Більшість економічних проблем українців пов'язані не так із непослідовними діями влади, як зі специфічним фінансовим менталітетом, вважають економісти.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
Підписатися"2008 року та 2014 люди, що мали накопичення та кредити, постраждали через одні й ті ж помилки", - говорить порталу "Знай" економіст Владислав Загородній. Він помітив декілька ознак фінансового мислення, через яке українці втрачають гроші.
Читайте також Інфляція в Україні залежатиме від врожаю зернових
В першу чергу, вони вірять у легкі гроші. Коли є сумнівні пропозиції, одразу погоджуються на них і не перевіряють.
"Багато-хто не розуміє, що високі відсотки навіть у надійному банку це говорить не лише про вищу прибутковість, а й про більший ризик. Жоден банк не виставляє вищих відсотків, аби їхні клієнти мали більший прибуток. Для них головне самим більше заробити. Тому вони вкладають гроші у ризиковані сфери. Інколи у фінустанов величезні проблеми із грошима, аби їх залучити, вони виставляють вищі відсотки. Частина із таких банків, як правило, не виживає. А їхні клієнти змушені чекати поки Фонд гарантування вкладів введе тимчасову адміністрацію і відшкодує їм суму депозиту", - пояснює спеціаліст.
Саме через віру в легкі гроші українці в середині 2000-х років масово брали кредити у доларах і євро, бо ті мали нижчі річні відсотки. Однак навіть не вникали у те, чому ці позики дають дешевше і які існують ризики.
"Деякі навіть оформлювали кредити у швейцарських франках, а потім скаржились, що курс франка виріс і таку валюту неможливо знайти в Україні. Звинувачували у цьому нашу владу. Хоча насправді вся проблема у незнанні елементарних основ курсоутворення. Найгірше, що від цього незнання люди не лише страждають самі, а й обирають у владу популістів, які обіцяють низькі банківські відсотки на купівлю житла та підвищення курсу гривні до рівня 2012 року".
Зараз багато українців втрачають на тому, що отримавши зарплату, купують долари і євро. Намагаються так зберегти свою купівельну спроможність. Але через брак коштів на життя продають валюту через кілька місяців і втрачають від 4 до 7% від придбаної суму через оплату касових операцій у банку або обміннику.
Теперішній фінансовий менталітет українців спричинений тим, що більшість людей жили ще в радянські часи. Хоча СРСР розпався ще 25 років тому, мислення більшості людей лишилося на тому ж рівні, вважають у компанії "МПП-консалтинг".
"У Радянському Союзі люди розраховувала у більшості випадків на підтримку держави – пільги, купівлю житла, автомобіля, влаштування свого життя та дітей. Через це наші люди і вірять у дива – МММ, кредитні спілки та різні шахрайські контори, які обіцяють високий дохід", - говорить Павло Мельник, директор компанії.
На його думку, в найближчі роки фінансове мислення українців кардинально зміниться і в майбутньому вони не допускатимуть старих помилок.
"2014 рік для всіх нас був справжнім уроком. Тоді розвалилися десятки банків, гривня девальвувала у три рази, почалася війна. У багатьох загинули чи постраждали родичі. Бачу, що після такого потрясіння люди стали розраховувати на себе та перевіряти всі банківські продукти. З'явилося нове явище для України – благодійність".