Біографія

Юрій Григорович Вілкул родом з Кривого Рогу Дніпропетровської області. Відомий як мер Кривого Рогу, а також як батько народного депутата Верховної Ради V, VI та VIII скликань і ексвіцепрем'єр-міністра України Олександра Вілкула.

Юрій Вілкул був у Партії регіонів, КПРС. Нині є членом Опозиційного блоку.

Сім'я

Одружений (дружина Валентина Олексіївна), є син (Олександр) і донька.

Освіта

Вищу освіту отримав у 1973 році в Криворізькому гірничорудному інституті (спеціальність «Технологія і комплексна механізація підземної розробки родовищ корисних копалин»). В червоному дипломі зазначена кваліфікація «Гірничий інженер».

Кар'єра і бізнес

Трудова діяльність

Юрій Вілкул почав працювати з 16 років. До 19 років був токарем на місцевому заводі гірничого машинобудування «Комуніст», поки не вступив до інституту.

Здобувши вищу освіту, працював молодшим, а потім старшим співробітником профспілкового комітету у своєму інституті. Доріс до заступника голови комітету.

З 1983 року посідав крісло заступника начальника управління «Криворізькомплектпостав».

У 1987 році влаштувався в Криворізький технічний університет старшим викладачем. До 2003 року обіймав посади начальника науково-дослідного комплексу, завідувача кафедри, проректора, першого проректора. Отримав звання доцента.

У 2003 році став ректором Криворізького технічного університету. Перебував на посаді по червень 2010 року (з перервою).

Перерва була пов'язана з початком політичної діяльності Вілкула. А саме з посади голови Дніпропетровської обласної ради V скликання 30 серпня 2006 року. На посаді перебував до 3 червня 2010 року, поки в кріслі голови Дніпропетровської облдержадміністрації не опинився його син Олександр Вілкул.

З липня 2010 року продовжував виконувати обов'язки ректора Криворізького технічного університету.

У листопаді 2010 року залишає посаду редактора і стає мером Кривого Рогу.

На наступних місцевих виборах (2015) знову перемагає з підтримкою 45,13 % голосів у першому турі, у другому турі — 49,24 % голосів.

Наукова діяльність

З 1987 року є кандидатом технічних наук. З 1989-го – доцентом. У 1994 році стає доктором технічних наук, а через два роки отримує вчене звання професора.

Автор численних статей, власник патентів. Брав участь у створенні 8 монографій і написанні 120 наукових праць. На рахунку у Юрія Вілкула 28 авторських свідоцтв і патентів на винаходи.

Громадська діяльність

Активний учасник громадських організацій. Є членом організаційного комітету Всесвітнього гірничого конгресу і міжнародної асоціації гірських професорів. Президент Академії гірничих наук України, в минулому – президент Асоціації міст України (2012-2016 рр.).

Нагороди

Юрій Григорович Вілкул має безліч нагород, медалей, грамот.

У 1997 році стає переможцем Державної премії України в галузі науки й техніки. Досягнення – створення ресурсозаощаджувальних вибухових технологій при розробці родовищ корисних копалин.

У 2000 році отримує медаль ЮНЕСКО «За досягнення в науці».

Через два роки нагороджується грамотою менеджменту освіти та науки Дніпропетровської облдержадміністрації.

У 2003 році отримує диплом «Лідер XXI століття».

Через рік, указом Президента України, нагороджується званням «Заслужений діяч науки й техніки України».

У 2007 році присвоюється почесний знак «За заслуги перед містом першого ступеня» (Кривий Ріг).

У 2010 – звання почесного громадянина Кривого Рогу.

У 2012 і 2013 роках перемагає в обласних конкурсах серед посадових осіб органів місцевого самоврядування в номінаціях «Кращий міський голова міст обласного значення з районним поділом» і «Кращий міський голова» відповідно.

Також має грамоту Верховної Ради України та Кабміну України, орден «За заслуги» третього ступеня, медаль «За вагомий внесок у розвиток Дніпропетровської області», пам'ятний знак «80 років Дніпропетровській області».

