Не минуло й тижня, як Україну вчергове сколихнула новина про гучне вбивство. Слідом за терактом біля стін одного з українських телеканалів, у результаті якого був поранений нардеп Ігор Мосійчук, ввечері, 30 жовтня, на Київщині розстріляли автомобіль, в якому знаходилася його помічниця, активна учасниця Революції Гідності і АТО на Донбасі - Аміна Окуєва. Від отриманих поранень жінка загинула. Її чоловік Адам Осмаєв, який перебував у той момент поруч з нею, зараз в лікарні.

На пару чеченських добровольців уже здійснювали замах влітку цього року. Однак тоді, незважаючи на поранення, трагічних наслідків вдалося уникнути.

В офіційних українських колах уже поспішили висловити припущення щодо винуватців останнього злочину.



Зокрема, глава Ради національної безпеки України Олександр Турчинов на офіційній сторінці в Facebook дав зрозуміти, що без російського сліду, ймовірно, і на цей раз не обійшлося. Не виключає цього і сам Осмаєв.

"Знай.ua" розпитав українських парламентаріїв про те, хто, на їхній погляд, може стояти за гучним злочином, і як вони оцінюють роботу українських спецслужб у контексті гучних подій, замахів і вбивств, які останнім часом сколихнули Україну.

Не в курсі справи

Популярні новини зараз
Погрожують відключенням та вимагають гроші: українці скаржаться на терор "газовиків" Українцям вказали на два обов'язкові платежі, які не можна ігнорувати Комунальники масово подають до суду на неплатників: яка заборгованість вважається критичною Твоєї бабусі потрібно лише 90 грн: найпростіші тарифи від Київстар, lifecell та Vodafone
Показати ще

По праву сказати, одкровенням став той факт, що частина парламентарів сьогодні вранці опинилися навіть не в курсі події. І, по суті, відмовилися відповідати на питання, пославшись на те, що не володіють інформацією з теми.



Мовляв, як можна коментувати те, чого не знаєш, парирував нардеп із фракції «Радикальна партія» Ігор Попов, колега якого, до слова, нещодавно трохи теж не втратив життя.

Деякі ж слуги народу пояснювали свою неготовність прийняти участь у діалозі відсутністю в країні. Хто в Штатах засідає, а хто тільки рано-вранці повернувся на Батьківщину.

«Я тільки приїхав в Україну. Ще не зовсім в курсі, що там і як. Якщо можна, до кінця дня можу коментувати. Треба хоч трішки почитати, подивитися, послухати...», - заявив нам ближче до опівдня член Комітету ВРУ з питань правової політики і правосуддя, нардеп від депутатської групи «Партія «Відродження» Антон Кіссе.

Готовність №1

Втім, ті, хто все ж був не проти висловитися, треба сказати, позитивом у прогнозах теж особливо не порадували. Відзначивши, що у України попереду ще тривалий шлях боротьби із зовнішнім ворогом. І в унісон заявляють про російський слід у вбивстві Окуєвої.

Так, голова одного з підкомітетів Комітету ВРУ з питань національної безпеки і оборони, народний депутат від фракції «Народний фронт» Андрій Тетерук під час бесіди з нами заявив:

«Кожен громадянин України повинен усвідомити, що ми зараз живемо в часи, коли відвойовуємо своє майбутнє у країни-агресора - Російської Федерації. Яка із задоволенням використовує тероризм, замахи, вбивства і підкуп, як свою улюблену зброю. Тому, поки Україна не набере значної потужності, щоб викинути всі війська (ворожі. - Ред.) або за допомогою політико-дипломатичного, або військового методу за державний кордон України, поки не буде витрачати на професійну роботу спецслужб відповідні кошти, ми будемо мати майже щодня загибель, вбивства українців».

Політик переконаний, що РФ тільки таким чином може намагатися зупинити Україну в проєвропейському розвитку. Мовляв, для них успішна Україна - це «прокляття, яке з ранку до ночі стоїть перед очима».

«І тому вони робитимуть все можливе, щоб зупинити Україну і залишити в своєму колі впливу», - вважає він.

