У світі рекордно зросли продажі вінілових платівок, які здавались витісненими з музичного ринку ще наприкінці 1980-х. У 2015 року лише у США показники зросли на 50%, у порівнянні із попереднім роком. А виручка від продажів вінілу вже значно перевершила доходи лейблів від всіх музичних стрімінг-сервісів із рекламою, типу Youtube і безкоштовний Spotify.

Чому люди повертаються до програвачів?

Очевидно, тому що аналоговий звук - це натуральний, той, який ми найкраще сприймаємо вухами. Він проймає меломанів, є найчистішим, і як кажуть "живим". Цифровий варіант - відображає музику частинками, сегментами. Є доволі штучним.

"Цифра, на жаль, вбила звук. Хоча вона доступна кожному, в будь-яку дірочку засунув носій і музичка заграла", - розповів експерт Володимир. А щоб слухати найреалістичніші звуки, необхідно обрати спеціальний "девайс" для цього.

Кореспонденти порталу "Знай" опитали експертів: діджеїв, технарів, колекціонерів та меломанів та зібрали основні моменти, які має знати початківець, який обирає свою першу "вертушку".

Популярні новини зараз
Не дуже "стародавня", але безбожно дорога: як виглядає монета в 50 копійок, яка може озолотити В Україні з’явився новий вид пенсій: отримати може кожен, але доведеться поділитись ВПО запропонують розпочати життя з чистого аркуша: як це зробити Тіна Кароль пішла у відрив без одягу та зі склянкою: "Я зцілюю себе"
Показати ще

Технічно, така аудіосистема складається з самого програвача, який крутить диск на "столі" і тонармом тримає голівку звукознімача. Той голкою борознить канавки на платівці й перетворює механічні коливання в електричні. Коливання надходять у два проводки із роз'ємами RCA (їх ще називають "тюльпани"), які стирчать із програвача.

Вони вмикаються у "фонокоректор". Справа в тому, що коли голка відтворює записаний сигнал, його потрібно "скорегувати" до нормального - це і робить вказаний "девайс", що нагадує невелику коробочку. Також знадобиться підсилювач, який слабкий сигнал звукознімача накачує енергією так, щоб він зміг рухати дифузори у динаміках. Ну і власне колонки - останній компонент.

Сучасні платівки чи "Мелодія"?

Перше питання, на яке треба відповісти перед купівлею, які пластинки плануєш слухати, - вважає затятий меломан Олексій Росовецький. За його словами, якщо у планах слухати недорогі платівки популярної фірми "Мелодія", то розщедрюватися на дорогий програвач особливого сенсу немає, зійде і радянський агрегат.

"Особисто я віддаю перевагу програвачам кінця 80-х - початку 90-х років, перевірену часом класику, наприклад, "Технікс". По-перше, цей час був вершиною індустрії, hi-fi досяг свого піку в розвитку. А по-друге, програвачі того часу збирались в Німеччині і Японії, а не із китайських комплектуючих у сараї десь під Броварами. Тобто ви отримуєте за осудні гроші техніку із прекрасним звуком, яка практично не вбивається. Такі програвачі ідеальні для пластинок, випущених у шістдесяті-вісімдесяті роки", - розповів "Знай" експерт.

У разі, якщо перевага за музичними новинками і сучасною музикою, то логічніше купувати нові моделі. Наприклад, через "Розетку" можна купити пристойний у межах 10-15 тисяч гривень.

Читайте також: "17 миттєвостей весни": помилки й ляпи

Де купувати?

Якщо зайти прицінитись на olx, то зустрічаєш найрізноманітніші марки і розрив у ціні: від 200 до 30 тисяч гривень. Розмаїття марок також вражає: "Вега", "Сіріус", "Серенада", "Арктур", Sony, Auna. Проте поспішати замовляти їх у незнайомців - не варто.

