Микола Дмитрович Катеринчук – український політик і юрист, лідер "Європейської партії України". Про досьє, кар'єру, сім'ю, доходи і компромат – читайте в нашому матеріалі.
Біографія
Дата народження – 19.11.1967
Вік – 51 рік
Місце народження – селище Луговий, Алтайський край, Росія
Національність – українець (має німецькі коріння)
Знак зодіаку – скорпіон
Сім'я
Батьки. Батько політика родом з Вінниці, в молодості був покликаний служити на території Алтайського краю. Після армії навчався в місцевому технікумі, де познайомився зі своєю майбутньою дружиною Тамарою Моор. Дівчина – представниця поволзьких німців, яких Сталін депортував до Сибіру в 1941 році.
Після того, як у сім'ї Катеринчуків народився син Микола, вони переїхали спочатку в Сухумі, а потім до України.
Дружина юриста – Анастасія Катеринчук. Пара познайомилася в студентському дискоклубі. Сім'я виховує двох дітей – сина Данила і доньку Софію-Ніколь. Хрещений батько дітей – екс-президент України Віктор Ющенко.
Освіта
Середню освіту Микола Дмитрович отримав в Черкаській середній школі №15. Після вирішив вступати на юридичний відділення в університет імені Тараса Шевченка в Києві. Однак безуспішно – не зміг здати вступні іспити. Через рік рік знову спробував, однак і цього разу невдало. Вступити на юриста вдалося тільки з третього разу, вже після служби в армії.
У 1993 році Катеринчук закінчив ВУЗ, а через вісім років захистив дисертацію і отримав звання кандидата юридичних наук.
Кар'єра і бізнес
Кар'єра Миколи Дмитровича почалася ще в 1984 році: після невдалої спроби вступити до університету він влаштувався на посаду помічника слюсаря на Черкаський завод «Імпульс». Через рік Катеринчука закликають в армію і направляють служити в Туркменію на кордон з Афганістаном.
У 1992 році, під час навчання в університеті, Катеринчук влаштувався в українсько-американську компанію "Саміт-Юкреин". Через рік перейшов на посаду юридичного консультанта в банк "Інко". Саме робота в банку переконала його створити свій бізнес.
У 1995 році разом зі своїм другом Олегом Бойко Катеринчук відкрив власну адвокатську контору – "Моор і Кросондович". Назва – це прізвища засновників фірми по материнській лінії. Микола Дмитрович зайняв пост гендиректора. Пропрацювавши в "Моор і Кросондович" до 2002 року, а після адвокат відправився в політику.
Політична кар'єра
У 2002 році починається політична кар'єра Миколи Дмитровича – він перемагає на парламентських виборах по одномандатному округу № 13 у Вінницькій області. У Верховній Раді приєднується до фракції "Наша Україна" і входить до комітету, який займається юридичними питаннями. Судячи з усього, в ті часи у Катеренчука зав'язалася дружба з Віктором Ющенком, тому що через два роки політик став його довіреною особою під час президентських виборів.
В час "Помаранчевої революції" юрист виступав у Верховному Суді на розгляді справи про визнання незаконним другого туру виборів.
Судячи з усього, на знак подяки за відданість, після своєї перемоги Ющенко призначив Миколу Дмитровича заступником голови Державної податкової адміністрації України. Однак через півроку роботи Катеринчук подав у відставку. Своє звільнення він пов'язав з конфліктом з главою податкової адміністрації Олександром Кірєєвим. Подейкують, що Катеринчук сам хотів очолити податкову, однак у президента були інші плани і пріоритети.
У 2006 році Катеринчук знову йде на парламентські вибори в складі політичної сили «Наша Україна». Проте за короткий час покидає лави партії, пославшись на відсутність реформ в інтересах громадян України.
Катеринчук – творець проекту "Європейська платформа для України", яка згодом стала "Європейською партією України". Головна мета цього політичного проекту – сприяння входженню України в Європейський Союз і НАТО.
У 2008 році Катеринчук взяв участь виборах мера Києва, однак безуспішно, набрав всього 4,2% голосів. Через чотири роки політик йде на парламентські вибори вже в складі партії "Батьківщина". Кандидат зміг набрати 64% голосів виборців, тим самим знову зайняти крісло у Верховній Раді України.
У 2014 році новообраний президент призначає позачергові вибори до Верховної Ради. Катеринчук так і не зміг потрапити в цю каденцію парламенту, хоча і представляв партію "БПП".
У минулому році Микола Дмитрович заявив, що його партія ЄПУ вступає в союз з політичною силою Анатолія Гриценка "Громадянська платформа" і "Рідна країна" Миколи Томенка.
Суспільна діяльність
Громадською діяльністю Микола Дмитрович займається ще зі студентської лави. Тоді він став ініціатором створення організації "Зелена допомога", учасники якої провели триденний похід до Чорнобильської атомної електростанції з вимогою припинити експлуатацію станції.
А під час Євромайдану партія Катеринчука однією з перших вийшла на протести з вимогою відставки влади. Тоді ЄПУ встановила блокпости на всіх дорогах, що ведуть до столиці, а також організувала патрулювання вулиць.
Після окупації Криму Катеринчук моніторив ситуацію, зустрічався з військовими ЗСУ і жителями Криму з метою оцінки ситуації. А після початку військових дій на території Донбасу, політик організував волонтерську допомогу військовим, зокрема, батальйону "Айдар", в якому служили його соратники по службі в Афганістані.
Саме "Європейська партія України" розробила і впровадила знамениту програму реабілітації українських військових в Литві.
Катеринчук – автор так званої програми "народний адвокат". За часів депутатства Микола Дмитрович зібрав юристів, які безкоштовно надавали консультації жителям восьми областей країни. Правознавці допомагали складати різні скарги і звернення, давали юридичні консультації.
Також політик є автором книги "Адвокати помаранчевої революції" і документальної кінострічки "Чому в Європі жити краще?".
Компромат і чутки
У 2008 році розгорівся скандал навколо участі Миколи Дмитровича у виборах мера Києва. Політик не дочекався рішення демократичної опозиції, висунув свою кандидатуру і повів до Київської міськради свій блок.
Тодішній глава МВС Юрій Луценко виступив із звинуваченнями на адресу Катеринчука, мовляв, він всього лише технічних кандидат для відводу голосів. Політик в свою чергу спростував заяву і пішов оскаржив це твердження в суді. І в результаті – виграв. Хоча мером Києва він і не став, але партія Катеринчук зайняла в Київській міськраді п'ять місць.
Ходять чутки, що за часів роботи в "Моор і Кросондович" Катеринчук і Бойко допомагали нечесним бізнесменам ухилятися від податків. Однак за словами самого Катеренчука, це неправда.
Декларація
У відкритому доступі вдалося знайти декларацію тільки за 2013 рік, так як в парламент останнього скликання Катеринчук не пройшов. Так, згідно з документом, екс-народний депутат володіє квартирою площею 81 квадратний метр, земельною ділянкою та гаражем.
Пересувається Микола Дмитрович на елітному автомобілі Lexus LX 470. За 2013 рік сім'я Катеринчука заробила майже 500 тисяч гривень.
Фотографії
Відео
Посилання
Сторінка Миколи Катеринчука в Фейсбук
Сторінка політика в Твітері