Їх словам звикли довіряти, і зовсім не тому, що сліпо йдуть за будь-ким. Вже кілька років поспіль популярне за кордоном поняття Opinion leader ("лідер думки", - ред.) успішно існує й на теренах нашої країни.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяХто ж такі ці люди, авторитет яких ставиться під сумнів хіба що хейтерами у соціальних мережах?
"Знай.ua" проаналізував рівень цікавості до тих чи інших відомих українців, і ми дійшли висновку, що нелегкий і водночас багатий на події 2017 рік пройшов під знаком такої найпопулярнішої десятки:
Яна Зінкевич
Начальник медичного управління та реабілітації бійців в "Українській Добровольчій Армії", розробник проекту "Госпітальєри" (Hospitallers)
Роки надтяжкої праці, за яку не отримуєш ні копійки, але ніколи й не просиш, тому що волонтерство – виключно поклик серця, а не спосіб заробітку. Кілька сотень бійців у прямому сенсі слова завдячують їй власним життям, ця слабка на вигляд, але мужня духом жінка отримала державний орден "За заслуги" ІІІ ступеня, недержавні "За спасіння життя", "Народний герой".
Спіткали Яну на шляху і численні невдачі – чоловік покинув із маленькою дитиною на руках, травма хребта прикувала її до інвалідного візка, але земляки не залишили Зінкевич сам-на-сам із бідою. Засновниця легендарного батальйону "Госпітальєри" завжди із теплотою говорила про тих, хто йшов на фронт пліч-о-пліч із нею. Особливо під час складних тренувань:
"Нерви, підтримка побратимів, очікування. Всі по одному йдуть на екзамен, і намагаються зробити як можна менше помилок. Кров, піт, травми, втома, напружена обстановка - не дивлячись на це все, хлопці та дівчата з посмішкою діляться враженнями, та обговорюють свої дії на екзамені. …приємна втома, готові надалі рятувати та навчати людей, бо тільки навчаючись і тренуючись кожен із нас стає сильнішим".
Мирослав Гай
Командир взводу у Оперативному резерві 95-ї бригади, засновник "Фонд Мир і Ко"( організація допомоги військовим і переселенцям)
На плечі цього мужнього чоловіка від самого початку російського вторгнення у східні регіони України лягли складні, але такі важливі обов'язки: від будівництва укріплень до постачання продовольства воїнам, від красномовних і відвертих зізнань про роль ЗСУ в нашому житті до суцільного викриття несправедливості, котра переслідує на кожному кроці.
З цієї причини, на відміну від свого колеги Арестовича, котрий нещодавно зробив гучний "камінг-аут" , запевнивши, що "ніколи не страждав патріотизмом", його позиція завжди була чіткою і справедливою.
Опікується Гай і колишніми полоненими терористів, сприяє проходженню курсів реабілітації та вчить інших боротися за свої права.
"Вітаю. 74 українця повернулися з полону. Цілих два роки не було обмінів, як би наша сторона не намагалася їх почати. І ось, нарешті !!! Щирі вітання рідним і близьким. Це справжній подарунок до Різдва та Нового Року! І я вірю, що Україна зможе повернути всіх полонених і в'язнів Кремля. Важливий день для всієї нації!", - ділився емоціями він після повернення десятків українців до столичного "Борисполя".
Святослав Вакарчук
Лідер культового гурту "Океан Ельзи"
Ця людина не потребує додаткового представлення. Справжні наміри та передчуття артист озвучив у цілій низці своїх пісень: наприклад, "Не твоя війна", котра практично стала новим витком його творчості. Неодноразово давав концерти у прифронтових містах, при чому абсолютно безкоштовно, адже знав: там чекають дружнього слова, теплоти і підтримки.
Цього року почали навіть активно розповсюджуватися припущення, що музикант міг би справді зайняти керівну посаду в державі, втім сам фронтмен "ОЕ" від цього поки що далекий – значно більше може дати людям зі сцени, на чому неодноразово наголошував.
У часи Революції Гідності вийшов разом з тисячами земляків на Майдан Незалежності, і досі підтримує зв'язки із активістами, постійно намагається нагадати світові про в'язнів у російських катівнях: Сенцова та Кольченка, і зробити все можливе для їх повернення додому.
"Для початку необхідно поставити перед собою мету. На мій погляд, головна і єдина наша задача - побудувати успішну країну і заможне суспільство. Коли у кожного є можливість скористатися всім, що дає життя", - так бачить майбутнє батьківщини співак.
