Для українського флоту і держави загалом сьогодні визначальний день – саме 28 червня 1992 року, о 8 годині ранку, більша частина легендарного екіпажу морського тральщика "Сигнальщик", не бажаючи присягати СНД, присягнула на вірність Україні.

Тральщик, який увійшов в історію

Приблизно о 9 годині екіпаж тральщика вишикувався в парадній формі на підйом прапора. Під звуки Державного гімну України на щоглі корабля урочисто підняли жовто-блакитний прапор.

Всі чудово розуміли, якою може бути реакція на це, в той же час командир корабля капітан третьго рангу Теймур Бегляр-огли Сулейманов не вагався: одразу наказав виставити біля прапора озброєну охорону, мічманів Накалюжного і Рябового. Була посилена охорона корабля, він заборонив доступ сторонніх осіб на борт.

Коли звістка про корабель облетіла ЗМІ, прибув командир дивізіону, капітан другого рангу Михайло Спалек. З огляду на ризик конфлікту, він спробував домовитися із командою "Сигнальщика", пробув там цілу ніч. Знаючи, що незабаром для з’ясування обставин на кораблі з'являться військові, він викликав машину, яка відвезла Сулейманова додому.

Корабель без командира

29 червня 1992 року на борт "Сигнальщика", який таким чином залишився без свого командира, прибув командир бригади, який зажадав зняти прапор України, по спогадах він навіть намагався самостійно зірвати його з щогли корабля, але мічмани Накалюжний і Рябовий не дозволили йому цього зробити, пояснюючи це тим, що мають на те наказ командира корабля.

Популярні новини зараз
Гороскоп на п'ятницю 22 листопада для всіх знаків Зодіаку: день для змін та простих радостей Багатогодинні черги до ТЦК відміняються: у "Резерв+" запрацювала довгоочікувана функція Є умова, вводять ліміт на 30 днів: що буде з тарифом на світло з 1 грудня Долари з "заначки" можуть розчарувати: почали діяти нові правила обміну валюти
Показати ще

А в цей час командира "Сигнальщика" Сулейманова відвезли на екстрене засідання військової ради флоту. Там над офіцерами бунтівного корабля було вчинено жорстоку розправу. Наказом командуючого ЧФ капітана третього рангу Сулейманова усунено з посади командира корабля і усунено з посади заступника по виховній роботі капітан-лейтенанта Володимира Лещенко.

Сулейманов таки повернувся на корабель, не залишалося нічого, як здати всі документи на судно, разом із наявними на борту медикаментами, зброєю, боєприпасами з каюти.

Сулейманов наказав спустити з щогли Державний прапор України, підкоряючись наказу командувача ЧФ. Потім він узяв спущений прапор, акуратно склав його, і зійшов на берег. Через декілька днів офіцерів і мічманів тральщика "Сигнальник" почали знімати з посад або перекладати на інші кораблі.

Аби з’ясувати, що ж тоді сталося насправді, вирішили направити представників окремої, спеціально сформованої підгрупи ВМС України, яку допустили на ту частину території, де розташовувався корабель. За кілька днів Міноборони видало наказ: внести тральщик до корабельного списку нашого флоту, але це не подіяло: екіпаж розформували, при чому зробили це досить швидко. Чекали іншої, більш рішучої команди "згори".

Цікаво, що більша частина старої команди тральщика прийшла до організаційної групи Військово-морських Сил України, де вони були зараховані на українську службу. Частина людей увійшла до складу екіпажу підготовлюваного до спуску фрегата "Гетьман Сагайдачний". Тральщик, не зважаючи на наказ міністра оборони Україні, переданий так і не був, а в 1994 році він був виведений із складу флоту.

Дивіться: У Криму залишився вільним єдиний український корабель

Як повідомляв портал "Знай.ua", в акваторію Азовського моря Російська Федерація перекинула близько 40 бойових катерів.