, ніж сьогодні, Нацбанк повідомив про чергову виконану вимогу МВФ.

Більш того, в кінці минулого тижня фінрегулятор видав наполовину революційну постанову, що дозволяє деякі види фінансових операцій з іноземними рахунками, яка, тим не менш, не скасовує необхідність отримання ліцензій для здійснення інвестицій за кордон. Грубо кажучи, вона дає можливість тим, хто вже вивів кошти з нашої країни або отримав їх на свій рахунок в іноземному банку, розпоряджатися ними на свій розсуд і в рамках законодавчого поля України. Але погодьтеся, деяким категоріям наших співвітчизників - це було потрібно.

Ну і останнє. Після націоналізації ПриватБанку в руках держави опинилося майже 60% банківської системи країни. Як можна залишити такий актив без чуйного нагляду менеджера, що виправдав довіру - не зрозуміло.

Я втомився, я йду

Проте, раптом після такої низки "перемог", преса пише, що Валерія Гонтарева вирішила втомитися і піти на спокій до рідного "приватного сектора" економіки. Логічне пояснення цієї втоми, за словами президента Українського аналітичного центру Олександра Охріменка, можна знайти виключно в тезі про те, що Гонтарева, подібно шекспірівському Мавру, "зробила свою справу".

"Вона прекрасно виконала свою місію - почистила банківську систему від фінансових установ конкуруючих бізнес-груп. Після націоналізації ПриватБанку її послуги, за великим рахунком, перестали бути необхідні. При цьому, не в останню чергу в зв'язку з тим, що вона, хоч і чудово розбирається в цінних паперах, але практично абсолютно не розуміється на банківській системі в цілому", - стверджує експерт.

Тепер же, за словами Охріменка, за умови, що нинішнє керівництво країни буде зацікавлене у відновленні і зміцненні національної банківської системи, на місце Гонтаревої можна призначити людину, яка в цьому розбирається.

"Головне, щоб на місце Гонтаревої прийшов професіонал, який зможе підвищити довіру до банківської системи і перезапустити кредитування. Тим, що воно зараз не працює, до речі, не задоволені навіть "дружні" нинішній владі представники бізнесу. При цьому, навіть якщо на професіонала будуть тиснути і давати йому чіткі вказівки, він зможе виконувати "доручення" акуратно - так, щоб у цілому розвивати банківську систему. Більш того, якщо піде Гонтарева, а її місце посяде компетентна людина, ми можемо навіть побачити ревальвацію гривні", - стверджує Охріменко.

А Вас, Штірліц, я попрошу залишитися

З тим фактом, що Гонтарева вже виконала свою місію і може податися геть, на противагу попередньому спікеру, не згодна політолог Олександра Решмеділова. На її думку, посада глави Національного Банку України занадто для цього політизована.

"Можливо, ви помітили, що інформація про відставку глави НБУ Валерії Гонтаревої виникає періодично і щоразу - в зручний або потрібний момент. Варіантів розвитку подій, звичайно ж, кілька. Але одне зрозуміло точно: настільки істотні ротації в НБУ можливі тільки за умови ще більш істотних зрушень на політичній арені. Наприклад, такий варіант цілком імовірний, за умови зміни формату коаліції з імовірним її поповненням за рахунок РПЛ. Крім того, не варто забувати, що в середині квітня закінчується "недоторканність" Кабміну, навколо якого також довгий час збираються хмари. Так що, як мінімум до цієї дати, з упевненістю говорити про відставку глави НБУ - не варто поспішати", - пояснює Решмеділова.