Компромат і чутки

Місцеві вибори 2015 – Позачергові вибори 2016

У листопаді 2015 року Юрій Милобог, який балотувався від партії «Самодопомога» на крайніх місцевих виборах голови Кривого Рогу, подав позов про невизнання результатів місцевих виборів. Милобог був упевнений у фальсифікації результатів другого туру. У ті дні в місті були протести, організовані населенням, що не визнавав перемогу Вілкула. Серед семи районів Вілкул здобув перемогу лише у двох, в інших округах більша частина голосів була віддана іншому кандидату.

У підсумку Дніпропетровський апеляційний адмінсуд відхилив позов Милобога, визнавши результати виборів законними. Пізніше ситуацію прокоментував і голова виборчої комісії Кривого Рогу Павло Гивель, підтвердивши, що вибори були справедливими, без порушення закону.

Через численні протести оголосити Юрія Вілкула переможцем було важко, оскільки протестанти заблокували міськраду. Всього на протест 17 листопада вийшло понад 3000 криворіжців. На місце мітингу були викликані силовики зі спробою розігнати протестувальників.

У грудні 2015 року, всупереч мітингам і протестам, Центральна виборча комісія оголосила Юрія Вілкула переможцем на виборах, визнавши претензії суперника Милобога необґрунтованими.

Того ж місяця за сприянням «Самодопомоги» Верховна рада України більшістю голосів (239 голосів) підтримала законопроєкт №3613 про позачергові вибори мера Кривого Рогу, запланованих на 27 березня 2016 року. Прийнятий проєкт закону підписав Президент Порошенко 30 січня 2016 року.

У січні 2016 року депутат міської ради від партії «Сила людей» подав позов в Дніпропетровський апеляційний адмінсуд про незаконне перебування Юрія Вілкула на посаді міського голови під час першої сесії Криворізької міськради VII скликання. Суд відхилив скаргу позивача, визнавши оскаржений факт повністю законним.

За підсумками позачергових виборів 27 березня 2016 року, перемогу таки знову здобув Юрій Вілкул, набравши 74% голосів виборців. Раніше екзит-пол показав приблизно такий самий результат – 70% проголосували за чинного мера Кривого Рогу.

Декларація

У декларації Юрія Вілкула за 2018 рік було помічено десятикратне перевищення суми грошових активів декларанта та родини над усіма доходами декларанта й родини.

Відповідно до поточної декларації, річна заробітна плата голови Кривого Рогу становить 761 906 грн, пенсія на двох з дружиною – 163 052 грн, загальний розмір дивідендів і відсотків – 270 271 грн. На банківських рахунках сім'ї лежать 2 305 042 грн, 77 903 доларів і 8 943 євро. Розмір готівки – 1 950 000 у гривневій валюті та по 130 000 у доларовій та європейській валютах.

Нерухомість сім'ї:

  • Житловий будинок (255,4 кв.м) з ділянкою (800 кв.м) на Львівщині, записані на дружину Валентину Вілкул
  • Квартира (123,1 кв.м) в Дніпрі, записана на Юрія Вілкула
  • Елінг (74,5 кв.м) і гараж (16,6 кв.м) в Криму – 100-відсоткова власність Юрія Вілкула

Рухомість сім'ї:

  • Автомобіль Toyota Land Cruiser Prado (2006) вартістю 272 700 грн
  • Причіп Сантей 3000-51 (2014) – 21 300 грн

І автомобіль, і причіп записані на Валентину Вілкул.

Раніше Валентині Вілкул належав ще один автомобіль — Mitsubishi Outlander (2003).

Фотографії

Юрій Вілкул
Фото 1 из 3. Юрій Вілкул / Скріншот
Юрій Вілкул
Фото 2 из 3. Юрій Вілкул / Скріншот
Юрій Вілкул
Фото 3 из 3. Юрій Вілкул / Скріншот

Відео