Ставка на дестабілізацію

У свою чергу заступник голови фракції «Блок Петра Порошенка» Олексій Гончаренко жахається тим, що таке взагалі може відбуватися в нашій країні. І подібно колезі, робить припущення щодо географічного сусіда.

«Безумовно, що стосується ситуації з Аміною Окуєвою і її чоловіком Осмаєвим, я бачу Російську Федерацію. Якою частиною? Або спецслужби, або це пов'язано з Чечнею, мені сказати складно. Сподіваюся, слідчі про це скажуть. Безумовно, це трагедія. Я особисто знав Окуєву. І це жах, що таке відбувається. І вже це не перший подібний злочин. Потрібно розуміти, що використовуються, на жаль, сьогодні всі можливості для дестабілізації ситуації всередині країни. І такі гучні злочини також є інструментом», - зазначив він.

Ніяких гарантій

Але, як би там не було, кажуть політики, жодна країна не застрахована від подібних випадків. І кивають, мовляв, у всьому світі сьогодні неспокійно, а із зухвалістю терористів, у тому числі, не можуть впоратися навіть держави з найпотужнішими спецслужбами. Як, наприклад, США чи ряд європейських країн.

«Потрібно бути експертом у цих питаннях, щоб відповісти точно», - говорить Гончаренко у відповідь на уточнення, чи можуть подібні події свідчити про провал роботи наших спецслужб. При цьому зазначає, що, дійсно, виникають великі питання до наших правоохоронних органів.

«З іншого боку, в будь-якій країні світу, з найрозвиненішими, з найпотужнішими спецслужбами, відбуваються і теракти, і напади. І ми все це бачимо, що це відбувається майже щодня по всьому світу. Тому жодна держава не застрахована, на жаль», - резюмує він.

Суспільство на сторожі

Проте, це не означає, що не потрібно працювати на випередження, думається... Щоб відчували себе в безпеці, в тому числі і прості громадяни. Втім, у парламенті з цього приводу швидко знайшлися з відповіддю, зазначивши, що простий люд на свої плечі теж повинен покласти частину відповідальності.

«Наше завдання - максимально знизити кількість можливих запланованих терактів. Максимально збільшити розкриття тих терактів, які вже були здійснені. Щоб ворог відчував, що для нього українська земля горітиме під ногами. Тоді ми будемо мати ту ситуацію, яка дозволить нам відчувати себе більш-менш у безпеці», - каже Тетерук.

Але, визнає, - це кропітка робота на довгі роки.

«Просто клацнути пальцями і зробити безпечно - не буде. Тому що ще три роки тому ми взагалі мали розвалений сектор безпеки і деморалізовані спецслужби, більшість з яких пройшли зону АТО і так само мотивовані захищати країну, як і інші українці. Тому це має бути цілеспрямована робота, системна робота і державних органів, і громадян України, які повинні бути також уважними і бачити, що відбувається в країні. І, найголовніше, - допомагати в роботі і державі, і спецслужбам», - вважає він.

У Раду на килим

Припущень же про те, чи вдасться все ж українським правоохоронцям розкрити цей гучний злочин, політики робити не беруться. Та й версій особливо не висувають. Але, дипломатично відводять розмову в бік обіцянок про майбутню роботу...

«Я народний депутат України, і формувати версії розкриття слідства - це робота слідчих, які зараз працюють над усіма терактами, що відбулися в нашій країні. Ми, як політики, будемо вимагати звіту за останній рік по тих терористичних актах, замахах, що були, які готувалися. Для того, щоби бачити реальну картину, яка необхідна допомога в законодавчому полі нашим спецслужбам, що ми можемо зробити в їхньому реформуванні, щоб вони працювали як можна більш ефективніше. І будемо спостерігати. І ще раз кажу, саме слідчі повинні формувати версію, дотримуватися її і розкривати цей злочин. А найголовніше - притягнути до відповідальності замовників та виконавців», - робить висновок Тетерук.

Ось тільки, як показує практика, ефективність від подібних звітів різного рангу чиновників у парламенті нерідко становить 0,0%. Подивимося, як буде цього разу...