Біографія

Леонід Валентинович Блаватник родом з Одеси. Нині проживає в Лондоні.

Американський і англійський бізнесмен єврейського походження. Філантроп і меценат. Очолив перелік найбагатших людей Англії на думку SundayTimes за 2015 рік.

Сім'я

У 1978 році переїхав разом з родиною в Сполучені Штати. У 1984 році отримав американське громадянство.

Одружений, дружина – Емілі Блаватник (дів. Эпелсон). У подружжя є діти (четверо), старша дочка – Лайла Блаватник.

Освіта

У 1974 році здобув середню освіту у фізико-математичній школі №33 (закінчив з відзнакою) в місті Ярославль (Росія).

Після школи пробував вступити до Московського державного університету на механіко-математичний факультет. Але, попри високі наукові досягнення, так і не вступив.

У підсумку став студентом Московського інституту інженерів транспорту, навчаючись на факультеті автоматики та обчислювальної техніки. Диплом так і не отримав, вирішивши піти після 4-го курсу. У МІІТі вчився на одному курсі разом з Віктором Вексельбергом, нині російським мільярдером.

Має ступінь магістра наук в Колумбійському університеті та магістра ділового адміністрування Гарвардської школи бізнесу.

Кар'єра і бізнес

Член ради директорів підприємств "СУАЛ-Холдинг" і "Сибірсько-уральська алюмінієва компанія". Член делегації Російського єврейського конгресу.

У 1986 році став засновником організації AccessIndustries, що займається фінансовими вкладеннями в різні види промисловості.

Через п'ять років стає співзасновником і партнером Російсько-американської колективної інвестиційної компанії AccessRenova. Другий співзасновник – Віктор Вексельберг.

У 1996 році Блаватник і Вексельберг реорганізували "Сибірсько-уральську алюмінієву компанію" в ОК "РУСАЛ" (UC Rusal), що стала найбільшим підприємством по виробництву алюмінію і глинозему у 2007 році.

Протягом своєї кар'єри обіймав високі посади в компаніях ArthurAndersen & Co., Macy’s, General Atlantic Partners, ТНК, DeesideAluminum, AccessIndustries (Євразія), EnergiBolaget i SverigeAB.

Перебуває в хороших бізнес-відносинах з політичним бомондом РФ, в тому числі, з Сергієм Степашиним та Анатолієм Чубайсом. У 1999 році фінансово супроводжував поїздку Степашина в США, організував на його честь обід, на якому перебували місцеві політики.

Робить суттєві пожертвування у виборчі фонди членів конгресу Республіканської партії від штату Нью-Йорк (центральний офіс компанії Блаватника розташований в Нью-Йорку).

З 1998 року Блаватник щільно співпрацює з бізнесменами в РФ. Розвивав стратегію партнерства між своєю промисловою групою AccessIndustries і російською енергетичною компанією "ЄЕС Росії".

Через рік Анатолій Чубайс, перебуваючи в Республіці Казахстан, повідомив про потенційне створення в Павлодарській області паливно-енергетичного підприємства, основу якого будуть складати три електричні станції, AccessIndustries і "ЄЕС Росії".

Великий прибуток Леоніду Блаватнику принесло придбання на двох з Вексельбергом половини акцій Транснаціональної корпорації. У 2003 році, продавши придбані акції компанії BP (раніше – BritishPetroleum), обидва заробили майже по 2 мільярди доларів. За наявними відомостями, в "Ренові" Блаватник володів близько 30 відсотками акцій. Він продав свою частку в обмін на частку в загальних активах з Вексельбергом, який, до речі, зізнався, що Блаватник довго не погоджувався вкладати кошти в російські активи.

У 2009 році до складу AccessIndustries перейшла англійська філія прокатної компанії Мела Гібсона Icon і фільмотека з більш ніж 500 кінострічок, серед яких "Страсті Христові", "Танці з вовками", "Шофер міс Дейзі".

У 2011 році компанія Блаватника купила ще одну організацію – звукозаписну студію WarnerMusicGroup, виклавши за неї 3,3 мільярда доларів.

У 2011 році передав 260 млн фунтів на будівництво нової галереї британського музею TateModern. Внесок був майже неповторним за час існування великого центру сучасних мистецтв Англії.

Активи

У 2007 році Блаватник потрапив на 45 місце в рейтингу The 400 Richest Americans (400 найбагатших американців). У Форбс його активи оцінили в 7,2 мільярда доларів.

Маючи 11,9 млрд доларів активів, у 2012 році Блаватник перебував на 72 позиції в переліку мультимільйонерів світу за рейтингом журналу Форбс.

У 2019 році займав вже 59 номер у списку видання Форбс, яке оцінило його статки в 17,7 млрд доларів.

У 2015 році британське видання SundayTimes оцінило статок Леоніда Блаватника за 2014 рік в 13,2 мільярда фунтів, що пропорційно 20 мільярдам доларів США. Крім того, в SundayTimes визнали його самим багатим англійцем, однак у той час він не мав британського громадянства.

Через рік в SundayTimes перемістили Блаватника на дві позиції вниз, замкнувши ним трійку найбагатших британців. Видання оцінило його активи в 11,6 мільярда фунтів (16,78 мільярда доларів США).

Станом на 2020 рік власний капітал Блаватника становить 18,2 млрд доларів США.

Компромат і чутки

У 2015 році антимонопольний департамент Мін'юсту США висунув звинувачення в порушенні Леонідом Блаватником умов американського антимонопольного законодавства. Обвинувачений дав згоду на відшкодування цивільно-законодавчої санкції, заплативши 656000 доларів, щоб розв'язати питання за межами судового слухання. Позов був поданий в колумбійський окружний суд Вашингтона.

Блаватник порушив умови США в частині, що стосується злиття і поглинання фірм. Крім того, бізнесмен порушив строки очікування по придбаних акціях. Також згадується, що ці цінні папери належать компанії TangoMe Inc, куплені в серпні 2014 року.

Фотографії

Леонід Блаватник
Фото 1 из 5. Леонід Блаватник / Фейсбук
Леонід Блаватник
Фото 2 из 5. Леонід Блаватник / Фейсбук
Леонід Блаватник і принц Вільям
Фото 3 из 5. Леонід Блаватник і принц Вільям / Фейсбук
Леонід Блаватник і Віктор Вексельберг
Фото 4 из 5. Леонід Блаватник і Віктор Вексельберг / Фейсбук
Леонід Блаватник
Фото 5 из 5. Леонід Блаватник / Фейсбук

Відео

Посилання

Сторінка на Фейсбук

Офіційний сайт Access Industries