Сергій Притула
Телеведучий, очільник гумористичного шоу "Вар'яти", волонтер
Допомагати нашій армії він почав за рік після того, як на фронті стало особливо гаряче. Сотні виступів, активна благодійницька діяльність у соціальних мережах, недоспані ночі – все заради одного: аби привезти хлопцям на позиції тепловізори, сучасні приціли, гвинтівки, потиснути руку снайперу чи розвіднику.
І хоча за кілька років Притула "вбив" по донецьким дорогам не одну машину, а свого улюбленого позашляховика "Ведмедика" довелося продати на деталі невідомому новому власнику, але це ніяк його не засмучує.
Рік тому ведучого практично довели до сліз його ж колеги, коли вручили йому орден. Хотів відмовитися, тому що не радісна подія стала приводом для нагороди, а навпаки. Все ж таки гумориста вмовили, і тепер у його квартирі красується заслужена відзнака.
"Перші місяці війни бачив переляк в очах. Страшне, що творилося. Але з кожним місяцем хлопці загартовувались!... Зараз її вже так швидко точно не закінчиш, тому що там чимало кадрових військових з Росії, а вони також професіонали. Чому була така нерішучість в діях у липні-серпні 2014? Ось питання, на яке, я сподіваюсь, історія дасть відповідь поіменно", - згадував він.
Сергій Жадан
Письменник, прозаїк, перекладач, громадський активіст, засновник гурту "Жадан і собаки"
Між його романами – відстань у ціле життя. Вірити чи ні словам Жадана, такого питання не поставало перед українцями з часів Майдану. Навіть зараз письменник натякає: не варто опускати руки, тому що революційні події минули не дарма, вони змінили свідомість суспільства, хочуть того окремі політики, чи ні.
Найбільше запам'яталися його творчі вечори, більше схожі на посиденьки у колі знайомих, а також концерт у прифронтовому Маріуполі: на середині пісні його так "накрило", що просто розірвав на собі сорочку, емоції лилися через край.
Автор численних романів, заснованих на реальних подіях – "Депеш Мод", "Луганський щоденник", "Інтернат", "Месопотамія", "Гімн демократичної молоді" та багатьох інших.
"Війна сьогодні торкає багато кого. Якщо коротко – так, це роман про війну. Про цивільних людей, які опинилися в цій зоні враження, смерті, вогню, але які не тримають в руках зброї. І попри те, що зброї в руках не тримають, вони змушені робити вибір і приставати на той чи інший бік цієї українсько-російської війни. Власне, це те питання, яке мені важливе й болюче від початку бойових дій на Донбасі", - говорив він на презентації нової книги.
Андрій Хливнюк
Фронтмен гурту "Бумбокс"
Свого часу музикант підтримував дружні зв'язки із російським репером з гурту "Баста". Розділило їх те, що й більшість артистів України та Росії: непорозуміння у політичному плані. Кричущий пост у соцмережі (пізніше його видалила адміністрація – ред.) прозоро натякав: "я не вторгся на твою землю, а навпаки". Мова йшла про виступи росіян в анексованому Криму. Хливнюк запевнив, що ніхто не має права ігнорувати український закон, навіть якщо робить вигляд, що нічого про нього не знає:
" Почалося вторгнення до Криму і війна на Донбасі. Така розсудлива людина як ти, стане заперечувати агресивний характер цих подій тільки з побоювання за себе, сім'ю і бізнес. Це зрозуміло, але можна відмовчатися, зберегти обличчя. Як вийшло, що ти вирішив їздити до мене додому, в Крим, без мого дозволу? Хіба я колись поводився в твоєму домі, в Росії, не як гість? Або тепер Крим твій дім?", - звернувся до репера Василя Вакуленка він.
Планувався і дует із Джамалою, але запис пісні про події 2014-го року все відкладався. Коли нарешті вона вийшла, співак все одно дуже рідко виконував її на сольниках. Причина проста: боліло і болить, адже саме в одну з фатальних ночей, коли розстрілювали Небесну Сотню, був поруч із кривавим побоїщем. І ніколи цього не забуде.
Євген Комаровський
Лікар-педіатр, телеведучий
Гострі висловлювання зірки ТБ неодноразово ставали темою для обговорень. У полі зору медика опинялися головні проблеми: реформа медицини, катастрофічно низький рівень життя та тотальна бідність. А ще більшість мам знайшли вихід у складних ситуаціях завдяки порадам Комаровського по догляду за дитиною.
Педіатр ніколи не боявся говорити відкрито – і про політичні баталії, і про маніпулювання думкою, тому непомітно для себе самого став тим, до кого прислуховуються. Хоча без критики, як і очікувалося, не обійшлося:
" Хлопці, одразу кажу: я не піду в президенти, вбивати мене не треба. Самі бийтеся. Так от, глобальна ситуація виглядає так: 26 років тому утворилася наша країна, ми сформулювали деякі принципи, як ми будемо жити, втілили ці принципи в Конституції, зараз можемо підвести певний підсумок. У країні стало на 15 мільйонів жителів менше, країна гине, кращі люди виїхали і продовжують стрімко їхати. Те, що нам показують по телевізору...людей з інтелектом "туалетного каченяти"! І вони працюють у цій країні політиками!".
