Після виборів на Донбасі іноземні війська будуть виведені, а Україна отримає контроль над кордоном. Таке рішення озвучив французький президент Франсуа Олланд після зустрічі нормандської четвірки 2 жовтня.

Що це означатиме для України і чи вплине на припинення військового конфлікту на Донбасі в інтерв'ю "Знай" пояснив експерт із зовнішньої політики Сергій Солодкий.

- Як оцінюєте переговори нормандської четвірки у Парижі?

- Берлін і Париж дуже сфокусовані на проведенні місцевих виборів в окупованих районах Донбасу. Але при тому французькі та німецькі партнери не дуже зважають на відновлення контролю України над лінією кордонну із Росією чи повернення вимушених переселенців назад додому. Щоб люди могли проголосувати.

І що головне, якось повз увагу Заходу йде питання демілітаризації окупованих територій. Таке враження, що вони намагаються поставити воза попереду коней. Говорячи спершу про проведення виборів, а вже потім про демілітаризацію і виведення російських військ.

Популярні новини зараз
Правила бронювання від мобілізації посилили: українцям загрожують масові скорочення Лише $100 на місяць: адвокати беруться захистити ухилянтів від ТЦК, можна оформити підписку 1000 гривень від держави: як отримати допомогу пенсіонерам Індексація пенсій у 2025 році буде не для всіх: хто опиниться за бортом підвищень
Показати ще

Читайте також: Сепаратистів "ДНР" і "ЛНР" будуть амністувати за законом 20-річної давнини

Поки російська армія буде присутня на Донбасі, ніякого виборчого процесу в регіоні не відбудеться. Інакше отримаємо не придністровізацію, чого боїмося, а ще гірше. У нас буде легальна легітимна придністровізація під пильним оком спостерігачів ОБСЄ.

Німецькі дипломати, близькі до переговорного процесу, кажуть, що німці вміють слухати. Тому їм потрібно аргументувати, що не треба проводити вибори заради виборів, сподіваючись на "якось воно буде потім".

А потім сказати, що це внутрішнє питання України, нехай вона сідає за стіл переговорів і домовляється сама із легалізованими бандитами. Якщо їхнє рішення не враховуватиме волю більшості українців, у нас буде ще глибша криза і конфлікт по всій території країни.

- Особливо якщо Порошенко погодиться легалізувати лідерів бойовиків. Захід розуміє, що це спровокує суспільний вибух?

- Німеччина це добре розуміє, Франція у меншій мірі. Але наші партнери хочуть, щоб у нас був мир. Все-таки, Україна сусідня із ЄС держава. Вони боятся нових безпекових ризиків для себе, напливу біженців. Інше питання, що рецепт миротворчості вони розглядають дещо інакше, ніж ми.

Він справді може призвести до ще гострішого конфлікту, ніж маємо зараз. Це вони не до кінця розуміють, бо поспіхом хочуть примирити сторони. Тому їм треба пояснювати, що в таких ситуація ліпше не поспішати.

- Українці вважають перемовини у Парижі зрадливими, мовляв Захід зливає Україну, підтримуючи Росію.

- Дуже часто люди, які кричать зрада — занадто спрощують ситуацію, а значить роблять помилки. У складних проблемах не буває простих рішень. Маємо виходити з того, що треба Україні. От яким чином можна врегулювати конфлікт на Сході?

Читайте також: Американці на Донбасі працюватимуть через Льовочкіна - політолог

Якщо так, як каже Порошенко, у відновленні суверенітету, то очевидно що без часткової амністії не обійтися. Це логічний етап будь-якого примирювального процесу після конфлікту. Хочемо ми цього чи ні. Наші партнери нам в цьому Америки не винайшли.

Якщо ставимо за ціль заморозку конфлікту, тоді ніякої амністії не треба. Просто блокуємо цей регіон, не ведемо ніяких переговорів. З такою логікою Захід би теж погодився, якби зрозумів, що всі інші інструменти вичерпані. А замороження конфлікту є оптимальним рішенням.

Є третій сценарій — відновлення бойових дій і втрата підтримки на Заході. Українці і армія готові до цього? Нам треба йти на поступки.

- Рішення провести вибори на Донбасі наступного року — це тайм-аут для української влади і суспільства звикнутися із такою думкою?

- Загалом так. Соціологія показує, що українці якумога швидше хочуть вирішити цей конфлікт. І бажано без бойових дій. Але коли українська влада йде на переговори - тоді це інтерпретується як зрада. Не може бути два варіанти і так само не можна всидіти на обох стільцях.

Поступки неминучі. Але Парижські домовленості не слід сприймати як щось кам'яне, незворушне і постійне. Є позиції, які можна відстоювати. Це повернення переселенців в регіон. Інакше результати виборів не відображатимуть волі мешканців. Друге — озброєний бандит не має впливати на волевиявлення народу.

Але якщо бойовики й відмінять своє рішення не проводити вибори у жовтні це не означає, що регіон готовий до них у лютому, приміром.

Президент каже про відновлення контролю над кордоном до кінця року. Тут він або лукавить, або обманює громадськість. Або ж є інші досягнути рішення у Парижі, про які публічно повідомлено не було. Думаю, він видає бажане за дійсне. А треба бути максимально чесним. Українці готові зрозуміти гірку правду.