Україну обрали непостійним членом Ради Безпеки ООН на 2016-2017 роки. За це проголосували 177 країн зі 193 членів Генасамблеї ООН. Крім України статус непостійного члена Радбезу ООН також отримали Японія, Єгипет, Сенегал та Уругвай.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяДо Ради Безпеки ООН входять 15 країн. Постійними членами організації є лише п'ять із них: Велика Британія, Китай, Росія (як правонаступниця СРСР), США та Франція. Вони також мають право вето під час голосування.
Про значення обрання України непостійним членом Радбезу "Знай" говорить з Сергієм Толстовим, директором Інституту політичного аналізу і міжнародних досліджень (ІПАІД).
- Що сприяло тому, що Україну обрали в Радбез?
- Україна має завдячувати країнам Східної Європи. Попервах на це місце в Радбезі претендувала Словаччина. Та враховуючи кризу 2014-2015 років була згода, що країни Східної Європи не будуть заперечувати обранню саме України, яка вже була членом Радбезу (Україна тричі обиралася до складу непостійних членів Радбезу ООН, останній раз у 2001-2002 рр – "ред").
Читайте також: Нам вдалося! - Порошенко про членство у Радбезі ООН
- А хто міг заперечити?
- Вірменія, Білорусь та Сербія. Сербія цього не робила, оскільки виконує роль головуючого в ОБСЄ. Вірменія, можливо, через те, що це не дуже принципове питання і не варто на ньому ускладнювати відносини з Україною. Білорусь не була проти через намагання примиритись з Заходом.
- Що Радбез реально надає Україні?
- Київ стає учасником великої гри і торгу в Радбезі з будь-яких питань. Наша дипломатія може істотно розширити інструментарій участі в міжнародних переговорах. Серед питань, які нас цікавлять – трибунал по Боїнгу та можливість розміщення миротворчої місії в Донбасі. Членство істотно розширює наші можливості залишати українське питання в центрі уваги Радбезу і світу.
Як можна описати поведінку РФ, бо провладні спікери говорять про "злі наміри" зірвати наше обрання?
- Росія до схдіноєвропейської групи не входить, бо вона постійний член Радбезу. Через Вірменію Москва могла висунути певні застереження, але це були б марні спроби. Російська дипломатія дуже рідко вдається до такого.
Читайте також: Росія влаштувала демарш, бо Україна хоче в Радбез ООН - політолог
- Ви сказали про миротворчу місію. Це реально протягнути?
- Це було б корисно, посилило б місію ОБСЄ більш суттєвим контингентом. Але я не вважаю це реалістичним. Більш того, невідомо, що далі робитиме РФ. Поки складається враження, що військова фаза конфлікту на Сході згортається. Але враховуючи демонстративну рішучість Путіна – варто остерігатись ускладнень у майбутньому. Оскільки миротворчі місії ухвалюються в Радбезі ООН, то очевидно, що Москва буде проти. Інша річ, сама постановка питання про миротворчу місію грає на руку Україні - страховка від нових обстрілів.