Україна піднялася в рейтингу легкості ведення бізнесу Doing Business з 87-го на 83-є місце. Помітний прогрес лише у відкритті бізнесу, що експерти вважають надто мінімальним для загального поліпшення умов ведення бізнесу. Що саме має реформувати влада, аби покращити економічний клімат в країні?
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
Підписатися"Попри всі труднощі, Україна зайняла 83 місце в рейтингу Doing Business, значно піднявшись в деяких категоріях. Особливо Україна піднялася у категорії відкриття бізнесу – аж на 40 пунктів – стрибнувши з 70 на 30 місце", - відзвітувало сьогодні Мінекономрозвитку.
Ще один показник, в якому виросла Україна – підключення до електромереж. За підсумками 2014-го й першої половини 2015-го року за умовами ведення бізнесу ми опинилися між Брунеєм та Саудівською Аравією.
Експерти зауважують, що без справжньої реформи судової системи, переходу на електронні сервіси та спрощення податкового адміністрування – бізнес покращення умов не відчує.
"Зміна позицій у восьмій десятці – формальна методологична метушня, яка не відображається на веденні бізнесу. За півтора роки розмов уряду про реформи, це свідчить радше про їх відсутність, справжні реформи робляться швидко й їх ефект помітний всім", - сказав "Знай" економіст Олександр Новак.
Експерт вважає, що без значного зменшення контактів бізнесменів з чиновниками, контролю та доступності широкому загалу процесу бюджетних закупівель та спрощення митних процедур – не варто очікувати покращення економіки.
"Найбільш ефективний засіб для зменшення корупції в ситуації відсутності реформування суддів та правоохоронних органів – запровадження електронних сервісів. Від паперів та печаток треба іти до онлайн-процесів від обліку до звітності й сплати податків", - каже Новак.
Читайте також: Інвестиційна привабливість України падає через корупцію - дослідження
Проте, будь яке спрощення процедур без реформи правоохоронних органів та судів – не приведе в країну інвесторів.
"Із захистом прав власності в Україні – вкрай погана ситуація. Коли правоохоронні органи на замовлення можуть "віджати" будь який бізнес й підкріпити його купленим рішенням суду – не допоможуть економіці ніякі рейтинги", - прокоментувала "Знай" ситуацію голова Державної регуляторної служби Ксенія Ляпіна.
Так чи інакше, всі опитані нами експерти зійшлися в тому, що ключовими напрямками реформ мають стати спрощення оподаткування, запровадження електронних сервісів й боротьба з корупцією.
Відомий економіст Олександр Пасхавер додає в цей перелік необхідність люстрації чиновників, які не здатні дотримуватися законів.
"Можна скільки завгодно сварити Росію за агресивність у зовнішній політики та корупції, але вони вище за нас в рейтингу на 30 пунктів. Значить, вони адмініструють свою економіку краще за нас. Що роблять з менеджерами, які не впоралися із управлінням в приватних компаніях? Звільняють. Тільки повна заміна нинішньої бюрократії покаже результат в економіці, поза залежності від законів чи податкового навантаження", - сказав Пасхавер "Знай".
Читайте за темою: Наступного року українська економіка зросте на 2-3 відсотки - експерт