Цього року Кабмін виділив на субсидії 24 млрд грн. Ними збираються перекрити високу вартість газу та електроенергії для населення. За останні два роки вартість комунальних послуг виросла майже удвічі.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
Підписатися- Влада хоче поступово відійти від компенсації вартості енергоносіїв для населення, аби зменшити навантаження на державний бюджет, - пояснює "Знай" економіст Владислав Загородній. Він розповідає про переваги й недоліки тарифної політики уряду.
- Чи підходящий зараз час для підняття цін на комунальні послуги?
- Так. Якщо ми хочемо змінити державу і зробити її справді енергонезалежною в майбутньому, то починати треба вже зараз. Можливо, більшості й важко платити великі ціни за газ і електрику, але цей етап потрібно пройти. Він змінить свідомість всього суспільства й дасть поштовх для впровадження нових технологій. Наприклад, коли газ був дешевший, я використовував старий котел і не переймався тим, що він спалює значно більше газу ніж сучасний. Після подорожчання газу я купив сучасний котел. Також встановив програматор, який понижує температуру в будинку поки там нікого немає, підвищує її, коли всі вдома. Багато людей змінили підходи до опалення будинків. Цим заощадили газ.
- Все одно люди платять за комунальні послуги більше, ніж раніше. Чи не призведе це до масових народних протестів, як у Вірменії?
- Ні, не призведе. Наші країни зовсім по різному йшли до підвищення тарифів та й менталітет в українців і вірменів інший. Якщо у Вірменії влада просто підвищила тарифи, то у нас є конкретні винуватці цієї ситуації – Янукович і його команда. Вони стали причиною Майдану, потім через них росіяни окупували наші землі й розв'язали війну. У нашому випадку чітко зрозуміло чому й від кого нам потрібно бути енергетично незалежними.
Читайте також Уряд заявляє про профіцит державного бюджету
Наскільки вистачить у народу терпіння дивитися на підняття цін на все та тарифів?
- Важко сказати. Багато залежить від реформ. Насправді люди готові чекати, однак вони мають бачити реальні зміни як доказ того, що вони не дарма терплять незручності. Як і більшість реформ у державі, підняття тарифів має бути комплексним заходом. Тобто держава має усунути всі корупційні схеми навколо торгівлі газом, його споживання має суттєво скоротитися. Натомість більше грошей повинно потрапляти в бюджет.
- Які корупційні схеми маєте не увазі?
- Їх багато. Одна із них це оборудки Облгазів. НАК Нафтогаз виділяє за газ для продажєу населенню із розрахунку 6 кубів на домогосподарство. Звісно, люди використовують менше. А Облгази це паливо продають комерційним структурам і мають мільярдні прибутки. Облгази зацікавлені, щоб населення не ставило лічильників. Їм вигідно, аби не було чіткого обліку.
- Що ви вважаєте комплексним підходом?
- Це коли для наповнення бюджету й покращення економічної ситуації не просто піднімають тарифи та податки, а ще й боряться із олігархами, працює Антикорупційне бюро. Тобто робиться все для того, аби менше людей крали в держави грошей.
- Наскільки вдалою ідеєю є субсидії для полегшення життя малозабезпеченим українцям?
- Ідея хороша. Але ж знову таки. Субсидії також мають вводити у комплексі із іншими заходами. Наприклад, зараз більшість людей, що працюють на приватних підприємствах, отримують офіційно мінімальну зарплату, неофіційно – значно більшу. Виходить, що за рівнем купівельної спроможності вони не мають претендувати на субсидії, а за документами – мають на пільги право. Натомість пенсіонерка, яка десь на заводі працювала понаднормово і має пенсію 2,2-2,8 тис. грн не може оформити субсидію. Тому залишаються проблемою зарплати в конвертах.