Вартість вітчизняних товарів за останній рік піднялася на на 40-90% залежно від виду та попиту на нього. Наприклад, мінімальна ціна молока в супермаркетах піднялася із 9 до 11,3 грн, цукру — із 9 до 18 грн, шоколад — із 17 до 23 грн. Крім харчів подорожчав вітчизняний одяг і взуття.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
Підписатися"На подорожчання товарів вплинуло багато факторів. Основний — це закладення виробниками й постачальниками товарів ризиків у націнку. Це роблять через те, що наша економічна й політична ситуація зараз дуже нестабільна. Ми у стані війни з Росією, влітку були за крок від дефолту, зараз чекаємо, чи виділить гроші міжнародний валютний фонд. Від цього всього залежить курс долара. А відтак і вартість пального та іноземних складових для виробництва наших товарів", - пояснює "Знай" економіст Владислав Загородній.
Читайте також Нацбанк зобов'язав обмінники валюти публікувати курс в інтернеті
За його словами, цього року послабився контроль держави за цінами соціально значимих товарів — хліба, олії, цукру, яєць тощо.
"Додатковим фактором до подорожчання стало й підвищення тарифів на газ і електроенергію. По-перше, це зробило більшою собівартість товарів. По-друге, стало теж зоною ризику, бо тарифи обіцяють піднімати й надалі. А наші підприємці, звісно, не звикли до скорочення доходу, тому збільшують ціни", - пояснює експерт.
На його думку, ціни на вітчизняні товари можна було б зменшити, якби державні чиновники робили якісні перевірки цін, забороняли мережам супермаркетів і їхнім постачальників перевищувати економічно обґрунтовану націнку.
"Ще одним дієвим способом може бути нацоналізація вкрадених у держави підприємства. На них можна було б зробити мінімальну націнку на товари. У наш кризовий час таким способом можна було б підтримати купівельну спроможність українців", - зазначив економіст.
Нагадаємо, через хороший врожай українських овочів і фруктів їхня вартість за останні два роки майже не змінилася. Суттєво подорожчала лише капуста.