Стосунки "без обов'язків": саме так найчастіше називають громадянський шлюб ті, хто його підтримує. Підтвердження тому можна знайти й у Сімейному кодексі (ст.21) – спільне проживання без реєстрації у РАГСі справді не пов'язує вас настільки, щоб у разі чого одна із сторін могла щось вимагати.

Виявляється, закохані нерідко сприймають одне й те саме поняття по-різному. Якщо прекрасна половина людства ще тішить себе надіями, що смачний борщ і активне інтимне життя врятують від ймовірного болісного розриву, то у чоловіків все простіше: знайшов іншу, зібрав речі у валізу і "до побачення". Невтішна правда, підтверджена статистикою і психологами.

Портал "Знай.ua" вирішив розібратися у позитивних та негативних сторонах стосунків, які останнім часом стають все популярнішими в Україні.

Цивільний шлюб: поживемо, побачимо?

Популярні новини зараз
РФ може відкласти наступ через несподівані обставини Твоєї бабусі потрібно лише 90 грн: найпростіші тарифи від Київстар, lifecell та Vodafone Потрібно встигнути: українцям, з квитанціями за світло на руках, назвали важливу умову Штрафи від 3,5 тисяч гривень: "Газмережі" попередили власників газових плит та колонок
Показати ще

Якщо вірити результатам соціологічних опитувань, то 92% жінок в анкетах зазначають "заміжня", навіть якщо маршу Мендельсона їй не чути ще довго, а обранець постійно тягне із тим, щоб поставити довгоочікуваний штам у паспорті. На противагу їм, 85% чоловіків зізналися: вважають себе вільними, "немов птахи". Тобто серйозними намірами рідко хто може похизуватися.

Звідси виникає тотальна недовіра: перевірка повідомлень у телефоні, спроба вловити аромат чужих парфумів на його сорочці і.т.д. Психологи радять жінкам у таких випадках поставити собі одне питання: а що зміниться після весілля? Чи справді ви вважаєте, що законний шлюб позбавить вас приводів для ревнощів та все стане на свої місця? Відповідь очевидна.

До слова, цікавий спосіб запобігти цьому знайшов відомий співак Стінг. Свого часу він дозволив своїй дружині зрідка зраджувати йому (так, не дивуйтеся, артист добре все продумав), але тільки за однієї умови. Вона особисто повинна була знайомити його із кожним, з ким "збиралася приємно провести час".

Можливо саме тому в Україні патова ситуація по розлученням. Ми практично вириваємося в лідери антирейтингів: кількість зареєстрованих стосунків у два рази менша, ніж розірваних: тобто кожен другий шлюб ризикує за кілька років розпастися.

Найбільший ризик – у перші 3-5 років. Така ж складна фаза може з'явитися навіть тоді, коли ви просто живете разом. "Любов живе три роки", - щось у цьому, на жаль, є, тому треба добре подумати перш ніж взагалі зважитися на будь-які серйозні наміри.

Мама сказала не можна: відлуння СРСР

Оцінивши таку не завжди радісну картину, батьки часто нас попереджають про небезпеку, яка, на їх думку, чатує всюди, де двоє ділять одне ліжко, а до РАГСу навіть не збираються. В чомусь вони справді мають рацію. Однак не поспішайте на них ображатися.

Справа у тому, що за радянських часів (і це вже не таємниця за сімома замками) спільне проживання всіляко засуджувалося. Свідомість людей, як показує практика, почала змінюватися навіть не після отримання Україною незалежності, а всього якихось 10 років тому.

Тоді вже до цього почали ставитися спокійніше і з розумінням. Ще не так давно кількість молодих пар (у віці до 35 років), які не реєструють шлюбу сягала 10-15%. Зараз ця цифра постійно збільшується, тоді як у віці 50-54 років зі штампом у паспорті – більше 90% осіб.

Причини та наслідки

Чому так стається? На це питання також існує кілька відповідей. По-перше, це невпевненість у майбутньому. Хоча мінімальна заробітна плата стала вищою, держава нібито оптимістично тримає курс на Європу, запроваджено безвіз та багато іншого, але чомусь молодь нікуди не поспішає.

Вони поки що не знають, як їм придбати житло (ситуація у банківській сфері поки що не найкраща, щоб взяти іпотеку), не уявляють, що робити із майбутніми дітьми, адже їх потрібно забезпечувати і навчати.

Інша вагома причина: бажання перевірити партнера. Це також не варто сприймати негативно, адже погляньмо правді у вічі – хто без гріха? Тоді краще почекайте, дайте можливість переконатися, що ви справді потрібна людина і ніколи не підведете.

Можливо ваш обранець (обраниця) просто мріють побудувати успішну кар'єру і побоюються, що родинні обов'язки стануть у цьому на заваді. У такому випадку запропонуйте допомогу навіть у дрібницях, розділіть хатню роботу на двох та почніть цікавитися нарешті планами своєї половинки на життя.

Правовий аспект: спільне майно та діти

Навіть не одружені особи мають право на батьківство/материнство, на повагу до своєї індивідуальності, на духовний та фізичний розвиток, особисту недоторканність та інші. Це регламентується Загальною декларацією прав людини та Конституцією.

Що стосується майнових претензій, то вони можливі (Сімейний кодекс, ст.74), але ділити власність після розриву стосунків можна тільки у тому випадку, якщо жоден із пари не перебуває в офіційно зареєстрованому шлюбі з кимось іншим.

Трапляється й таке, коли чоловік знаходить іншу жінку, а з попередньою ще не розлучився. Тоді можете забути про якісь обов'язки з його боку. Крім того, ви будете позбавлені права успадкування, якщо не підтвердити юридично факт спільного проживання не менше п'яти років.

Так все-таки зі штампом чи без?

Насправді, попри всі застереження сусідів, рекомендації адвокатів та рідних, не зважаючи на суспільну думку ви повинні вирішити особисто для себе: чи готові узаконити свої стосунки, чи все таки слід іще почекати.

Ніхто не може гарантувати вам того, на що ви сподіваєтеся. Дуже влучний лист з цього приводу написав інвестиційний аналітик Гарі Браун у 1966 році одній дівчині. Його текст досі цитують, але найчастіше вживають одну єдину фразу: "Люба, тобі ніхто нічого не винен".

Як повідомляв портал "Знай.ua", психологи дізналися, чого хоче жінка.

СохранитьСохранить