Лариса Ніцой
Письменниця, ініціаторка щорічного круглого столу "Книга на захисті дитячої душі", організаторка Всеукраїнського руху "Дорослі читають дітям", Всеукраїнської акції "Почитай мені, татку!"
Про неї ЗМІ заговорили відносно нещодавно, одразу після низки скандальних публікацій та виступів.
"Мене засудила вся країна. Плювати, що я поскаржилася, що мене довели. Плювати, що мене ґвалтували. Посміхайся і будь чемною, "бандерівське бидло". Які ще закони? Скільки років присідала в реверансах? Тридцять? І ще "поприсідай" стільки ж "вишиватниця дебілоідна". На мене накинулися журналісти, редактори і ведучі телебачення, із закликами не купувати мої книжки, так як "мене в дурку здати, істеричку тупу!". Друзі телефонують і підтримують. Тримайся, пухнаста...", - написала Ніцой.
З її легкої руки українські артисти почали читати дітям частіше: і не тільки заради піару. Ніцой здобула собі авторитет тим, що пропагувала українську літературу та культуру, нехай навіть у такий кричущий спосіб.
Анастасія Приходько
Співачка, волонтер, заслужена артистка України
Після обстрілів Авдіївки, коли вся промислова зона перетворилася на решето, пробите кулями наскрізь, вона не витримала. Почала вперше за роки своїх поїздок на Донбас зізнаватися у тому, що приховувала: досі бачить уві сні очі наших хлопців, котрі поїхали на передову і вже ніколи звідти не повернуться. Її завжди радо зустрічали на позиціях, хоча колеги по сцені часто дорікали Приходько за складний характер.
Так, вона палить і не лізе за словом до кишені, але точно ніколи не дозволить собі збрехати тим, хто повірив у неї, цьому є десятки реальних доказів.
Одного разу артистку навіть взяли у полон, але якби не бійці АТО, мабуть все закінчилося не надто позитивно.
" Я бачила дуже багато в своєму житті - біль, радість, зрада, розчарування ... Завжди намагалася все мирно вирішити. Виходило не завжди. Набиралася розуму, читала мудрі книги, дивилася хороші фільми, спілкувалася з різними людьми. І зрозуміла - щоб в житті відбутися, потрібно багато працювати! Я без продюсера вже п'ять років, і якби не сильний і впертий характер, я б за цей час не зняла п'ять кліпів, які не випустила альбом і не зробила сольний концерт! Це все - велика праця! І я собою пишаюся і дякую Богові за все, що у мене було - і поганого, і хорошого!"
Оксана Забужко
Письменниця, поетеса, есеїстка, культуролог
Ключовими у творчості завжди були є теми національної ідентичності і гендеру. Перший роман Забужко, "Польові дослідження з українського сексу", один із "засадничих текстів української літератури пост-радянського періоду", вийшов у 1996 році і викликав бурхливі та суперечливі реакції критиків і читачів. За соціологічним опитуванням аґенції «Еліт-профі» 2006 року цей роман був визнаний "книжкою, що найбільше вплинула на українське суспільство за роки незалежності".
Забужко відома перш за все своєю проєвропейської позицією та прихильністю до тематики рівності у всьому – релігії, культурі, соціумі. Неодноразово викривала гібридну війну у мережі та говорила про діяльність російських спецслужб в Україні:
" Я думаю, що за результатами останнього Майдану і, особливо, «руской вєсни» 2014 року, прокуратура повинна булу б мати вже цілу купу початих справ. Бо настільки вже ця московська церква засвітилася по всій цій планованій проективній "Новоросії". Я ж їжджу країною і зустрічаюся з читачами. І саме в тих областях, які нібито були призначені на відкол під Росію, – від Харкова до Одеси, – і де люди боролися, мені нарозповідали стільки історій… Це, звісно, не докази, які ти можеш пред’явити, але про якісь речі всерйоз, скажімо, я як професіонал, як письменник можу говорити на рівні тексту. От текст письменник може діагностувати так, як усі розвідки світу не продіагностують, хоч у розвідках цьому вчать спеціально, а ми все життя вчимося, ще й на те вроджені що називається", - зазначала вона в одному з інтерв'ю.
Дивіться: лідери думок українців
Як повідомляв портал "Знай.ua", українців почали налаштовувати проти Вакарчука.