"Ні в якому разі не купуйте програвачі на блошиних ринках, у незнайомих продавців і вертушки бюджетних моделей (наприклад, Dual). Радянські програвачі - на великого любителя. По-перше, навіть кращі їх зразки, на зразок ризької "Радіотехніки", були скопійовані із західних моделей. По-друге, до них не завжди можна підібрати нову голку. Стара, зношена голка не лише не дасть нормальний звук, але і може пошкодити платівку, а в наш час це задоволення не з дешевих. На первинному ринку вартість пластинки починається від 500 гривень. Купити нову голку через Інтернет не складає особливих проблем", - пояснив Росовецький.

Для купівлі б/в-"вертушки" краще залучити того, хто "в темі" і зможе його оцінити.

"Починати з малого і потроху розбиратися: як влаштований програвач, як самому змінити картридж і т.д. Наступний програвач купуєш під себе, третій ще більш заточений під себе, а четвертий ти вже робиш або збираєш собі сам. Найдешевший початковий рівень для прослуховування музики, не для діджеінга: Pro-Ject Essential II (майже 8 тисяч гривень), DENON DP-300F - 8618, Music Hall MMF 2.2 (обидва - по 11 тисяч грн)", - радить інший меломан Володимир.

Підготуйте місце для аудіосистеми

"Важливий правильний вибір місця для вертушки. Добре, якщо це - консоль, прибита до стіни. І якщо програвач стоїть на конічних ніжках, щоб вібрація від звуків в кімнаті не передавалася пристрою", - вважає власник магазину техніки Вадим Глина.

Для звуку важливий матеріал корпусу.

"Ніякого пластику, де пластик - там зло. Він абсолютно глушить всю систему, звук стає тихішим. Найкращий корпус - склеєний із фанери, і шари повинні бути розташовані перпендикулярно до напрямку волокна дерева. Зараз вже такі не роблять, використовують МДФи (деревостругана плита середньої щільності - ред.), чим більше шарів - тим краще. Гарно, щоб він був гарно полакований, чим більше шарів тим краще звук, лак поглинає вібрації", - додає меломан Володимир.

Читайте також: "Дуже дивні речі": серіал, який дивно пропустити

На що треба звернути особливу увагу у "вертушці"?

"Головне у пристрої - тонарм (та штука, що тримає голку). Потрібно, щоб він був потужним і важким. Легкий не зможе утримати голку в канавці, сильно буде скакати по платівці, дряпати і псувати їх. Найкращі і вічні - діджейські вінілові програвачі. Вони готові до потрясінь і стійкі до зносу. Важливо, щоб можна було накрутити свою голку", - вважає Андрій Северин, якого знають під псевдонімом Super Dj Mavr.

За його словами, треба, щоб у програвача було якомога менше вбудованих і нав'язаних компонентів. Щоб можна було змінювати, ставити і доукомплектовувати. А голку потрібно брати лише нову.

"Вертушка має бути важкою, а тонарм потрібно правильно налаштувати - на ньому з протилежного від голки боку повинен бути грузик і коліщатко, щоб регулювати балансування", - підсумував він.

Профілактика коштує в рази дорожче від програвача

"Можна брати бюджетні "Арктур ​​006" або "Корвет". Але зверніть увагу, щоб голівка не була старою. Там є гумова вставка, яка повинна дозволяти їй вільно рухатись. Гумка з часом висихає, робить негнучкою хід, все коливається разом з тонармом. Голка не повинна бути жорсткою, щоб не вбивати пластинку. Швидше за все, якщо берете стару вертушку, доведеться зробити профілактику в рази дорожче її самої. Наприклад, якщо програвач обійшовся у 200-300 гривень, то доведення його до розуму потягне ще на пару тисяч", - прокоментував це питання для "Знай" власник магазину техніки Вадим Глина.

Старі платівки потребують догляду

Екперти радять купувати новий вініл. Якщо все ж він довго припадав пилом - потрібно обережно очистити засмічені борозни спеціальними засобами. Інакше пил зіпсує голку "вертушки".

Спеціалісти запевняють, що древні "Акорд", "Вега 109", "Естонія", "Симфонія", "Шкільний" - смертельні для вашої музичної колекції! Платівки вбиває погана механіка, неточна підгонка деталей і п'єзоголовкі дешевих програвачів-динозаврів.